ممنوعیت فروش آیفون در چین؛ بالا گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و چین!

در ادامه درگیری‌های سیاسی و اقتصادی چین و آمریکا، دادگاهی در چین فروش همه‌ی انواع آیفون را ممنوع کرد. دلیل این ممنوعیت، یک درگیری حقوقی بین کوالکام و اپل اعلام شده است.

در بیانیه‌ی این دادگاه، درخواست کوالکام برای اعلام نقض حقوق چهار زیرمجموعه از اپل را تایید کرده است و دستور داد که فروش مدل‌های آیفون 6 اس، آیفون 6 اس پلاس، آیفون 7، آیفون 7 پلاس، آیفون 8، آیفون 8 پلاس و آیفون 10 به صورت آنی ممنوع شود.

این موضوع فقط یکی از درگیری‌های بی‌شماری است که بین این دو غول تکنولوژی رخ داده است و این دو در سیستم‌های حقوقی کشورهای مختلفی در سرتاسر جهان تا به حال باهم به مشکل خورده‌اند.

جانشین مدیر عامل شرکت کوالکام، آقای دان روزنبرگ در بیانیه‌ای که در روز دوشنبه منتشر شد اعلام داشت:

اپل هم‌چنان به استفاده از ایده‌ها و حقوق ثبت‌ شده ما می‌پردازد و درهمین حال، هیچگونه پرداختی به ما نداشته است. این دستورات دادگاه نیز تاییدی بر صحت ادعای ما و وسعت حقوق ثبتی ما هستند. مورد به وجود آمده در چین نیز به خاطر حق ثبت فناوری ممکن سازی تغییر فرمت و تنظیم عکس و هم‌چنین کنترل اپلیکیشن ها از طریق یک صفحه بحث لمسی به وجود آمده است.

اپل نیز پاسخ خود را به AFP اعلام کرده و در بیانیه‌ای حرکت کوالکام را تلاشی ناامیدانه برای شرکتی می‌داند که فعالیت‌های غیرقانونی آن‌ها توسط بازرسان مختلف در سطح جهان در دست بررسی است.

اپل اضافه کرد که کوالکام درباره‌ی حق ثبت‌هایی صحبت می‌کند که هیچوقت احراز نشده‌اند و یکی از آن‌ها حتی ملغی شده است! براساس گفته‌ی این شرکت همه‌ی انواع آیفون برای فروش در چین باقی می‌ماند و اپل گزینه‌های حقوقی خودش را از مبادی لازم پیگیری خواهد کرد.

این تصمیم دادگاه در پی ایجاد تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن اتخاذ شده و البته دستگیری مدیر مالی هواوی نیز در کانادا در ایجاد این درگیری‌ها موثر بوده است

مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.