دیجی فکت: با 16 دانستنی درباره‌ی تیرخوردن آشنا شوید

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که تیر خوردن چه حسی دارد؟ چه بلایی سر بدنتان می‌آید وقتی گلوله پوستتان را سوراخ می‌کند؟ یا درمان یک زخم گلوله چقدر هزینه در بردارد؟ تیر خوردن شاید یکی از بدترین اتفاقاتی باشد که ممکن است در زندگی یک فرد رخ دهد اما در کشورهایی مثل آمریکا و ترکیه که خیلی‌ها اسلحه به دست هستند، شاید احتمال وقوع این اتفاق خیلی هم کم نباشد. پس در ادامه با دانستنی‌هایی درباره‌ی تیر خوردن با دیجی‌رو همراه باشید.

1_ پس از بررسی 677 تیراندازی، این آمار به دست آمد که کسانی که با خود اسلحه حمل می‌کنند نسبت به کسانی که غیرمسلح‌اند، 4.5 برابر بیشتر احتمال دارد که تیر بخورند و 4.2 برابر بیشتر احتمال دارد که کشته شوند.

2_ تیر خوردن گران است. طبق اعلام نیویورک‌تایمز میانگین هزینه‌ی درمان زخم گلوله حدود 14.600 دلار  و مراقبت‌های پزشکی پس‌ازآن 35.400 دلار می‌باشد. این هزینه شامل هزینه‌های دادگاه، بیکاری و غیره نمی‌شود.

3_ میانگین سرعت یک گلوله حدود 1700 مایل برساعت است درحالی‌که سرعت صوت حدود 761 مایل بر ساعت است.

4_ در اکثر موارد گلوله مستقیم از بدن قربانی عبور نمی‌کند، بلکه کمانه می‌کند و به‌جاهای مختلف صدمه می‌زند که همین منجر به وارد شدن آسیب بیشتر می‌شود.

5_ زنانی که به‌شدت مجروح شده‌اند، شانس زنده ماندنشان در مقایسه با مردان 14% بیشتر است. دانشمندان بر این باورند که هورمون‌های جنسی مردانه بر روند بهبود و عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی دارند.

6_ محققین تخمین می‌زنند که خشونت‌هایی که با اسلحه صورت می‌گیرند برای اقتصاد آمریکا سالانه حدود 229 میلیارد دلار خرج برمی‌دارند.

7_ شانس جان به دربردن از یک تیراندازی و گلوله خوردن بر فاکتورهای کلیدی‌ای هم چون محل آسیب، مقدار خون ازدست‌رفته و اینکه قربانی چقدر سریع به بیمارستان می‌رسد بستگی دارد. به طور کلی شانس اینکه یک مصدوم از تیر خوردن جان سالم به درببرد در 20 سال گذشته 40 درصد افزایش‌یافته است.

8_ سالانه بیش از 32 هزار نفر در آمریکا براثر شلیک گلوله کشته می‌شوند.

9_ طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده، به ازای هر فردی که براثر گلوله کشته می‌شود، 2 نفر زخمی می‌شوند.

10_ گلوله خوردن در سمت چپ قلب موجب خون‌ریزی بیشتری می‌شود تا سمت راست چراکه فشارخون سمت راست پایین‌تر است.

11- اگر شما تیر بخورید و خیلی سریع کمک‌های پزشکی دریافت کنید شانس زنده ماندنتان 95 درصد است.

12_ نگرانی اصلی در زمینه‌ی تیر خوردن در معده و روده‌ها خونریزی نیست، بلکه عفونت ناشی از نشست محتوی این اندام‌هاست.

13_ اکثر مرگ‌هایی که براثر گلوله در آمریکا اتفاق می‌افتد بر اثر خودکشی است.

14_ شانس زنده ماندن افرادی که از رو به روی سر به آن‌ها شلیک می‌شود بیشتر از کسانی است که از شقیقه به آن‌ها شلیک می‌شود، چراکه شلیک رو در رو معمولاً یکی از 2 قسمت مغز را نابود می‌کند، اما شلیک از گوشه هر دو قسمت را.

15_ در سال 2007، حدود 75 درصد قتل‌ها در آمریکا براثر شلیک گلوله اتفاق افتادند.

16_ شانس نجات بعد از شلیک به سر فقط حدود 5 درصد است که از این میزان فقط 3 درصد زندگی نسبتاً خوبی را خواهند داشت.

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع /list25
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها