رئیس AMD‌ تأیید کرد: “قاتل انویدیا” در سال 2020 از راه خواهد رسید

رئیس اجرایی AMD به تازگی تأیید کرده که این شرکت تا پایان سال جاری میلادی یک کارت گرافیک رده بالا از سری ناوی (Navi) را روانه بازار خواهد کرد.

لیزا سو در مصاحبه ویدیویی کوتاهیی با عنوان “The Bring Up” که در یوتیوب منتشر شده، اشاره کرد که مردم از دیدن کارت گرافیک رده بالای جدید AMD موسوم به Big Navi حیرت‌زده خواهند شد. کارتی که پیش از این به واسطه قدرت بالایی که خواهد داشت، “قاتل انویدیا” نامیده شده و به گفته AMD تمام رقبای خود در بخش کارت‌های گرافیک رده بالا و تراز اول را کنار خواهد زد.

خانم سو در خلال مصاحبه خود به صراحت گفته: “می‌توانم بگویم که شما Big Navi را در سال 2020 خواهید دید.”

این اولین اظهارنظر صریحی است که در رابطه  با عرضه قطعی کار گرافیک پرچمدار AMD در سال جاری بیان شده است. اگرچه شایعات همواره به این موضوع اشاره داشتند و خانم مدیرعامل هم در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ در CES 2020 به صورت ضمنی به آن اشاره کرده بود.

کارت گرافیک انویدیا

نبرد پرچمدارها

شایعات و گمانه‌زنی‌ها در مورد کارت گرافیک رده بالای AMD کم نیست و حتی گفته شده که این محصول در مقایسه با قدرتمندترین کارت گرافیک انویدیا یعنی RTX 2080 Ti حدوداً 30 درصد سریع‌تر خواهد بود! البته AMD اگر قصد غلبه بر انویدیا و تسلط هر چند مقطعی بر بازار گرافیک رایانه‌های را دارد، باید هر چه سریع‌تر کارت جدید خود را عرضه کند، چرا که در در غیر این صورت احتمال دارد به جای RTX 2080 Ti مجبور به رقابت با RTX 3080 Ti شود که بنا به شنیده‌ها 50 درصد سریع‌تر خواهد بود.

در اینجا بد نیست اشاره کنیم که انتظار می‌رود پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی انویدیا موسوم به آمپر (Ampere)، در نیمه دوم سال 2020 عرضه شوند.

یکی دیگر از نشانه‌های این موضوع که AMD‌ کارت‌های رده بالای سری ناوی را هر چه سریع‌تر عرضه خواهد کرد، این است که به تازگی محصولی تحت عنوان Radeon RX 5950XT را در EEC به ثبت رسانده است. با توجه به اینکه در ماه ژوئن سال گذشته نیز یک پردازنده گرافیکی با همین نام به ثبت رسیده بود، اصلاً بعید نیست که 5950XT پرچمدار جدید AMD در سال 2020 باشد. البته این‌ موضوع تنها یک گمانه‌زنی است و باید منتظر خبرهای موثق‌تر در این زمینه باشیم.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع techradar
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها