آی پینز

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

درختان پدیده‌های طبیعی زیبایی هستند که به خودی خود شگفت انگیز و منحصر به فرد به شمار می‌روند. اما چند درخت شگفت انگیز و خاص در دنیا وجود دارد که با همه درخت‌هایی که می‌شناسیم تفاوت دارند. این درخت‌های عجیب و متفاوت، شکل ظاهری خاصی دارند و یا در طول زمان کاربرد و استفاده متفاوتی پیدا کرده‌اند و شناخت آن‌ها می‌تواند به کامل‌تر شدن اطلاعات شما در مورد این گیاهان خاص و زیبا کمک کند. در این مقاله از دیجی رو هشت درخت شگفت انگیز را که به پدیده‌هایی خاص و منحصر به فرد در کره زمین تبدیل شده‌اند به شما معرفی خواهیم کرد.

1. درخت اکالیپتوس رنگین کمانی

اگر با اصطلاحات و شعارهای هنری آشنا باشید حتما جمله “هنر از زندگی تقلید می‌کند” به گوشتان خورده است. اما اگر درخت اکالیپتوس رنگین کمانی را از نزدیک دیده باشید معنای واقعی هنر طبیعی را درک خواهید کرد. این درخت شگفت انگیز در فیلیپین و اندونزی و گینه نو می‌روید و تنه آن با رنگ‌هایی بسیار متنوع و زیبا پوشیده شده است گویی که یک نقاش آوانگارد مثل پولاک با قلموی خود و با تندترین و غلیظ‌ترین رنگ‌ها، آن را نقاشی کرده است. اما علت به وجود آمدن این رنگ‌های متنوع و زیبا روی تنه درخت اکالیپتوس رنگین کمانی چیست؟ وقتی درخت رشد می‌کند پوسته‌های آن به صورت تکه تکه جدا می‌شود می‌ریزد و پوسته‌های داخلی آن در طول سال بر اثر فرآیندهای شیمیایی تغییر رنگ داده و از سبز روشن به رنگ آبی، بنفش، نارنجی و در نهایت قهوه‌ای درمی آید.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

2. درخت صنوبر لرزان

صنوبر لرزان نام گونه‌ای از درخت سپیدار است که در ظاهر یک درخت زیبا و پرشاخ و برگ معمولی به نظر می‌رسد. اما این درخت شگفت انگیز رازی دارد و آن هم در یکی شدن و متحد شدن با درختان همنوع اوست که باعث می‌شود عمری طولانی و پربار داشته باشد. اگر به یک جنگل صنوبر نگاه کنید در ظاهر چیز متفاوتی مشاهده نخواهید کرد و مثل یک جنگل معمولی پوشیده از درختان منفرد به نظر خواهد رسید اما در زیر خاک این جنگل، دنیای دیگری شکل گرفته است که از چشم ما پنهان است. این درختان با همدیگر یک ارگانیسم بسیار عظیم و متحد را شکل داده‌اند که می‌تواند تا بیست جریب هم مساحت داشته باشد. این ارگانیسم ریشه‌ای، به افزایش عمر و پایداری درخت کمک می‌کند و آن را در مقابل انواع آسیب‌ها مقاوم می‌کند. گفته می‌شود عمر درختان صنوبر در پارک ملی برایس کانیون بیش از 80 هزار سال است!

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

3. درخت تتراملس یک درخت شگفت انگیز و زیبا

درخت تتراملس نودیفلوراس از نظر ظاهری شباهت زیادی به یک شمع مومی آب شده دارد و نرم و شکل پذیر به نظر می‌رسد اما ریشه‌ها و شاخه‌های این درخت بسیار مقاوم و محکم است. این درخت شگفت انگیز در بسیاری از مناطق جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه یافت می‌شود، به خصوص تعدادی از آن‌ها بر فراز معبد تاریخی تاپروم در ویرانه‌های کامبوج رشد کرده و مناظری شگفت انگیز و زیبا به وجود آورده‌اند.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

4. درخت سرو تنها

اگر به دنبال یک نشانه طبیعی برای از بین رفتن سواحل کالیفرنیا هستید درخت سرو تنها می‌تواند همین نشانه باشد. این درخت زیبا، چشم اندازی عالی در ساحل صخره‌ای گلدن استیت به وجود آورده است که با 17 مایل رانندگی می‌توانید به آن برسید. این درخت سرو 250 ساله به نماد رسمی ساحل سنگریزه‌ای تبدیل شده است که پر از ویلاهای لوکس و زمین‌های گلف برای افراد ثروتمند است.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

5. درخت دیوی دیوی

شکل خاص درخت دیوی دیوی ما را به یاد دختری می‌اندازد که سعی دارد آرامش خود را در مقابل عوامل طبیعی حفظ کند و چندان هم موفق نیست. در واقع این ظاهر خاص به وضعیت آب و هوایی منطقه رشد دیوی دیوی هم مرتبط است. منطقه کارائیب که محل زندگی این درختان است بادهای قوی و تندی دارد که در یک جهت خاص می‌وزند و درخت دیوی دیوی هم به این شکل رشد کرده و تکامل یافته تا در مقابل این بادها دوام آورد. جالب است بدانید که این درخت به عنوان یک جهت یاب طبیعی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد چون همیشه جهت جنوب غربی را نشان می‌‌دهد.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

6. درختان سیرک

یک کشاورز سوئدی- آمریکایی به نام اکسل ارنالدسون در نیمه اول قرن بیستم با شکل دادن به درختان طبیعی، مناظری شگفت انگیز در منطقه کالیفرنیا به وجود آورد که امروزه به مقصد محبوب گردشگران تبدیل شده است. این منطقه که به “نقطه مرموز” معروف شده است در سانتاکروز قرار گرفته و پر از درختانی است که به اشکالی عجیب و منظم رشد کرده‌اند. ارنالدسون به جای این که اجازه دهد درختان رشد طبیعی و نامنظم خود را داشته باشند آن‌ها را در الگوهایی هندسی رشد داده تا “درختان سیرک” مخصوص خود را تربیت کند.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

7. درخت کلیسا

برخی از تاریخ دانان معتقدند با وجود جنگ‌های بزرگی که در کشور فرانسه رخ داده، سالم باقی ماندن بناهای معماری آن مثل کلیساها و … تا امروز، اتفاقی عجیب و شگفت انگیز بوده است. همین گفته را می‌توان در مورد کلیسای منحصر به فرد لاشن شاپل Le Chene Chapel هم بیان کرد با این تفاوت که این کلیسا در یک درخت قرار گرفته است. این کلیسا در دوران شارلمانی ساخته شده و لویی شانزدهم و جنگ‌های جهانی را نیز به خود دیده است. این کلیسای درختی یک راه پله گرد دارد که زائران را به سمت دو سالن آن هدایت می‌کند.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

8. درخت بائوباب زندان

جنگل‌ها همیشه به عنوان محلی رازآلود و جادویی شناخته می‌شده‌اند اما در مکان‌های خشکی مثل صحرا و بیابان، جاهای پردرخت از هر جنگلی مرموزتر و رازآلودتر هستند. جالب است بدانید که در استرالیا در نزدیکی شهر دربی یک درخت بائوباب بسیار معروف وجود دارد که زمانی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است و زندانی‌ها در آن دوران محکومیت خود را می‌گذرانده‌اند. امروزه در این درخت هیچ محکومی یافت نمی‌شود اما به محلی پررفت و آمد برای گردشگران کنجکاو و ماجراجو تبدیل شده است.

هشت درخت شگفت انگیز جهان را بشناسید

منبع allthatsinteresting
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها