نگاهی به رکوردشکنی‌ جهانی اپل در سه ماهه اول سال 2017!

به تازگی اپل آمار فروش سه ماهه اول سال 2017 را منتشر کرد که نشان از کارکرد بالای اپل در این مدت داشت. در این مطلب ما نگاهی به کارکرد اپل در این بازه زمانی می‌اندازیم، اما باید اعلام کنیم که کارکرد این غول‌ آمریکایی در سه ماهه اول سال 2017 یکی از بهترین دوران فروش اپل بوده است. درآمد این کمپانی در این مدت 78.29 میلیارد دلار بود که حتی از سه ماهه اول سال 2016 (74.78 میلیارد دلار) و سه ماهه اول سال 2015 میلادی (74.47 میلیارد دلار) بیشتر بوده است. البته با وجود درآمد بالای شرکت، سود خالص این دوره 17.89 میلیارد دلار نتوانست رکورد سود خالص 18.36 میلیارد دلاری را بزند و حتی از سود خالص این دوره زمانی کمتر از سه ماهه اول سال 2015 میلادی (18 میلیارد دلار) بوده است. برای متوجه شدن دلیل سود پایین این کمپانی در سه ماهه اول سال 2017 همراه دیجی رو باشید.

آیفون

فروش آیفون (78.3 میلیون دستگاه) در این بازه زمانی با توجه به نمودار بالا حتی بیشتر از آن چیزی که کارشناسان انتظار داشتند، بوده است. در سه ماهه آخر سال گذشته میلادی آیفون 7 (iPhone 7) محبوبیت بالای داشته و توانست بیشترین فروش را بین مدل‌های موجود در آیفون را از آن خود کند، در حالیکه بسیاری از افراد انتظار داشتند آیفون 6 اس (iPhone 6S) بیشترین فروش را داشته باشد. مدیرعامل اپل «تیم کوک» اعلام کرده که در سه ماهه اول سال 2017 تقاضا و عرضه آیفون دارای تعادل خواهد بود و قطعاً تقاضا برای آیفون‌های جدید 7 و 7 پلاس پایین نخواهد آمد.

به این ترتیب اپل بیشترین درآمد را از فروش دستگاه‌های آیفون بدست آورده است. در این بازه زمانی فروش آیفون 54.38 میلیارد دلار بوده که حتی بیشتر از انتظار، فروش داشته است.


آیپد

دستگاه‌های آیپد هنوز قسمتی از تجارت اصلی و موفق اپل را شامل می‌شوند. امروزه اکثر افراد به جای لپ‌تاپ به خرید تبلت روی آورده‌اند که باعث شده در سال جاری تا به حال 13 میلیون از این دستگاه به فروش برسد، اما اگر به فروش چندین سال قبل آیپد نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که فروش آیپد پایین آمده است. سه ماهه اول سال 2013 و 2014 میلادی بیشترین فروش فصلی آیپد بوده که دلیل آن ورود مدل جدید آیپد ایر (iPad Air) بود. بسیاری از افراد معتقدند دیگر جای رشدی برای ارتقا دادن آیپد‌ها وجود ندارد و این امر می‌تواند یکی از دلایل فروش کم آیپد نسبت به سال‌های گذشته باشد. حدس زده می‌شود در بهار پیش رو آیپد 10.5 اینچی جدیدی وارد بازار شود که تکانی به فروش این دستگاه‌ها خواهد داد.

درآمد حاصل از فروش آیپد در سه ماهه آخر سال 2016 و سه ماهه اول سال 2017 حدود 9.7 میلیارد دلار بوده که به نظر رقم بدی نمی‌آید ولی این مقدار فروش برای آیپد نسبت به دو سال گذشته بسیار کمتر است که شاید یکی از دلایل پایین بودن سود خالص این بازه مرتبط با دستگاه‌های آیپد باشد.


درآمد و سود خالص

نمودار بالا درآمد و سود خالص را نشان می‌دهد که حالت زیکراگی دارد. اصولاً فروش سالانه اپل بعد از تعطیلات کریسمس بالا می‌رود که درآمد فروش سه ماهه اول سال 2017 حدود 38.5 درصد از فروش کل یک سال گذشته بوده؛ در حالیکه فروش همین بازه زمانی در سال 2016 حدود 40.1 درصد از فروش کل یک سال گذشته‌اش بوده است. یکی از دلایل پایین آمدن مقدار درصد فروش (با نگاه کردن به نمودار زیر) کاهش فروش دستگاه‌های آیپد عنوان شده ولی همانطوری که می‌بینیم فروش دستگاه‌های آیفون زیاد شده و فروش مک هم تغییر چندانی نداشته است.

در نمودار بالا می‌توانید مقدار فروش سه دستگاه آیفون، آیپد و مک را مشاهده کنید، متاسفانه اپل آماری از فروش ساعت‌های هوشمندش ارائه نکرده ولی همانطور که از گزارش‌ها پیداست فروش اپل واچ در این مدت زمانی 5 میلیون دستگاه بوده است.


سرویس و خدمات

یکی از دلایل بالا رفتن و رکوردشکنی درآمد این غول آمریکایی مربوط به سرویس دهی و خدمات آیفون می‌شود، به طوریکه در سه ماهه اول سال 2017 درآمد اپل استور (Apple Store)، اپل پی (Apple Pay) و آی‌ کلود (iCloud) حدود 7.2 میلیارد دلار بوده که حتی این رقم بیشتر از فروش آیپد و مک گزارش شده است. بنا به گفته تیم کوک درآمد حاصل از سرویس‌های این کمپانی در چهار سال آینده دو برابر خواهد شد.


متوسط قیمت فروش

اگر به نمودار بالا نگاهی بیندازید، متوجه افزایش قیمت متوسط فروش آیفون در چند سال گذشته می‌شوید. متوسط قیمت فروش آیفون با 695 دلار یکی از رکوردهای قیمت دستگاه‌های اپل محسوب می‌شود و باید اعلام کنیم که قیمت فروش آیفون 7 پلاس با حافظه‌های بیشتر رقمی بیشتر از متوسط قیمت فروش دارد.

نمودار بالا رشد متوسط قیمت فروش آیفون را نشان می‌دهد در حالیکه متوسط قیمت فروش آیپد در سه ماهه اول سال 2017 نسبت به همین بازه زمانی در سال 2016 کاهش پیدا کرده است که دلیل آن خرید بیشتر آیپد ایر 2 (iPad Air 2) نسبت به آیپد پرو (iPad Pro) عنوان شده است.


اپل یا کمپانی آیفون؟

در نمودار بالا می‌توانید نسبت درآمد حاصل از هر بخش این کمپانی را مشاهده کنید که نشان از برتری آیفون نسبت به دیگر دستگاه‌ها را نشان می‌دهد. سهم درآمد حاصل از آيفون همیشه بالاترین مقدار بوده و حتی روبه افزایش است، در حالیکه سهم درآمدی دیگر بخش‌ها در حال پایین آمدن است.

سهم درآمد حاصل از فروش آیفون در سه ماهه اول سال 2017 میلادی با 69 درصد در رتبه اول، خدمات و مک با هم در رتبه دوم و آیپد در رتبه سوم ایستاده‌اند، درآمد حاصل از دیگر محصولات این کمپانی مانند اپل واچ تنها 5 درصد بوده است.


نتیجه

این کمپانی تا به حال توانسته بیشترین درآمد را در بین کمپانی‌های تکنولوژی به خود اختصاص دهد، بنابراین بسیار مهم و جالب است که بدانیم عملکرد این کمپانی بزرگ در هر فصل چگونه می‌باشد. با این وجود نسبت فروش به درآمد (P/E) این کمپانی عدد 16 است که در مقایسه با آمازون 190، نتفلیکس 330 و گوگل 30 بسیار پایین‌تر می‌باشد. در آخر می‌توان گفت یکی از دلایل فروش و سود بالای این کمپانی ارائه خدمات و محصولات با کیفیت است که رضایت مشتریان را به همراه دارد. چندین هفته گذشته اپل 10 سالگی گوشی‌های آیفون را جشن گرفت و اعلام کرد که تازه آیفون شروع به کار کرده و هنوز اول راه است!

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.