دیجی فکت: 21 دانستنی درباره‌ی جغدها

جغدها پرنده‌های شکاری‌ای از راسته‌ی بوف‌سانان هستند. آن‌ها معمولاً حیوانات شب‌رویی هستند و کوچک‌ترین آن‌ها از نظر جثه جغد کوتوله‌ی آمریکایی بوده که طول آن فقط 15 سانتی‌متر است. در ادامه با دانستنی‌هایی درباره‌ی این پرنده با دیجی ٬رو همراه باشید.

۱_ حدود 216 گونه جغد در سراسر دنیا وجود دارد. جغدها را می‌توان تقریباً در هر قاره‌ای بجز قطب جنوب پیدا کرد و جمعیت عمده‌ی آن‌ها در آسیا قابل یافت است.

2_ جغدها چشم‌های لوله‌ای دارند و درواقع مانند اکثر حیوانات چشم‌هایشان گرد نیست. تنها مشکل این  چشم‌ها این است که امکان حرکت آن‌ها وجود ندارد و آن‌ها باید سرشان را بچرخانند.

3_ جغدها سه پلک دارند؛ اولی برای پلک زدن، دومی برای خوابیدن و سومی برای تمیز و پاک نگهداشتن چشم.

4_ جغدها می‌توانند سرشان را 135 درجه در هر جهتی که می‌خواهند بچرخانند.

5_ جغدها صورت‌های صافی دارند که این به آن‌ها اجازه می‌دهد صداها را خیلی بهتر بشنوند.

6_ چیزهای گوش مانندی که  روی سر جغدها  وجود دارد گوش‌شان نیست و درواقع پرهایشان است که با آن‌ها می‌توانند احساس عصبانیت یا ناراحتی‌شان را هم نشان بدهند.

7_ پرهای پایینی جغدها به گونه‌ای طراحی شده که در هنگام پرواز هیچ‌گونه صدای بال‌زدنی از آن‌ها شنیده نمی‌شود.

8_ جغدهای ماده از جغدهای نر بزرگ‌تر، قوی‌تر و خشن‌تر و معمولاً رنگارنگ‌تر هستند.

9_ جغدها کاملاً گوشت‌خوارند و معمولا جوندگان، پستانداران متوسط، ماهی و دیگر پرندگان و حتی جغدهای دیگر را می‌خورند.

10_ برعکس دیگر حیوانات گوشت‌خوار که دندان‌های تیزی دارند، جغدها هیچ دندانی ندارند و اگر لازم باشد غذایشان را تکه تکه کنند از چنگال‌هایشان استفاده می‌کنند.

11_ بعد از اینکه یک جغد شکارش را گرفت و بسته به اندازه‌اش آن را تکه تکه کرد، معمولاً آن را یک جا می‌بلعد و بعداً قسمت‌ها هضم‌نشدنی آن مانند استخوان‌ها و موها بصورت یک گلوله از او آزاد می‌شوند.

12_ جغدهای مادر هنگام غذا دادن معمولاً اگر غذا کم باشد اول یا فقط به بچه‌های قوی‌تر و بزرگ‌ترشان غذا می‌دهند.

13_ جغدها می‌توانند در مکان‌های مختلفی زیست کنند، حتی می‌توانید آن‌ها را در حیات خانه‌تان نگهداری کنید.

14_ برعکس دیگر پرنده‌ها که طبق شرایط آب‌وهوایی کوچ می‌کنند، جغدها معمولاً کوچ نمی‌کنند و فقط محل لانه‌شان را تغییر می‌دهند.

15_ جغدها حدود 70-80 میلیون سال است که بر روی زمین حضور دارند.

16_ تمام جغدها هوهو نمی‌کنند و بعضی‌هایشان صداهای مختلف دیگری از خودشان در می‌آورند. معمولاً صدای جغدهای ماده بلندتر است و در هنگام فصل جفتگیری صدای آن‌ها از یک مایل آنطرف‌تر قابل شنیدن است.

17_ قلمروی جغدها خیلی برایشان مهم است و با اینکه تقریباً نزدیک بهم زندگی می‌کنند اما لانه‌شان را باهم شریک نمی‌شوند. آن‌ها قلمروی خودشان را از طریق هوهوکردن مشخص می‌کنند.

18_ نقاشی جغدها در غارهای ماقبل تاریخ، حکاکی‌های مصری و دیگر جاهای باستانی یافت شده. جغدها نماد پیروزی و خرد هستند.

19_ در آفرقا، آمریکا و آسیا جغدها نماد مرگ و بدشانسی هستند. گفته می‌شود که در یونان باستان، یک جغد مرگ جولیوس سزار را پیش‌بینی کرد.

20_ اکثر جغدها خارج از طبیعت طول عمر بیشتری دارند. مثلاً the grent horned owl که یکی از جغدهای بسیار رایج است در طبیعت 13 سال عمر می‌کند اما در اسارت 38 سال.

21_ جغدها اگر در معرض تهدیدی نباشند حیواناتی باهوش و اجتماعی هستند. در بعضی از قسمت‌های ژاپن کافه‌هایی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها از معاشرت با جغدها هم لذت ببرید. اما درعوض، نگهداری جغد به عنوان حیوان خانگی در آمریکا غیرقانونی است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع /list25.
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.