دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

چرا نباید از نرم کننده لباس یا ورق خشک کن استفاده کنیم؟!

همه ما دوست داریم لباس‌هایمان بعد از شستشو بوی خوبی بدهند و عاری از الکتریسیته ساکن باشند. به همین خاطر سعی می کنیم از نرم کننده‌ها و ورق‌های خشک کن در هنگام ریختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی یا خشک کن استفاده کنیم. اما مشکل اینجا است که اینگونه مواد برای لباس‌ها، حوله‌ها یا حتی خود ماشین خشک کن اصلاً مناسب نیستند. بنابراین بهتر است در نحوه شستشو و خشک کردن البسه خود تاحدودی بازبینی کنید. در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا توضیحات بیشتری در این باره ارائه دهیم.

چرا استفاده از ورق‌های خشک کن ایده خوبی نیست؟

ورق‌های خشک کن در واقع ورق‌هایی بافته شده از الیاف هستند که دارای پوششی از اسید استئاریک یا اسیدهای چرب بوده و حتی گاهی عطر و یا سایر مواد شیمیایی مختلف نیز به آن‌ها اضافه می‌شود. در ماشین خشک کن، اسید استئاریک در اثر گرما ذوب شده و به صورت یک لایه بر روی لباس‌ها قرار می‌گیرد که همین مسئله باعث نرم شدن آن‌ها و کاهش الکتریسیته ساکن می‌شود.

متاسفانه، لایه اسیدی ورق خشک کن علاوه بر لباس‌ها، به بخش‌های مختلف ماشین خشک کن هم می‌چسبد و این مسئله وقتی مشکل ساز می‌شود که فیلتر پرز خشک کن هم از این مواد پوشیده شود.

مواد به جا مانده از ورق‌های نرم کننده به مرور بر روی فیلتر جمع می‌شوند تا اینکه در نهایت، متوجه خواهید شد این فیلتر به شدت در جای خود سفت شده و امکان خارج کردن آن وجود ندارد. علت این است که لایه چسبناک ورق خشک کن سوراخ‌های فیلتر را مسدود کرده و به شدت به پرزها می‌چسبد.

Dryer Sheets

همچنین ممکن است وقتی لباس‌هایتان را از ماشین خشک کن بیرون می‌آورید، متوجه چسبیدن پرزها به آن‌ها شوید. این پرزها به این علت بر روی لباس‌ها باقی مانده‌اند که سوراخ‌های فیلتر مسدود شده و در نتیجه هیچ هوایی در داخل ماشین جریان نداشته تا بتواند پرزها را از روی لباس‌ها بردارد.

برخی دیگر از مشکلات ناشی از ورق‌های خشک کن عبارتند از:
  • پوشش ورق‌های خشک کن می‌تواند لطافت و نرمی خوشایندی به حوله‌های شما ببخشد، اما در عین حال مانع جذب مناسب رطوبت توسط آن‌ها خواهد شد. با توجه به اینکه هدف اصلی استفاده از حوله‌ها جذب رطوبت است، بنابراین هنگام خشک کردن حوله‌های حمام، آشپزخانه، میکرو فایبر یا دستمال‌های مخصوص تمیزکاری، از استفاده از ورق های خشک کن خودداری کنید.
  • اگر فرزند کوچکی در خانه دارید، هرگز در هنگام خشک کردن لباس خواب او از ورق خشک کن استفاده نکنید، زیرا پوشش این ورق‌ها می‌تواند از مقاومت لباس خواب در برابر آتش به شدت بکاهد.
  • پوشش اسید استئاریک ورق‌های خشک کن می‌تواند کیفیت لباس‌های ورزشی و جوراب‌ها را کاهش داده و مانع جذب و دفع رطوبت ناشی از تعریق بدن شود.

البته با تمام معایبی که ذکر کردیم، استفاده از ورق‌های خشک کن در برخی موارد می‌تواند مفید باشد. مانند:

  • تمیز کردن سرامیک دستشویی و شیر آلات
  • تمیز کردن و گردگیری لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون یا لپ‌تاپ
  • تمیز کردن کفش‌ها و همچنین لوازم ورزشی
  • تمیز کردن روغن‌های چسبیده بر روی اجاق گاز یا فر

Fabric softener

نرم کننده‌های پارچه بهتر هستند اما این مواد هم مشکلاتی دارند

نرم کننده‌های پارچه به اندازه ورق‌های خشک کن دردسر ساز نیستند. اگر مقدار مناسبی از این ماده را استفاده کنید، لباس‌ها نرم و عاری از الکتریسیته ساکن خواهند بود. همچنین، بر اساس اعلام Consumer Reports، بسیاری از مارک‌های مطرح در زمینه تولید نرم کننده‌های پارچه، محصولات خود را به نحوی تولید می‌کنند که کمترین تأثیر منفی را بر میزان جذب رطوبت پارچه یا حوله داشته باشد.

با این حال، استفاده از نرم کننده‌های پارچه می‌تواند کارایی لباس‌های مقاوم در برابر آتش را کاهش دهد و همچنین برای کسانی که پوستی حساس دارند ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد.

جایگزین‌هایی برای نرم کردن لباس‌ها

با توضیحاتی که تا اینجا دادیم ممکن است تصمیم بگیرید از خبر نرم شدن لباس‌هایتان گذشته و با الکتریسیته ساکن آن‌ها هم کنار بیایید، اما نیازی به این کار نیست، زیرا چند روش جایگزین بسیار ساده و مؤثر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

به جای نرم کننده لباس می‌توانید یک چهارم پیمانه جوش شیرین یا نصف پیمانه سرکه سفید را در مرحله آبکشی لباس‌‌ها اضافه کنید. با این روش بدون استفاده از هیچ گونه مواد شیمیایی تحریک کننده‌ای، لباس‌هایتان بسیار نرم‌تر، لطیف‌تر و درخشان‌تر خواهند شد. (توجه: هرگز سرکه را با مواد سفید کننده مخلوط نکنید، زیرا تولید گازهای سمی خواهد شد)

aluminum-foil-balls

برای خلاص شدن از شر الکتریسیته ساکن هم می‌توانید از توپ‌های آلومینیومی استفاده کنید. برای ساختن این توپ‌ها حدوداً یک چهارم متر مربع از یک ورقه آلومینیومی را جدا کرده و مچاله کنید تا به شکل یک توپ با قطر حدود 5 سانتی متر تبدیل شود. حال کافیست تا این توپ را به همراه لباس‌های خود داخل ماشین خشک کن قرار دهید تا الکتریسیته ساکن لباس‌ها را خنثی کند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع cnet

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar