دیجی فکت: ۴۳ دانستنی درباره‌ی گربه‌های گوگولی

شاید بعضی از شما گربه داشته باشید و شاید خیلی‌های دیگر عاشق گربه‌ها باشید، این حیوانات بامزه خیلی وقت است که دل انسان‌ها را برده و بسیاری از افراد در سراسر دنیا آنها را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده‌اند. در ادامه ۴۳ دانستنی خیلی جالب که احتمالاً نمی‌دانید راجع به گربه‌ها وجود دارد، پس در ادامه‌ی این بخش جالب با دیجی رو همراه باشید.

۱. برخلاف سگ‌ها، گربه‌ها توانایی تشخیص چیزهای شیرین را ندارند. دانشمندان بر این باورند که این به دلیل جهشی در یک گیرنده‌ی چشایی کلیدی در گربه‌ها است.

۲. گربه‌ها حدود ۱۰۰ صدای مختلف از خودشان در می‌آورند، درحالیکه سگ‌ها فقط ۱۰ نوع صدا از خودشان در می‌آورند.

۳. هرساله حدود ۴۴ میلیون گربه در آسیا خورده می‌شود.

۴. بیش از ۵۰ میلیون گربه‌ی اهلی و خانگی با حدود ۴۰ نژاد شناخته شده در دنیا وجود دارد.

۵. برای دوختن یک کت از پوست گربه، به حدود ۲۴ پوست نیاز است.

۶. در طول قرون وسطی  گربه‌ها با جادوگری و افسونگری در ارتباط بودند، در روز سنت جان مردم در سراسر اروپا گربه‌ها را در کیسه می‌کردند و در آتش می‌انداختند. در روزهای مقدس هم، مردم با پرت کردن گربه‌ها از برج‌های کلیسا این روز را جشن می‌گرفتند.

۷. اولین گربه‌ای که به فضا رفت، گربه‌ای فرانسوی به نام Felicette بود که در سال ۱۹۶۳ به فضا رفت. الکترودهایی که در مغز او کار گذاشته شده بودند سیگنال عصبی به زمین می‌فرستادند. این گربه از این سفر جان سالم به در برد.

۸. حدود ۴۰ هزار نفر هر ساله در آمریکا توسط گربه‌ها گاز گرفته می‌شوند.

۹. گربه‌ها محبوب‌ترین حیوانات آمریکای شمالی هستند، در این منطقه ۷۳ میلیون گربه و ۶۳ میلیون سگ وجود دارد. بیش از ۳۰٪ خانواده‌ها در آمریکای شمالی گربه دارند.

۱۰. شنوایی گربه‌ها بهتر از سگ‌هاست.

۱۱. در مصر باستان وقتی گربه‌ی خانواده‌ای می‌مرد، اعضای خانواده با تراشیدن ابروهایشان سوگواری می‌کردند. آنها همچنین مراسمی برگزار می‌کردند که در آن شراب می‌نوشیدند و سینه می‌زدند. گربه‌ها به همراه ماسکی چوبی مومیایی می‌شدند و این مومیایی‌های کوچک در آرامگاه خانوادگی یا در قبرستان حیوانات خانگی با موش‌های کوچک مومیایی شده دفن می‌شدند.

۱۲. بیشتر گربه‌ها در هنگام زایمان بین ۱ تا ۹ بچه گربه به دنیا می‌آورند و بیشترین تعداد بچه گربه‌ای که تابحال به دنیا آمده ۱۹ تا بوده، که ۱۵ تایشان زنده ماندند.

۱۳. قاچاق گربه در مصر باستان مجازات مرگ را به همراه داشت. معامله گران فنیقی که موفق به این کار می‌شدند گربه‌ها را به آتن یا دیگر شهرهای مهم می‌فرستادند.

۱۴. بزرگ‌ترین گربه‌ی وحشی امروزی ببر سیبری است. این گربه می‌تواند تا بیش از ۳ و نیم متر طول و حدود ۳۱۷ کیلوگرم وزن داشته باشد.

۱۵. مغز گربه‌ها از نظر بیولوژیکی نسبت به سگ‌ها بیشتر شبیه انسان‌ها است. گربه‌ها و انسان‌ها مناطق مشابهی در مغز خود دارند که مسؤل احساسات هستند.

۱۶. بسیاری از مصریان، الهه‌ای را به عنوان بت می‌پرستیدند که بدنی شبیه زن و سری شبیه به گربه داشت.

۱۷. حضرت محمد عاشق گربه‌ها بوده و آنطور که گفته می‌شود گربه‌ی مورد علاقه‌ی وی از نژاد Tabby بوده است. افسانه‌ها میگویند که این گربه‌ها به این دلیل روی سرشان حالت حرف M دارند که حضرت محمد عادات داشته سر آنها را نوازش کند.

۱۸. در حالیکه بسیاری از بخش‌های اروپا  و آمریکای شمالی گربه‌های سیاه را نشانه‌ی بدشانسی می‌دانند، در بریتانیا و استرالیا گربه‌های سیاه سمبل شانس هستد.

۱۹. محبوب‌ترین گربه‌های اصیل به ترتیب پرشین کت، مین کُن و سیامی هستند.

۲۰. گربه‌ها می‌توانند ۵ برابر ارتفاع خود بپرند.

۲۱. یک گربه در هر طرف صورتش حدود ۱۲ تار سبیل دارد.

۲۲. بینایی گربه نسبت به انسان هم بهتر است و هم بدتر، بهتر است چون گربه‌ها می‌توانند نسبت به انسانها در نور کم بهتر ببینند و همینطور دید گسترده‌تری دارند؛ بدتر است چون آنها رنگ‌ها را به خوبی انسان‌ها نمی‌بینند. دانشمندان بر این باورند که گربه‌ها چمن‌ها را قرمز می‌بینند.

۲۳. به طور میانگین گربه‌ها دو سوم زندگی‌شان را در خواب بسر می‌برند. این یعنی اینکه یک گربه‌ی ۹ ساله فقط ۳ سال از زندگی‌اش را بیدار بوده.

۲۴. بیشتر گربه‌ها حدود ۱۶ ساعت در روز می‌خوابند.

۲۵.  نیوتن در مخصوص گربه‌ها را که در در اصلی ورودی خانه‌ها تعبیه می‌شود را اختراع کرده است.

۲۶. فک گربه‌ها نمی‌تواند به کناره‌ها حرکت کند، به همین دلیل گربه هانمیتوانند تکه‌های بزرگ غذا را بجوند.

۲۷. گربه‌ها تقریباً هرگز برای گربه‌های دیگر میو میو نمی‌کنند و این کار را فقط برای انسان‌ها انجام می‌دهند. گربه‌ها معمولاً به هم دیگر تف می‌کنند و صدای خر خر از خودشان در می‌آورند.

۲۸. گربه‌های ماده معمولاً راست دست و گربه‌های نر چپ دست هستند. جالب توجه این است که در حالیکه ۹۰٪ انسان‌ها راست دست هستند،‌۱۰ درصد چپ دست‌ها را اغلب مردان تشکیل می‌دهند.

۲۹.همه‌ی گربه‌ها چنگال دارند و همه به‌جز یوزپلنگ‌ها هنگام استراحت آنها را غلاف می‌کنند.

۳۰. یکی از دلایل اینکه بچه گربه‌ها خیلی می‌خوابند این است که هورمون رشد فقط در هنگام خواب آزاد می‌شود.

۳۱. گربه‌ها در هر سانتی متر مربع از بدنشان حدود ۲۰۱۵۵ مو دارند.

۳۲. حدود یک سوم کسانی که گربه دارند فکر می‌کنند که گربه‌شان می‌تواند ذهنشان را بخواند.

۳۳. برج یادبودی در اسکاتلند برای گربه‌ای به نام Towser که در طول عمرش حدود ۳۰ هزار موش گرفته بود بنا شده است.

۳۴. یک گربه ۲۳۰ استخوان و یک انسان ۲۰۶ استخوان دارد.

۳۵. گربه‌ها ۳۲ ماهیچه برای کنترل گوش بیرونی‌شان دارند (انسان‌ها فقط ۶ ماهیچه دارند). یک گربه می‌تواند گوشش را ۱۸۰ درجه بچرخاند.

۳۶. پد بینی گربه‌ها همانند اثر انگشت انسان‌ها الگویی منحصر به فرد دارد.

۳۷. غذاهایی که نباید به گربه‌ها داده شود شامل پیاز، سیر، سیب زمینی نپخته، شکلات، انگور و کشمش می‌شود. دادن غذای سگ یا تن ماهی‌های مخصوص انسان‌ها به گربه‌ها می‌تواند باعث سوء تغذیه در آنها شود.

۳۸. قلب گربه‌ها تقریباً ۲ برابر سریع‌تر از انسان‌ها میزند، حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ بار در دقیقه.

۳۹. گربه‌ها حدود یک سوم ساعت‌هایی که  بیدارند را به تمیز کردن خودشان مشغول‌اند.

۴۰. گربه‌های بالغ ۳۰ دندان و بچه گربه‌ها حدود ۲۶ دندان موقت دارند که در ۶ ماهگی آنها را از دست می‌دهند و بعد دوباره درمی آورند.

۴۱.  گربه‌ها مانند انسان‌ها در بدنشان غده‌ی غرقی ندارند، بلکه فقط پنجه‌هایشان عرق می‌کند.

۴۲. گربه‌ای به نام Dusty رکورد دارد به دنیا آوردن بچه در دنیاست. او در طول عمر خود ۴۲۰ بچه گربه به دنیا آورد.

۴۳. گربه‌ای که رکورد دارد بلندترین سقوط است اندی نام دارد. او از طبقه‌ی شانزدهم یک آپارتمان افتاد و جان سالم بدر برد.

دیجی فکت هرشب ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها