آی پینز

هوش مصنوعی با بررسی حرکات چشم شما شخصیت‌تان را پیش‌بینی می‌کند!

زمانی سیسرو (Cicero)، سخنور و دولتمرد رومی، گفته بود: “چشم‌ها پنجره روح هستند.”: این جمله در نگاه اول چندان درست و بی عیب و نقص به نظر نمی رسد! مگر اینکه بتوان مجموعه ای از الگوریتم های یادگیری ماشین را طراحی کرد که توانایی نشان دادن ارتباط بین حرکات چشم و شخصیت افراد را داشته باشد. مطمئناً اگر چنین اتفاقی بیفتد می توان گفت حق با سیسرو بوده است.

دانشمندان دانشگاه استرالیای جنوبی و دانشگاه اشتوتگارت در جریان یک پروژه مشترک، در حال کار بر روی یک هوش مصنوعی جدید کار می کنند که توانایی نظارت بر حرکات چشم انسان را دارد. این فناوری هوش مصنوعی حرکات چشم 42 شرکت کننده در پروژه مذکور را با استفاده از یک ردیاب چشم مبتنی بر ویدیو که توسط SensorMotoric Instruments طراحی شده، مورد ردیابی و تجزیه و تحلیل قرار داده است. سپس محققان این یافته ها را با پرسشنامه های علمی و کاملاً تأیید شده، مطابقت داده‌اند تا بتوانند به ارتباط حرکات چشم انسان و شخصیت او پی ببرند.

فناوری هوش مصنوعی جدیدی که این محققان ابداع کرده‌اند توانست چهار مورد از پنج عامل بزرگ شخصیت (روان‌رنجوری، برون‌گرایی، سازگاری، استقبال از تجربه و وظیفه‌شناسی) را در شرکت کنندگان به خوبی تشخیص دهد که این چهار عامل عبارتند از: روان‌رنجوری، برون‌گرایی، سازگاری و وظیفه‌شناسی.

بر طبق این مطالعه، این اولین بار است که که حرکات چشم انسان برای شناسایی ویژگی های شخصیتی وی مورد استفاده قرار می گیرد. این یافته به خودی خود بسیار جالب توجه است، اما به گفته توبیاس لوتشر (Tobias Loetscher) از دانشگاه استرالیای جنوبی، هدف نهایی این پروژه بهبود روابط بین انسان و ماشین در آینده است.

او اینگونه توضیح داده که:

مردم همیشه به دنبال خدمات شخصی‌سازی شده پیشرفته هستند. با این حال، روبات ها و رایانه های امروزی از نظر اجتماعی آگاهی خاصی ندارند، بنابراین نمی توانند با نشانه های غیر کلامی سازگار شوند.

این تحقیق فرصت مناسب را برای توسعه روبات ها و رایانه ها به نحوی فراهم می کند که بتوانند در تفسیر نشانه‌ها و علائم اجتماعی انسان، بسیار طبیعی‌تر و بهتر عمل کنند.

پس با توجه به نتایج مطالعه و صحبت‌های این دسته از دانشمندان، این طور می توانیم جمع‌بندی کنیم که در آینده روبات‌ها قادر خواهند بود به سادگی به شخصیت انسان‌ها پی برده و چه بسا با درک برخی خصوصیات شخصیتی وحشتناک انسان‌ها تصمیم بگیرند آن‌ها را نابود کنند!

منبع cnet
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها