کروم و فایرفاکس تم تاریک را به سایت‌ها تحمیل می‌کنند!

تم تاریک در طول چند سال گذشته در بین کاربران نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با اینکه در حال حاضر اغلب شرکت‌های بزرگ، مانند اپل، گوگل و مایکروسافت، پشتیبانی از چنین حالتی را به سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارهای خود اضافه کرده‌اند، اما هنوز هم ناسازگاری‌های قابل توجهی وجود دارد. به عنوان مثال، وقتی صحبت از وب‌گردی می‌کنیم، تمام مرورگرهای اصلی، همچون کروم، فایرفاکس و مایکروسافت اج از تم تاریک پشتیبانی می‌کنند، اما این تم تیزه از صفحه اصلی مرورگر فراتر نمی‌رود! به طور خلاصه، تغییر تم مرورگر به حالت تاریک ، به هیچ وجه بر روی تم روشن پیش فرض وب سایت‌ها تأثیر نگذاشته و در نتیجه سایت‌ها همچنان به صورت روشن و با پس زمینه سفید دیده می‌شوند. اما خبر خوب اینکه، قرار است این وضعیت به زودی تغییر کند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

به لطف مدیا کوئری Prefers-color-scheme، علاوه بر صفحه اصلی، قالب وب سایت‌ها نیز از تم تاریک بهره‌مند خواهند شد. موزیلا در حال حاضر این ویژگی را فعال کرده و بنابراین احتمال دارد که فایرفاکس 67 چنین قابلیتی را در خود داشته باشد. از طرف دیگر، گوگل نیز اعلام کرده که در حال کار بر روی این ویژگی است، اما هنوز هیچ اشاره‌ای به زمان در دسترس قرار گرفتن آن نکرده است. آنچه که مشخص است این است که پس از آماده شدن این قابلیت، مرورگر کروم ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و کروم او اس، همگی قادر به فعال کردن ویژگی مذکور خواهند بود.

در صورتی که از نحوه فعال کردن تم تاریک در مرورگرهای ویندوز 10، مک و اندروید، اطلاع ندارید باید اشاره کنیم که با فعال کردن تم تاریک در تنظیمات سیستم عامل، مرورگرها نیز به صورت خودکار تم تاریک خود را فعال می‌کنند.

البته مدیا کوئری Prefers-color-scheme به شما این امکان را می‌دهد که سه مقدار مختلف را برای تم مرورگر خود تنظیم کنید: بدون اولویت، تاریک و روشن. همان‌طور که از نام این مقادیر برمی‌آید، بدون اولویت به این معنی است که شما تم پیش فرض مرورگر را ترجیح می‌دهید، در حالی که تنظیم مقدار روشن برای کوئری باعث روشن ماندن صفحات در مرورگر شده و در نهایت، اگر مقدار تاریک را تنظیم کنید، مرورگر همه محتوای وب و نه فقط صفحه اصلی را در حالت تاریک نمایش خواهد داد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع mspoweruser
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar