فناوری تشخیص چهره‌ی آمازون برای یافتن چهره‌ی سارقین مورد استفاده قرار می‌گیرد

در یکی از جدیدترین حق ثبت‌ اختراع‌هایی که به نام آمازون هستند، راهی برای پایش محله‌ها با استفاده از یک دوربین که از فناوری تشخیص چهره استفاده می‌کند و روی زنگ در نصب می‌شود، برای تشخیص فعالیت‌های مشکوک پیشنهاد داده شده است

این درخواست پتنت که به تازگی در وب‌سایت موسسه‌ی حق ثبت و نام تجاری ایالات متحده ظاهر شده، نشان می‌دهد که چگونه یک شبکه از دوربین‌ها می‌توانند به همراه فناوری شناسایی و تشخیص چهره برای شناسایی افراد کار کنند تا پاسخ مناسب نسبت به این شناسایی داده شود.

در درخواست آمازون آمده که این فرآیند به امنیت و افزایش ارتباط بین محله‌های مختلف و هم‌چنین افزایش اطلاعات اعضای خانواده و پلیس راجع به فعالیت‌های مشکوک کمک می‌کند. هم‌چنین، یک دیتابیس از افراد مشکوک ساخته می‌شود و مهمانان (!) ناخواسته را می‌توان به لیست اد کرد تا به عنوان غیرمجاز شناسایی شوند. افراد دیگر نیز با توجه به سابقه‌ی قضایی خود می‌توانند به دیتابیس اضافه شوند. علاوه بر این، افرادی همانند پست‌چی‌ها می‌توانند به لیست افراد مجاز اضافی شوند و لوگوی شرکت پست می‌تواند برای کمک به شناسایی آن‌ها کمک کند.

فناوری تشخیص چهره‌ی آمازون برای یافتن چهره‌ی سارقین مورد استفاده قرار می‌گیرد
جف بزوس که اخیرا به خاطر موضوعات مختلفی مورد انتقاد قرار گرفته است، ممکن است برای تجاوز به حریم شخصی افراد با استفاده از فناوری تشخیص چهره نیز مورد سرزنش رسانه‌ها قرار گیرد.

البته آمازون به صراحت اعلام کرده که از محدودیت‌های فعلی این فناوری آگاهی کامل دارد؛ در درخواست پتنت، توضیح داده می‌شود که گرفتن یک عکس واضح از صورت یک شخص می‌تواند دشوار باشد، اما اگر این داده با همسایه‌ها به اشتراک گذاشته شوند، می‌توان تصویر کاملی از فرد خاطی به دست آورد.

با همه‌ی این اوصاف، منتقدانی برای استفاده از این تکنولوژی به صورت گسترده وجود دارد؛ به عقیده‌ی آن‌ها، همه‌‌ی افراد حق این را دارند که بدون اینکه کسی آن‌ها را نگاه کند یا ردیابی کند در شهر عبور و مرور کنند و به کارهایشان برسد. اما در گذشته، آمازون اعلام کرده که هیچ‌گاه فعالیتی انجام نمی‌دهد که حریم خصوصی افراد به خطر بیفتد و باید دید که چگونه قصد به کارگیری این تکنولوژی را دارد. البته این فناوری محدود به جلوی در خانه‌ی هر فرد می‌شود و نمی‌تواند افرادی خارج از آن را شناسایی کند.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها