چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

مطالعات دانشمندان نشان داده است که 93 درصد از ارتباطات بین انسان‌ها از طریق زبان بدن برقرار می‌شود و کلمات در این میان نقشی جزئی دارند. پس زبان منفی بدن می‌تواند تاثیری مخرب بر روابط اجتماعی انسان‌ها داشته باشد. اما زبان منفی بدن چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟ کدام رفتارها و حرکات بدون آن که متوجه باشید باعث انتقال پیام‌های منفی به اطرافیان شما می‌شود؟  در این مقاله از دیجی رو نشانه‌های زبان منفی بدن و تاثیر آن‌ها را در برقرار ارتباط موفق برخواهیم شمرد تا شما بتوانید با اصلاح این اشتباهات ارتباطی، جایگاه اجتماعی خود را ارتقاء دهید.

وضعیت بدنی نامناسب

وضعیت بدنی نامناسب یکی از شایع‌ترین اشتباهات ارتباطی است که پیامی منفی را در مورد شما به دیگران منتقل می‌کند. شاید تصور کنید قوز کردن و بد نشستن فقط برای سلامتی کمر و ستون فقرات شما مضر است اما این وضعیت، زبان منفی بدن شما را شکل می‌دهد و مردم تصور می‌کنند شما فردی ضعیف، غیراجتماعی و خسته هستید. علاوه بر این، وضعیت بدنی نامناسب می‌تواند روی روحیه و اعتماد به نفس شما نیز اثر منفی داشته باشد. برای حل این مشکل سعی کنید سر و گردن و شانه‌ها را همیشه راست نگه دارید و در وضعیتی بنشینید که سر و بالاتنه و پاها در امتداد یک خط راست باشند.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

وضعیت نامناسب پاها

وضعیت پاهای شما در حالت نشسته اهمیت زیادی دارد و پیامی مهم به طرف مقابل منتقل می‌کند بدون آن که خودتان از این موضوع آگاه باشید. فاصله بین زانوها و پاها در واقع شخصیت شما را نشان می‌دهد پس سعی کنید به آن توجه کنید و زبان منفی بدن خود را اصلاح کنید. اگر زانوها به هم چسبیده باشند اما ساق پاها از هم جدا باشند شما فردی ترسو با رفتار بچگانه به نظر خواهید رسید. با انداختن پاها روی هم شما حالتی دفاعی پیدا خواهید کرد. باز کردن پاها نیز شما را فردی حکمران و زورگو و حتی مغرور و نادان نشان خواهد داد. سعی کنید در وضعیتی بنشینید که پاها در قسمت جلوی بدن قرار بگیرند نه در پهلو و فاصله آن‌ها نیز چیزی بین ده تا سی سانتی‌متر باشد. سعی کنید پاهایتان تکان ندهید و کف هر دو پا را محکم روی زمین بگذارید.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

دست به سینه بودن

یکی دیگر از نشانه‌های رایج زبان منفی بدن ایستادن یا نشستن در وضعیت دست به سینه است، این کار پیامی منفی به طرف مقابل انتقال می‌دهد که حاکی از حالت تدافعی شما است و نشان می‌دهد که شما تحت تاثیر قرار نگرفته‌اید و به موضوع علاقمند نیستید. این کار نشان می‌دهد که شما علاقمند به برقراری ارتباط نیستید و فردی مغرور و خودبرتربین به نظر می‌رسید. برای جلوگیری از این حالت سعی کنید بازوها را پشت بدن خود به طور موازی نگه دارید، این کار نشان می‌دهد که شما به گفتگو علاقمند هستید و اعتماد به نفس بالایی هم دارید. مطالعات نشان داده است که حافظه شما زمانی که دست به سینه نیستید 25 درصد بیشتر کار می‌کند و گفتگوها را بهتر و کامل تر به خاطر می‌سپارد.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

وضعیت نامناسب دست‌ها و انگشتان

حرکات و وضعیت نامناسب دست‌ها و انگشتان به راحتی می‌توانند زبان منفی بدن شما باشند پس باید بیشتر به آن‌ها توجه کنید. افراد وقتی نگران و مضطرب هستند دست‌های خود را به هم قلاب می‌کنند، قرار دادن دست‌ها در جیب هم نشانه این است که شما چیزی را مخفی می‌کنید، مالیدن کف دست‌ها به هم نیز پیام خوبی ندارد و برای جلوگیری از زبان منفی بدن سعی کنید این عادات را ترک کنید. در مکالمات سعی کنید دست‌های خود را طوری بگیرید که کف آن‌ها مشخص شود، اگر این کار را نکنید مردم در مقابل شما حالت تدافعی خواهند داشت و نسبت به شما دچار تردید خواهند شد.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

دست دادن خیلی شل یا خیلی سفت

دست دادن یکی از اولین و مهم‌ترین بخش‌های ارتباط بدنی است. اگر فشار دست دادن شما بیش از حد ضعیف یا بیش از حد قوی باشد زبان منفی بدن شما را خواهد رساند به خصوص اگر در اولین برخورد با یک فرد جدید این کار را انجام دهید. در دست دادن، کف دست‌ها باید همدیگر را لمس کنند و اگر این اتفاق رخ ندهد طرف مقابل، شما را شخصی سرد و فاقد اعتماد به نفس تصور خواهد کرد. از طرف دیگر، اگر دست طرف مقابل را بیش از حد فشار دهید فردی زورگو و تهاجمی قلمداد خواهید شد. برای دست دادن حتما یک یا دو بار دست طرف مقابل را تکان دهید و همزمان ارتباط چشمی هم برقرار کنید.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

ارتباط چشمی ضعیف یا بیش از حد

ارتباط چشمی کم و ضعیف نشانه غیرحرفه‌ای بودن، غیراجتماعی بودن و نداشتن اعتماد به نفس و خجالتی بودن است. اما اگر این کار را بیش از حد و به مدت طولانی انجام دهید رفتار شما خصومت آمیز، ترسناک و بی ادبانه تلقی خواهد شد. در این مورد قانون 50/70 را رعایت کنید، وقتی صحبت می‌کنید پنجاه درصد از زمان را به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و وقتی گوش می‌دهید هفتاد درصد از زمان را به این کار اختصاص دهید. هر نگاه را سه تا پنج ثانیه ادامه دهید، نه بیشتر و نه کمتر.

لم دادن به عقب در حین گفتگو

همیشه در هنگام گفتگو به سمت جلو متمایل شوید، البته نه در حدی که طرف مقابل را بترسانید و به حریم خصوصی او تعرض کنید. این کار نشانه آن است که شما به دقت گوش می‌دهید و به موضوع علاقمند هستید. لم دادن به عقب، عکس این حالت را نشان می‌دهد و نشانه این است که شما به گفتگو و ارتباط هیچ علاقه‌ای ندارید.

 ژست‌های اغراق آمیز

هرچه حرکات بدنی شما در موقع گفتگو کمتر باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت. حرکات و ژست‌های بیش از حد و اغراق آمیز زبان منفی بدن تلقی می‌شود و باید از آن اجتناب کنید. حرکت دادن بیش از حد بازوها، جویدن ناخن‌ها، دست زدن به یقه و لباس و … نشانه غیرحرفه‌ای بودن است و فقدان اعتماد به نفس شما را نشان می‌دهد.

نداشتن ژست به خصوص

نداشتن حرکت بدنی و ژست به خصوص هم یک زبان منفی بدن به شمار می‌رود. اگر حرکات کافی نداشته باشید غیرطبیعی و انعطاف ناپذیر به نظر خواهید رسید و مردم تصور خواهند کرد که عمدا نمی‌خواهید احساسات خود را بروز دهید. مطالعات نشان داده است ناحیه بروکا در مغز که به تولید کلام مربوط است نه فقط هنگام سخن گفتن بلکه هنگام حرکت دادن دست‌ها نیز فعال است پس سعی کنید از این توانایی استفاده کنید. مثلا وقتی چیزی را از صمیم قلب بیان می‌کنید دستتان را روی قلب خود قرار دهید، این کار نشانه تعهد و قابل اعتماد بودن شما است.

بی‌قراری و ناآرامی

اگر هنگام گوش دادن یا سخن گفتن، بی‌قرار و ناآرام به نظر برسید هم گوینده و هم شنونده طرف مقابل خود را ناراضی خواهید کرد. کارهایی مثل بازی با موها، بازی با انگشتان، نگاه کردن به ساعت و گوشی باعث حواس پرتی شده و شما را فردی ناراحت و ضعیف نشان خواهد داد. برای حل این مشکل سعی کنید دستان خود را روی پاها قرار دهید و یک خودکار در دست بگیرید و موقع حرف زدن آن را حرکت دهید. در این موقعیت‌ها گوشی خود را کنار بگذارید، یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید آرام باشید.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

منعکس نکردن وضعیت دیگران

منعکس کردن و تقلید کردن وضعیت بدنی دیگران در حد متعادل و معقول، باعث جلب اعتماد آن‌ها می‌شود و گفتگوی شما را بامعنی‌تر می‌کند. این کار به خصوص در گفتگوهای شغلی و زمانی که کسی را برای اولین بار ملاقات می‌کنید بسیار اهمیت دارد. جالب است بدانید خانم‌ها بیشتر جذب آقایانی می‌شوند که وضعیت بدنی آن‌ها را انعکاس دهند.

لبخند نزدن

لبخند زدن بدون دلیل برای بیشتر افراد کاری غیرطبیعی و دشوار است اما لبخند، قدرتی دارد که هرگز نباید آن را دست کم بگیرید. افراد بیش از آن که به وضعیت و زبان بدن شما توجه کنند به حالات چهره شما دقت می‌کنند، یک لبخند اصیل و زیبا که ملایم هم باشد باعث درخشش چهره شما شده و شما را فردی قابل اعتماد و جذاب نشان می‌دهد. لبخندهای اغراق آمیز و مرموز چنین اثری ندارند پس بهتر است تمرین کنید و بهترین لبخند را برای خودتان پیدا کنید، این کار به خود شما نیز احساس خوبی خواهد داد.

گوش دادن با بی‌حوصلگی و کسالت

این یک مشکل ساده و رایج با یک راه حل ساده است. فراموش نکنید که موقع گوش دادن به صحبت‌های دیگران (هرچقدر هم که تکراری و کسل کننده باشد) لبخند بزنید و سر تکان دهید. این کار نشان می‌دهد که شما به موضع علاقمند هستید و به آن توجه می‌کنید. وضعیت بدنی خود را نیز درست نگه دارید، به گوشی یا ساعت خود نگاه نکنید و منتظر واکنش‌های بقیه هم نباشید.

موانع فیزیکی

اگرچه اشیای فیزیکی محیط، بخشی از بدن شما نیستند اما می‌توانند زبان منفی بدن شما را شکل دهند. شما باید هر چیزی را که مثل مانع عمل می‌کند و دید طرف مقابل را محدود می‌کند از میان بردارید تا بتوانید ارتباط درستی با وی برقرار کنید. چیزهایی مثل مانیتور، کتاب و حتی یک فنجان قهوه می‌تواند مثل مانع فیزیکی عمل کند. هرچه فنجان قهوه خود را بالاتر بگیرید نشانه اعتماد به نفس کمتر و ترس بیشتر شما خواهد بود.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

تکان دادن پاها

این کار شاید بی‌ضرر به نظر برسد و باعث آرامش درونی شما شود اما نشان دهنده این است که شما فردی بی‌قرار و ناآرام هستید. پس تا حد ممکن از این کار اجتناب کنید و سعی کنید کف پاهای خود را روی زمین ثابت نگه دارید.

لمس کردن فیزیکی طرف مقابل

اگر میزان صمیمیت شما با طرف مقابل به حد مشخصی رسیده باشد می‌توانید سر و شانه‌ها و دست‌های وی را لمس کنید، در واقع این کار به افزایش صمیمیت میان شما کمک خواهد کرد. اما لمس کسانی که ارتباط صمیمی و نزدیکی با شما ندارند نه تنها زبان منفی بدن به شمار می‌رود بلکه می‌تواند باعث بیزاری در طرف مقابل و ایجاد تنش در ارتباط بین شما شود.

تجاوز به حریم خصوصی افراد

هیچ قانون مشخصی در مورد حریم و فضای شخصی افراد وجود ندارد اما به طور کلی می‌توان گفت که فاصله بین 50 تا 150 سانتی متر یک فاصله متعادل برای برقراری ارتباط است بدون آن که حریم شخصی افراد زیر سوال برود. واضح است که دوستان نزدیک و اعضای خانواده می‌توانند به شما نزدیک شوند و شما هم می‌توانید به آن‌ها نزدیک شوید اما در مورد افراد غریبه و همکاران و آشنایان دور، رعایت این قانون ضروری است.

اشاره کردن با انگشت

اشاره کردن با انگشت به طرف مقابل کاری بی‌ادبانه است و شما هرگز نباید این کار را انجام دهید. این کار شما را فردی مغرور و رفتار شما را تحکم آمیز نشان خواهد داد. اشاره کردن با انگشت مثل یک ژست اغراق آمیز است که باعث ایجاد حس بد در طرف مقابل می‌شود.

چگونه زبان منفی بدن و اشتباهات ارتباطی را اصلاح کنیم؟

برداشتن گام‌های کوتاه

راه رفتن یکی از مهم‌ترین بخش‌های زبان بدن است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید فردی قوی، مقتدر و دارای اعتماد به نفس به نظر برسید باید گام‌هایی بلند و محکم بردارید. گام‌های کوتاه و کوچک، راه رفتن آهسته و بدون انرژی شما را ضعیف و متزلزل نشان خواهد داد و چندان قابل اعتماد به نظر نخواهید رسید.

فراموش کردن شرایط فرهنگی هر منطقه

زبان بدن یک راه ارتباط غیرکلامی است که ریشه در فرهنگ هر ملت و هر منطقه دارد بنابراین نمی‌توان قوانینی کلی و جهانی برای آن اعمال کرد. این قوانین می‌توانند بسته به تاریخ و باورهای مردم هر منطقه متغیر باشند پس قبل از این که بخواهید به کشور یا حتی شهر جدیدی سفر کنید حتما تحقیق و پرس و جو کنید و با عادات و رفتارهای خاص مردم آن مناطق آشنا شوید تا رفتارهای شما به طور ناخواسته منجر به انتقال پیام‌های منفی نشود.

منبع Real Men Real Style
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
2 سال قبل

ممنون از مطالب کاملا استفاده کردم