پردازنده 12 هسته‌ای و 499 دلاری ای ام دی یک انتخاب عالی است!

امروزه اکثر کاربران رایانه‌های شخصی خیال‌شان از بابت پردازنده کامپیوتر راحت است و حتی تراشه‌های میان‌رده موجود در بازار هم توانایی انجام بسیاری از کارها را داشته و به راحتی می‌توانند از عهده وظایف پردازشی خود برآیند.در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

با این حال، هر از گاهی یک پردازنده جدید معرفی می‌شود که وعده قدرت پردازشی بسیار بیشتری را داده و ادعا می‌کند که با هزینه‌ای پایین می‌تواند کارایی رایانه‌های شخصی را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. پردازنده جدید ای ام دی به نام Ryzen 9 3900X هم که در نمایشگاه کامپیوتکس 2019 معرفی شد، یکی از همین نوع پردازنده‌ها است.

Ryzen 9 3900X یک پردازنده دسکتاپ با 12 هسته پردازشی است که با معماری 7 نانومتری ای ام دی ساخته شده و به گفته شرکت سازنده نسبت به Core i9-9920X اینتل عملکرد بهتری دارد. البته علاوه بر قدرت پردازشی بالاتر، پردازنده جدید ای ام دی نسبت به رقیب اینتلی خود مصرف انرژی کمتر هم دارد. در واقع، قدرت طراحی حرارتی یا TDP پردازنده ای ام دی 105 وات است اما این عدد برای Core i9-9920X اینتل 165 وات می‌باشد.

اما صرف نظر از تمام نکاتی که اشاره شد، مهم‌ترین نقطه قوت Ryzen 9 3900X قیمت بسیار پایین‌تر آن نسبت به Core i9-9920X است. اینتل در حال حاضر تراشه پرچمدار خود را به قیمت 1200 دلار به فروش می‌رساند و این در حالی است که Ryzen 9 3900X با وجود عملکرد بهتر و مصرف انرژی کمتر، تنها 499 دلار قیمت گذاری شده است.

البته نباید یک طرفه به قاضی رفت! اعداد و ارقامی که ای ام دی اعلام کرده فعلاً در حد ادعا هستند و باید منتظر انجام بررسی‌ها و مقایسه‌های دقیق توسط کارشناسان مستقل باشیم. از طرف دیگر، اینتل هم مطمئناً در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد و باید پاسخ این شرکت را هم شنید. اما آنچه که فعلاً می‌توان گفت این است که Ryzen 9 3900X یک پردازنده بسیار جذاب با قیمتی بسیار مقرون به صرفه است که می‌تواند به یکی از بهترین انتخاب‌های خریداران تبدیل شود.

برای شفاف‌سازی بیشتر، بد نیست اشاره کنیم که Ryzen 9 3900X پردازنده‌ای است که بیش از هر چیز برای اجرای گیم بهینه شده و گیمرهایی که به نرخ فریم بازی‌های خود اهمیت زیادی می‌دهند، مطمئناً یکی از مخاطبان اصلی تراشه جدید ای ام دی خواهند بود. و البته بار دیگر باید اشاره کنیم که قیمت پایین‌تر این پردازنده نسبت به Core i9-9920X می‌تواند برگ برنده اصلی آن محسوب شده و گیمرها را به استفاده هر چه بیشتر از تراشه‌های ای ام دی مجاب کند.

درست است که Ryzen 9 3900X در نمایشگاه کامپیوتکس 2019 همه نگاه‌ها را به خود جلب کرد اما این تنها پردازنده‌ای نبود که ای ام دی در رویداد مذکور معرفی کرد. این شرکت چند پردازنده ارزان‌تر شامل پردازنده 399 دلاری Ryzen 7 3800X و تراشه 329 دلاری Ryzen 7 3700X را هم رونمایی کرد که مصرف انرژی بسیار پایینی داشته و TDP آن تنها 65 وات است. هر سه پردازنده معرفی شده توسط ای ام دی از معماری Zen 2 استفاده می‌کنند که این معماری جدید نسبت به نسل قبل 15 درصد عملکرد بهتری ارائه می‌کند.

پردازنده‌های جدید ای ام دی قرار است در تاریخ 7 ژوئیه (16 تیر) وارد بازار شوند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar