کروم و فایرفاکس از این پس در مورد پروتکل‌های ناامن HTTP هشدار خواهند داد

گوگل و موزیلا از این پس در مورد وب‌سایت‌هایی که در معرض خطر هک شدن هستند، به شما هشدار خواهند داد. با به روز رسانی مرورگرهای خود به نسخه‌های 56 گوگل کروم و 51 موزیلا فایرفاکس، هنگام ارسال اطلاعات حساس در پروتکل‌های نا امن HTTP، اخطاری را دریافت خواهید کرد. در گذشته نیز با هشدارهایی از این دست مواجه می‌شدیم، اما اکنون این قابلیت امنیتی از حالت آزمایشی (Beta) به حالت پایدار (Stable) در آمده است.

بیشتر بخوانید:

مرورگر موزیلا فایرفاکس، هنگامی که در حال گشت و گذار در وب‌سایتی هستید که از شما رمز عبورتان را می‌خواهد، یک قفل خاکستری رنگ با یک خط مورب به رنگ قرمز را بر روی آن در آدرس بار به نمایش در خواهد آورد. نسخه‌های قدیمی‌تر این مرورگر، چنین ویژگی را نداشتند و تنها هنگام مشاهده از یک وب‌سایت با پروتکل HTTPS امن، آیکون قفل سبز رنگی را نشان می‌دادند.

کروم و فایرفاکس از این پس در مورد پروتکل‌های ناامن HTTP هشدار خواهند داد

کروم نیز در گذشته فقط وب‌سایت‌های با پروتکل HTTPS امن را با یک آیکون قفل به رنگ سبز و عبارت امن (Secure) نشان می‌داد و صفحات نا امن یک آیکون اطلاعات (Info) داشتند که اکنون با این به روز رسانی اخیر، توسط عبارت «نا امن» (Not secure) نیز همراهی خواهد شد.

کروم و فایرفاکس از این پس در مورد پروتکل‌های ناامن HTTP هشدار خواهند داد

مهندسان گوگل می‌گویند که کاربران فقدان نشان ایمن را به عنوان یک هشدار تلقی نمی‌کنند. کروم اخطار مذکور را تنها هنگامی که یک وب‌سایت از شما درخواست رمز عبور می‌کند، نشان نمی‌دهد، بلکه در سایر مواقع حساس‌تر نیز، از جمله زمانی که صفحه‌ای اطلاعات کارت اعتباری را از شما می‌خواهد، با این هشدار روبرو خواهید شد.

خانم امیلی شکتر (Emily Schechter)، مهندس امنیتی گوگل کروم گفته است که برنامه‌ی نخست آن‌ها، علامت گذاری تمام صفحات HTTP به عنوان نا امن می‌باشد، سپس برنامه‌ی بعدی، تغییر آیکون نشان دهنده‌ی نا امن بودن این صفحات به مثلی قرمز رنگ می‌باشد؛ نشانی که در حال حاضر برای پروتکل‌های HTTPS خراب استفاده می‌شود.

منبع GSMArena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها