بلیط هواپیما فلای تودی

گرمای زیاد کارت‌های گرافیک AMD به خاطر شل بودن پیچ‌ها!

شاید آخرین چیزی که در هنگام سرهم کردن یا ارتقا یک سیستم به ذهن کسی خطور کند این است که آیا پیچ‌های کارت گرافیک به اندازه کافی محکم هستند؟! حال به نظر می‌رسد که حتی چند پیچ کمی سست هم می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد پردازنده گرافیکی شود، زیرا اگر خنک کننده به صورت سفت و محکم به سیلیکون نچسبیده باشد، این نقص ظاهرا ساده به طور بالقوه می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد پردازنده گرافیکی شود.

بر اساس گزارش‌های شرکت ایسوس که مشغول تحقیق و بررسی دمای بالای کارت‌‌های گرافیک‌ سری RX 5700 شرکت AMD بوده است، آنها هنگامی متوجه این نکته شدند، که اضافه کردن فشار اضافی به هیت سینک (heatsink)، توانست باعث کاهش دمای پردازنده‌ی گرافیکی شود. ایسوس می‌گوید، در حالی که شرکت AMD از سازندگان می‌خواهد که خنک کننده‌ها را با فشار 200,000 تا 280,000 پاسکال بر روی بُردها سوار کنند، می‌توان با استفاده از پیچ‌های بیشتر فشار را به 350,000 تا 415,000 پاسکال افزایش داد که باعث حفظ دمای پایین‌تر در کارت‌ها و مدارها می‌شود.

کمپانی ایسوس تصویر زیر را در این زمینه به اشتراک گذاشته است، اگرچه به صورت دقیق مقدار خنک شدن را در طراحی جدید مشخص نکرده است.گرمای زیاد کارت‌های گرافیک AMD به خاطر شل بودن پیچ‌ها!

خبر خوب اینجاست که برای حل این مشکل نیازی به خرید کارت گرافیک جدید نیست و کاربران می‌توانند از ماه آینده با مراجعه به مرکز خدمات مشتریان و نمایندگی‌های ایسوس کارت گرافیک جدیدی دریافت کنند (البته مشخص نیست در کشور ما هم این خدمات صورت بگیر یا نه و خبری در این مورد بر روی سایت نمایندگی این شرکت قرار نگرفته است). ایسوس خاطر نشان کرد که ارسال محموله‌ کار‌ت‌های گرافیک به مراکز خدمات مشتریان خود در سراسر جهان ممکن است تحت تأثیر ویروس کرونا قرار بگیرند و طول مدت زمان ارسال مشخص نیست؛ یا اینکه حتی خود کاربر مجبور به پرداخت هزینه حمل و نقل گردد.

نکته بعد اینکه سعی نکنید پیچ های موجود در کارت گرافیک خود را محکم کنید زیرا این شرکت به کاربران هشدار داده که افراد سعی نکنند کارت گرافیک‌های خود را تعمیر کنند. اگر نمی‌دانید که آیا کارت گرافیک شما به تعمیرنیاز دارد یا خیر، می‌توانید از لیست زیر که ایسوس ارائه کرده استفاده کنید:گرمای زیاد کارت‌های گرافیک AMD به خاطر شل بودن پیچ‌ها!

یک انتقاد رایج نسبت به سری  RX 5700 داغ شدن بیشتر آن‌ها نسبت به رقبا بوده است که چند نشریه سخت افزار نیز در بررسی‌های خود این نکته را ذکر کرده‌اند. در آخر شاید سفت شدن و محکم‌تر شدن خنک کننده چیزی باشد که سایر تولید کنندگان نیز به امتحان کردن آن روی بیاورند.

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments