آی پینز

با 7 دلیل پنهان ایجاد اضطراب آشنا شوید

اضطراب اختلالی است که گاهی اوقات تشخیص آن راحت و گاهی اوقات دشوار است. در این میان حتی ممکن است فرد تشخیص به بیماری‌های دیگر داده شود چرا که یک سری علائم هستند که اکثر روان‌شناسان و نیز پزشکان به آن توجهی ندارند چون خیلی جدی به نظر نمی‌رسند؛ اما در واقع در تحریک و به وجود آمدن آن این اختلال موثرند. در ادامه با معرفی آن‌ها با دیجی رو همراه باشید.

1- درد‌ها و ناراحتی‌های فیزیکی

ناراحتی‌های فیزیکی نه تنها می‌توانند یکی از علائم اضطراب باشد، بلکه خودشان می‌توانند از عوامل بوجود آورنده باشد. بیماری‌هایی از جمله اختلالات گوارشی، میگرن، دیابت و بیماری‌های قلبی می‌توانند باعث به وجود آمدن اضطراب شده یا اضطراب را بدتر کنند.

2- سوء استفاده عاطفی

سوء استفاده عاطفی شامل فریب دادن، اجبار، کنترل کردن و ترساندن یک فرد توسط کسی است که برایش اهمیت قائل بوده یا دوستش دارد. این نوع از سوء استفاده بسیار حیله‌گرانه است و اکثر مردم متوجه آن نمی‌شوند مگر خود قربانی. قربانی حتی وقتی که سوء استفاده به پایان رسیده برای بهبود با دشواری مواجه است. در اصل در اکثر مواقع این نوع سوء استفاده موجب اختلالات شدید اضطرابی می‌شود که بعداً هم عوارض جانبی و مشکلات دیگری ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات سوء استفاده عاطفی از سوء استفاده فیزیکی بدتر است چرا که بر کل عملکرد انسان تاثیر می‌گذارد.

3- نداشتن هدف و انگیزه

ما به عنوان یک انسان وقتی از تمام پتانسیل خود استفاده نمی‌کنیم، خلائی در خودمان حس می‌کنیم. شاید این حس توسط دیگران دیده نشود، اما در درون ما دیگر ریشه دوانده و باعث اضطراب‌مان می‌شود. وقتی می‌بینیم دیگران کار‌هایی که ما دوست داریم انجام دهیم را انجام می‌دهند، احساس ندامت می‌کنیم.

اضطراب

4- همدلی

همدلی می‌تواند به آرامی منجر به اختلالات اضطرابی شود که از نیاز به مهربان بودن نسبت به دیگران می‌آید. از آنجایی که هوش هیجانی شما را برای انتقاد گشاده می‌گذارد، پذیرش این انتقاد می‌تواند باعث انواعی از اضطراب شود. آن‌هایی که همدردی بیشتری می‌کنند، بیشتر مستعد آسیب‌پذیری هستند چرا که آن‌ها در تسکین دیگران خبره هستند ولی وقتی خود‌شان کسی نیست که با آن‌ها احساس همدردی کند، حس اضطراب پیدا می‌کنند. متأسفانه سخت است که می‌بینیم انسان‌هایی خیلی خوب مبتلا به چنین بیماری‌هایی می‌شوند.

5- دارو

بعضی دارو‌ها باعث بهبود می‌شوند ولی برخی یک سری عوارض جانبی بد دارند، مثلاً بعضی دارو‌های آسم می‌توانند موجب اضطراب شده یا علائم آن را بد‌تر کنند.

6- ژنتیک

حتی اگر هیچ کدام از این موارد اتفاق نیفتد، ممکن است که از لحاظ ژنتیکی مستعد این مسئله باشید. اگر پدر یا مادر‌تان به این اختلال مبتلا باشد، ممکن است به درجاتی شما هم مبتلا شوید.

7- دارو و الکل

سوء استفاده از مواد اعتیادآور بسیار شایع بوده و مشکلی جدی تلقی می‌شود. این کار به مسائل زیادی از جمله اختلالات روانی منجر می‌شود. حتی ترک آن‌ها هم می‌تواند دشواری‌هایی به همراه داشته باشد که همان‌ها منجر به اضطراب می‌شوند.

منبع learning-mind
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها