آموزش گرفتن عکس‌های خوش‌مزه؛ چگونه از غذا عکس بگیریم؟

شاید به نظرتان جالب نباشد، اما بسیاری از مردم دنیایبعد از دیدن غذا به سرعت گوشی هوشمند خود را آماده‌ی عکس گرفتن می‌کنند. بعضی اوقات این کار برای ذخیره کردن غذایی خوشمزه در حافظه‌ی تصویری گوشی بوده و بعضی اوقات نیز ممکن است برای به اشتراک گذاشتن تجربه‌ای خوشمزه در اینستاگرام باشد که البته کار درستی نیست!

در هر حال، گرفتن عکس‌های خوب از غذاها یک هنر است. یک ایراد نوری کوچک می‌تواند کاری کند که سوپ روی میز شما همچون یک مخلوط هضم‌شده به نظر برسد و از آن طرف یک تغییر زاویه‌ی مناسب می‌تواند عکس شما را درخور مجلات غذا کند.

اگر می‌خواهید بدانید که هنگام گرفتن عکس از غذاها باید از چه تکنیک‌هایی استفاده کنید تا عکس‌هایتان خوب از آب در بیایند به نکات زیر توجه کنید:

دنبال نور طبیعی و مناسب بگردید

غذاهای زیبا نیازمند نور طبیعی هستند، نور طبیعی رنگ‌های واقعی غذا را به چشم می‌آورد، بافت غذا را نمایان می‌کند و زحمت ویرایش بیش از حد عکس را از دوش شما بر می‌دارد. در هر صورت نیز نمی‌توانیم انکار کنیم که امکان اضافه کردن نور به تصویر در هیچ مرحله‌ای از فرآیند ویرایش تصویر وجود ندارد. اگر به ابزارهای اضافه کردن نور در زمان ویرایش فکر می‌کنید ،جلوی خود را بگیرید، چرا که افزودن نور از این طریق سبب دانه دانه شدن تصویر می‌شود.

به یاد داشته باشید که نزدیک بودن به پنجره، جایی که نور طبیعی بسیار زیاد است، کلید اصلی موفقیت شما در گرفتن یک عکس خوب خواهد بود. ایده‌آل این است که نور مستقیم خورشید روی میز نیفتاده باشد، اما در این مورد هم با کمی دقت می‌توانید عکس‌های شگفت‌انگیزی از غذای خود بگیرید.

از فلش دوری کنید!

چگونه از بشقاب غذا عکس بگیریدفلش بدترین دشمن غذا است. نور فلش تمام بافت‌ها را در تصویر از بین می‌برد، رنگ‌ها را از چشم می‌اندازد و دلیل اصلی این اتفاق است که عکس‌های غذاهای بسیاری از رستوران‌ها توسط مردم مسخره می‌شوند.

اگر می‌خواهید عکس غذایتان شبیه غذای هضم‌شده‌ی گربه باشد، می‌توانید از فلش استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید که غذایتان خوشمزه به نظر برسد از فلش استفاده نکنید. به همین سادگی!

در مواقعی که در رستورانی کم‌نور هستید می‌توانید از یک شمع برای اضافه کردن نور طبیعی به غذایتان استفاده کنید. سایه‌های ساخته شده و نور کم تصویر می‌تواند عکسی پراحساس بسازد. اگر به شمع دسترسی ندارید می‌توانید قابلیت HDR گوشی خود را امتحان کنید، قابلیتی که معمولاً تصویری روشن‌تر بدون از بین رفتن وضوح به وجود می‌آورد.

 

وسایل روی میز را کمی جابه‌جا کنید و یا به غذایتان یک گاز بزنید!

اگر می‌خواهید عکس‌هایی بگیرید که به اندازه‌ی کافی خوشمزه به نظر برسند باید از این راز آگاه باشید که رمز موفقیت در امتحان کردن ترکیب‌های مختلف است. یکی از حالت‌ها هنگامی است که بشقاب‌های غذا تازه رسیده‌اند، در حالی که هیچ تغییری در بشقاب‌های غذا رخ نداده عکسی از آن‌ها بگیرید. سپس می‌توانید با شروع کردن غذای خود کمی خلاقیت به خرج دهید، یک گاز به غذایتان بزنید، چنگالی در غذا فرو کنید، یا از سیب‌زمینی سرخ شده در دستان دوستتان عکس بگیرید. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید نزدیک کردن قاشقی پر از غذا به دوربین است، در حالی که بقیه‌ی غذاها در پس‌زمینه‌ی تصویر هستند.

عکس‌های زیادی در زاویه‌ها و کراپ‌های مختلف بگیرید

چگونه از بشقاب غذا عکس بگیریدعکاسان همیشه می‌گویند که عکس‌های بسیار بسیار زیادی از سوژه تهیه کنید. خیلی به ندرت پیش می‌آید که اولین عکسی که گرفته‌اید را منتشر کنید، پس مطمئن باشید که عکس‌های پشتیبان زیادی دارید. وقتی که در حال عکس گرفتن از بشقابی از غذا هستید به یاد داشته باشید که زاویه‌های دیگر را نیز امتحان کنید، عکس گرفتن از کنار و در زاویه‌های مختلف را نیز از یاد نبرید.

خیلی از بهترین عکس‌ها دقیقاً از زاویه‌ی چشم کسی است که پشت میز نشسته است، زاویه‌ای که از بالا به غذا مشرف است و به بیننده این امکان را می‌دهد که احساس کند بشقاب غذا دقیقاً روبه‌روی او قرار دارد.

اگر دنبال زاویه‌ای دیگر هستید می‌توانید کمی خلاقیت به خرج دهید. زاویه‌ی مورد علاقه‌ي خیلی‌ها زاویه‌ای بالای بشقاب غذا است، عکسی از بالای بشقاب که غذا و میز در آن به نمایش گذاشته می‌شوند.

وقتی که می‌خواهید فاصله‌ی مناسب را تنظیم کنید به یاد داشته باشید که گرچه غذا موضوعی خودمانی است اما عکس‌های خیلی نزدیک می‌توانند زیبایی غذا را تحت تاثیر قرار دهند. تلاش کنید که تمام بشقاب را در عکس داشته باشید و به یاد داشته باشید که همیشه بعداً می‌توانید عکس خود را کراپ کنید با برش بزنید!

ویرایش اما نه با اینستاگرام

بگذارید قبل از هر چیز دیگری این نکته را روشن کنیم: فیلترهای اینستاگرام به درد ویرایش عکس‌های غذا نمی‌خورند. یا حداقل بیشتر وقت‌ها به درد نمی‌خورند. فیلترهای با کنتراست بالا بافت غذا را از بین می‌برند، رنگ اصلی غذا را تغییر می‌دهند و نوردهی را از حالت طبیعی خارج می‌کنند. به جای استفاده از اینستاگرام برای ویرایش عکس‌های غذا، آن‌ها را قبل از وارد کردن در اینستاگرام ویرایش کنید.

اپ‌های زیادی برای ویرایش عکس‌ها در گوشی‌های هوشمند وجود دارند، اما از بهترین آن‌ها می‌توان از Adobe Photoshop Express و VSCO Cam نام برد. در حالی که فوتوشاپ نیازهای ضروری ویرایش تصویر را در اختیارتان می‌گذارد (امکاناتی همچون درخشش، نوردهی، دمای رنگ (گرمی و سردی رنگ) و مانند آن‌ها)، VSCO Cam علاوه بر همه‌ی این‌ها دسته‌ای از فیلترهای مخصوص غذا را نیز در اختیارتان می‌گذارد.

چگونه از بشقاب غذا عکس بگیریدوقتی که در حال ویرایش عکس غذایتان هستید اول از همه روی دمای رنگ و تعادل رنگ سفید تمرکز کنید. بیشتر اوقات منبع مصنوعی نور می‌تواند سبب بیش از اندازه سرد یا گرم شدن رنگ‌های عکس شود که در نهایت منجر به نامناسب شدن عکس غذایتان می‌شود.

در گام بعدی میزان نوردهی را بررسی کنید. در صورتی که عکس خود را در نور طبیعی گرفته‌اید خوش‌شانس بوده‌اید اما در غیر اینصورت به احتمال زیاد عکس شما بیش از اندازه تاریک است. پس از ابزار نوردهی استفاده کنید و کمی نور به عکس‌تان اضافه کنید. در این فرآیند به دنبال عناصری در تصویر بگردید که ممکن است بیش از اندازه نوردهی شوند و اگر اثری از دانه دانه شدن تصویر دیدید نوردهی را بیشتر نکنید.

وقتی که این عناصر اصلی را تنظیم کردید، چند فیلتر را امتحان کنید. فیلترهای F2 و G3 در VSCO از بهترین فیلترها برای عکس‌های غذا هستند،‌ این دو فیلتر به رنگ سفید عکس کمی درخشش می‌دهند و جهت نمایان‌تر کردن بافت‌ها، کنتراست عکس را کمی بهبود می‌بخشند. اما در نهایت هیچ قانون مشخصی برای ویرایش عکس شما وجود ندارد پس ذهن خود را آزاد بگذارید و گزینه‌های مختلف را امتحان کنید.

فقط به یاد داشته باشید که در زمان انتشار عکس‌تان، غذای موجود در عکس باید هنوز شبیه غذا باشد، پس ویرایش عکس را در مقدار حداقلی خود نگاه دارید.

منبع cnet
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها