پشتیبانی گوگل پلی سرویس از اندروید 2.3 در سال 2017 به پایان می‌رسد

شرکت گوگل اخیراً اعلام کرده است که نسخه‌ی 10.0.x گوگل پلی سرویس (Google Play services)، آخرین نسخه‌ی این برنامه خواهد بود که از اندروید 2.3 تا 2.3.7 جینجر برد (Gingerbread – نان زنجفیلی) پشتیبانی می‌کند. گوگل این نسخه‌ی از پلت فرم اندروید خود را 5 سال پیش، در ماه فوریه سال 2011 میلادی (بهمن ماه سال 1389 شمسی)، رونمایی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

بر اساس جدیدترین آمارها، هنوز 1.3 درصد از تمام دستگاه‌های مبتنی بر پلت فرم شرکت گوگل، بر روی اندروید نسخه‌ی 2.3 تا 2.3.7 جینجر برد کار می‌کنند. نسخه‌ی بعدی پلی سرویس (نسخه‌ی 10.2 که در اوایل سال 2017 میلادی منتشر خواهد شد)، تنها بر روی دستگاه‌های اندرویدی با نسخه‌ی 4.0.1 آیس کریم سندویچ (Ice Cream Sandwich – بستنی حصیری) یا بالاتر اجرا خواهد شد. این به آن معنا خواهد بود که پشتیبانی از نسخه‌ی اندروید 3 تا 3.2 هانی کام (Honeycomb – کندوی عسل) نیز به پایان خواهد رسید. البته این نسخه‌ی از اندروید تنها به تبلت‌ها اختصاص داشت و سهم بسیار کمی را در میان سایر نسخه‌های اندروید دارد.

این موضوع تأثیر چندان زیادی بر روی برنامه‌های موجود برای چنین دستگاه‌های قدیمی نخواهد داشت و دارندگان آن‌ها تنها از قابلیت‌های جدید نسخه‌های آینده‌ی گوگل پلی سرویس محروم خواهند شد. توسعه دهنگان هنوز می‌توانند برای دستگاه‌های با اندروید 2.3 تا 2.3.7 جینجر برد برنامه نویسی کنند، البته شاید دیگر دلایل زیادی برای انجام این کار نداشته باشند.

گوگل می‌گوید که رها کردن پشتیبانی از این API (رابط برنامه نویسی نرم افزار – Application Programming Interface) قدیمی، باعث می‌شود تا توسعه دهندگان بازی‌ها و برنامه‌های اندروید، مجموعه‌ی ابزار قدرتمندتر با سرعت بالاتری را در اختیار داشته باشند و این تصمیم برای 99 درصد کاربران اندرویدی نیز مثبت خواهد بود. اندروید آیس کریم سندویچ 4.0 تا 4.0.4 که در همان سال عرضه‌ی اندروید 2.3 جینجر برد رونمایی شده بود، در حال حاضر تنها سهم 1.3 درصدی را میان تمام نسخه‌های اندروید دارد و به نظر می‌رسد که به زودی پشتیبانی گوگل پلی سرویس از این نسخه‌ی اندروید نیز به پایان خواهد رسید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar