قاصدک 24

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل

گیمرهای حرفه‌ای از گذشته تا به حال طرفدار پروپاقرص کنسول‌های پلی استیشن بوده‌اند؛ چراکه کمپانی سونی هر چند وقت یک‌بار با معرفی و رونمایی از جدیدترین کنسول خود، استانداردهای دنیای بازی را به کل تغییر می‌دهد. اگر شما هم از گیمرها و علاقه‌مندان به کنسول جذاب پلی استیشن 4 هستید احتمالا می‌دانید که کنترلر یا همان دسته، اصلی‌ترین جزء این کنسول بوده و اگر دسته پلی استیشن کار نکند و یا دچار اختلال در کارکرد شود بازی کردن با آن عملاً غیرممکن خواهد شد. اما ما امروز اینجاییم تا به شما بگوییم اگر دسته پلی استیشن 4 شما خراب شده و یا کار نمی‌کند دیگر لازم نیست نگران باشید چراکه با استفاده از راهنمای حاضر به بررسی مشکلات رایج این دسته و ارائه راه حل برای هر کدام از آن‌ها پرداخته‌ایم. پس در ادامه با ما دیجی رو همراه باشید.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 1

چه کار کنیم وقتی دسته پلی استیشن 4 وصل نمی‌شود؟

 1. قبل از هرچیزی باید سعی کنید تا با استفاده از کابل USB، دسته دوال شاک 4 خود را به پلی استیشن 4 وصل کنید.
 2. حالا دکمه PlayStation موجود در وسط دسته را زده و آن را نگه دارید. این کار باعث می‌شود تا دسته پلی استیشن 4 مجددا همگام سازی شود.

اگر دسته دوال شاک به پلی استیشن وصل نیست، باید مراحل زیر را پیش بگیرید:

 1. قبل از هرچیزی دستگاه پلی استیشن 4 خود را خاموش کنید.
 2. در مرحله بعد دسته دوال شاک 4 را به یک کابل USB که به PS4 شما وصل است، متصل کنید.
 3. حالا باید دکمه PlayStation موجود در وسط دسته را فشار داده و آن را نگه دارید. با این‌کار دسته پلی استیشن 4 شما از همان ابتدای راه‌اندازی، همگام‌سازی می‌شود.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 2

اگر هیچ‌کدام از موارد بالا برایتان موثر نبود، باید دسته پلی استیشن خود را به طور کل ریست کنید. برای انجام این کار:

 1. در قسمت پشتی دسته پلی استیشن 4 سوراخ کوچکی در کنار دکمه L2 قرار دارد، آن را بیابید.
 2. یک سنجاق، گیره کاغذ یا هرچیزی که بتوان آن را وارد سوراخ دسته پلی استیشن کرد، به طوریکه داخلش گیر کند پیدا کنید.
 3. حالا سنجاق را وارد محفظه کرده و دکمه انتهای آن را برای چند ثانیه فشار دهید. سپس سنجاق را رها کرده و آن را از محفظه خارج کنید.
 4. اکنون وقت آن رسیده تا دسته دوال شاک 4 را به یک کابل USB که به PS4 شما وصل است، متصل کنید.
 5. نهایتا باید دکمه PlayStation موجود در وسط دسته را فشار داده و آن را نگه دارید. با این‌کار دسته پلی استیشن 4 شما همگام‌سازی می‌شود.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 3

گاهی اوقات زمانی‌که می‌خواهید ایراد دسته پلی استیشن 4 را ریشه‌یابی کنید تنها مشکل، عدم همگام‌سازی دسته با کنسول است. لازم به ذکر است که PS4 دارای اتصال بلوتوث استانداری است به همین علت هم اگر از دسته پلی استیشن 4 خود روی چند دستگاه مختلف (مثل کامپیوتر، گوشی هوشمند و تبلت) استفاده می‌کنید حتما باید هنگام وصل کردن دسته به پلی استیشن، از عدم اتصال آن به سایر دستگاه‌های دیگر مطمئن شوید.

اگر همچنان حین استفاده و اتصال دسته دوال شاک به پلی استیشن خود دچار مشکل هستید، ممکن است ایراد از کابل USB که از آن استفاده می‌کنید باشد. بارها دیده شده که کابل‌ها در ظاهر سالم‌اند و به راحتی گوشی هوشمند شما را شارژ می‌کنند اما دسته پلی استیشن 4 را به کنسول وصل نمی‌کنند! دلیل این اتفاق فرورفتگی‌های کوچکی بوده که دسته دوال شاک به آن حساس است ولی سایر دستگاه‌ها این حساسیت را ندارند. توصیه می‌کنیم برای این‌که از عدم وقوع این مشکل اطمینان حاصل کنید حتما یک کابل شارژ مخصوص دوال شاک تهیه کنید تا از صدمات احتمالی در امان بماند. این کابل جدید را فقط برای شارژ دسته پلی استیشن استفاده کنید. با این حال حتما کابل شارژ را سالی یک‌بار تعویض کنید.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 4

چه کار کنیم وقتی دسته پلی استیشن 4 شارژ نمی‌شود؟

 1. اول از همه کابل USB را روی یک دستگاه دیگر تست کنید تا مطمئن شوید که این کابل سالم است و کار می‌کند.
 2. کابل USB را به دسته دوال شاک وصل کرده و با یک لمس آرام، آن را به دقت بررسی کنید.
 3. اگر کابل USB لق شده و به خوبی در محل خود چفت نمی‌شود، باید یک کابل USB یا دسته پلی استیشن 4 جدید را جایگزین کنید.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 5

وقتی‌که کابل USB را از دسته جدا می‌کنید، خوب آن را بررسی کنید. چراغ قوه  گوشی خود را روی درگاه شارژ دسته بتابانید تا بهتر بتوانید آن را چک کنید. اگر فلز داخل دسته کج یا پیچ خورده به نظر می‌رسد، می‌توانید با کمی سعی آن را به حال اولیه دربیاورید. توصیه می‌کنیم برای انجام این‌ روش از یک فرد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه کمک بخواهید تا این‌ کار را برای شما انجام دهد یا می‌توانید کل دسته را تعویض کنید. توجه داشته باشید که اگر خودتان به شخصه اقدام به خم کردن فلز داخل دسته کنید، ضمانت آن از بین خواهد رفت از این رو به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم.

صرف‌نظر از این که فلز داخل دسته پلی استیشن 4 ظاهر خوبی دارد یا نه، ممکن است داخل آن کثیف شده باشد. به همین دلیل هم اگر اندکی گرد و غبار و آلودگی داخل دسته مشاهده کردید مراحلی که در ادامه توضیح می‌دهیم را دنبال کنید.

 1. در وهله اول یک قوطی هوای فشرده تهیه کنید.
 2.  درحالی‌که قوطی را حدود 5 تا 8 سانتی متر از پورت شارژ فاصله داده‌اید با فشار هوا، گرد و غبار موجود در داخل دسته را از بین ببرید.
 3. سعی کنید تمامی گرد و غبار موجود در پورت دوال شاک را از بین برود.مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 6
 4. بعد از این‌که به خوبی گرد و غبار را خارج کردید، از یک پارچه میکروفایبر برای تمیز کردن آلودگی‌ باقی مانده استفاده کنید.
 5. اگر داخل دسته پلی استیشن 4 شما، کثیفی‌هایی از جمله ریختن نوشیدنی و مایعات وجود داشته باشد، مراحل تمیزکاری را ادامه دهید.
 6. حتما از خاموش بودن دسته دوال شاک اطمینان حاصل کنید و به هیچ عنوان دسته را روشن نگذارید. ترجیحا علاوه بر خاموش کردن دسته، کابل کنسول را از برق هم بکشید که هیچ‌گونه اتصالی نداشته باشد چراکه انجام این کار باعث می‌شود تا به صورت تصادفی، سهوا نیز روشن نشود.
 7. در این مرحله خلال دندان یا هر شئ نوک تیزی که دارید را بردارید.مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 7
 8. از یک حوله کاغذی بسیار نازک برای دور خلال دندان استفاده کرده و آن را دور خلال بپیچید. توجه داشته باشید که مقدار این حوله کاغذی نباید زیاد باشد، حدودا یک تکه مربع 3 سانتی کارتان را راه می‌اندازد.مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 8
 9. با استفاده از این وسیله به آرامی قسمت داخلی درگاه شارژ را پاک کنید تا دوباره بتوان از آن استفاده کرد.

در آخر کمی صبر کنید تا دسته پلی استیشن 4 کاملا خشک شود؛ قبل از خشک شدن محل تمیزکاری به هیچ عنوان آن را روشن نکنید. توجه داشته باشید که از قوطی فشار هوا برای سریع‌تر کردن روند خشک شدن دسته هرگز استفاده نکنید چراکه باعث می‌شود آب به داخل اجزای دسته نفوذ پیدا کرده و در آنجا جمع شود.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 9

چه کار کنیم اگر صفحه لمسی دسته پلی استیش 4 کار نمی‌کند؟

 1. اول از همه دسته را یک بار خاموش و روشن کنید.
 2. محلولی به نسبت 50 به 50 از آب و الکل ایزوپروپیل تهیه کنید.
 3.  یک دستمال میکروفایبر را کمی آغشته به محلول درست شده کنید.
 4. با استفاده از دستمال میکروفایبر آغشته به محلول، صفحه لمسی دسته پلی استیشن را پاک کنید.

توجه داشته باشید که حتما قبل از آن‌که دسته پلی استیشن را دوباره روشن کنید، از خشک شدن کامل صفحه لمسی آن اطمینان حاصل کنید. برای این‌که روند خشک شدن دسته سریع‌تر شود هرگز از قوطی فشار هوا استفاده نکنید چراکه باعث می‌شود آب به داخل دسته پلی استیشن نفوذ کند. اگر صفحه لمس دسته شما شکسته شده حتما آن را برای تعمیر پیش متخصصین ببرید و یا دسته را به طور کل عوض کنید.

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 10

چه کار کنیم وقتی‌که دکمه‌های دسته پلی استیشن 4 به همدیگر چسبیده‌اند؟

 1. محلولی به نسبت 50 به 50 از آب و الکل ایزوپروپیل تهیه کنید.
 2. یک دستمال میکروفایبر را کمی آغشته به محلول درست شده کنید.
 3. از دستمال میکروفایبر آغشته به محلول برای تمیز کردن دکمه‌های بیرونی دسته استفاده کنید. توجه داشته باشید که دستمال را روی دسته خیلی فشار ندهید چراکه این کار باعث می‌شود تا محلول از دستمال به داخل دسته نفوذ پیدا کند.
 4. اجازه بدهید تا دسته کاملا خشک شود و سپس اقدام به روشن کردن آن کنید.
 5. حالا فشار دادن دکمه‌های دسته را امتحان کنید تا ببینید آیا باز هم به هم چسبیده‌اند یا خیر.

حتما طی این روند مطمئن شوید که دسته کاملا خشک شود و سپس اقدام به روشن کردن آن کنید. به هیچ عنوان از قوطی فشار هوا برای سریع‌تر خشک شدن دسته استفاده نکنید چراکه باعث می‌شود تا آب به اجزای داخلی دسته هم نفوذ پیدا کند.

چه کار کنیم وقتی که دسته پلی استیشن 4 شارژ نگه نمی‌دارد؟

با وجود این‌که کاربران پلی استیشن عاشق دسته PS4 هستند، یکی از نکات منفی ساختار آن وجود باتری غیر قابل تعویض توسط کاربر است. باتری‌های دسته بعد از مدتی خراب می‌شوند و گاهی این خرابی به قدری است که دسته بیشتر از یک ساعت شارژ را نگه نمی‌دارد و اینجاست که کاربر با مشکل مواجه خواهد شد.

اگر شارژ باتری دسته پلی استیشن 4 شما خیلی زود باتری خالی می‌کند یا راحت روشن نمی‌شود، احتمالا مشکل از باتری شماست. خوشبختانه عوض کردن باتری دسته پلی استیشن 4 راحت است تنها کاری که باید انجام دهید این است که باتری جایگزین و یک موچین بخرید و سپس مراحل زیر را انجام دهید:

توجه: اگر خودتان اقدام به تعویض باتری دسته پلی استیشن کنید ممکن است گارانتی دسته پلی استیشن شما از بین برود. حتما از معتبر نبود گارانتی مطمئن شده و قبل از انجام دادن این کار اطمینان حاصل کنید که هیچ روش دیگری برای تعمیر یا تعویض دسته وجود ندارد!

 1. با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک چهارسو، چهار پیچ پشت دسته دوال شاک را باز کرده و آن‌ها را خارج کنید.مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 11
 2. از یک موچین برای درز داخل دسته استفاده کرده و آن را از قسمت پایینی‌اش جدا کنید. اول یک طرف دسته را باز کنید و سپس به سراغ طرف دیگر بروید. به هیچ عنوان این عمل را از وسط شروع نکنید.
 3. با استفاده از یک موچین داخل درز، قسمت بالایی آن را جدا کنید. توصیه می‌کنیم این کار را با دکمه‌های Share و Options آغاز کنید و سپس تا دکمه‌های سخت‌تر ادامه دهید.
 4. در این مرحله باید قاب دسته جدا شده اما همچنان به وسیله یک کابل تخت یا در اصطلاح فلت به هم متصل باشد. این کابل تخت را می‌توانید با کشیدن به سمت بالا از مادربورد جدا کنید. این قسمت را با نهایت احتیاط انجام دهید چراکه بعدا اجزای جدا شده را باید دوباره به هم وصل کنید.
 5. برای جدا کردن کابل‌های باتری هم کافیست از یک موچین استفاده کنید. این کار را به آرامی و با جلو و عقب تکان دادن کابل آنقدری انجام دهید تا شل شده و از هم جدا شود.مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 12
 6. حال، باتری قدیمی را جدا کرده و باتری جدید را جایگزین کنید.
 7. کابل تخت را دوباره به مادربورد وصل کنید.
 8. حالا وقت آن رسیده تا هر دو طرف پوسته‌ قاب را دوباره به هم وصل کنید.
 9. در نهایت پیچ‌های قاب را ببندید.

با انجام مراحل بالا دسته پلی استیشن 4 شما درست مانند روز اول شارژ نگه خواهد داشت!

مشکلات رایج دسته پلی استیشن 4 به همراه راه حل 14

اگر هیچ کدام از روش‌های بالا موثر نبود چکار باید کرد؟

اگر هیچ کدام از روش‌هایی ک در بالا برایتان توضیح دادیم موثر نبود و نتوانستید ایراد دسته را پیدا کنید، شاید وقت آن رسیده باشد که با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید. گارانتی دسته را هم بررسی کنید و ببینید آیا شرایط شما را تحت پوشش قرار می‌دهد یا خیر. همچنین پرس‌وجو کنید که چه کاری برای تعمیر و یا تعویض دسته پلی استیشن خود می‌توانید انجام دهید.

از آنجایی که دسته PS4، نسبت به سایر اجزا بیشتر فشار مکانیکی را دریافت می‌کند، مهم نیست چقدر با آن‌ با ملایمت و نرمی رفتار کنید باز هم خراب شدن آن با گذشت زمان امری کاملا طبیعی است! در نهایت اگر هیچ کدام از روش‌های توضیح داده شده موثر واقع نشد باید دسته دوال شاک خود را به طور کامل عوض کنید. در صورتی که هر یک از روش‌های فوق به شما در تعمیر دسته پلی استیشن 4 کمک کرده، در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع Androidcentral
مطالب پیشنهادی
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سجاد
سجاد
2 ماه قبل

سلام دسته ps4 دائما l2 میگیره مشکلشو چجوری حل کنم؟

Omid
Omid
28 روز قبل

سلام دسته ی من فیک هستش وارد بازی نمیشه ، منظورم اینه بازی رو استارت میزنه ولی وقتی میخوام شروع کنم دکمه ها عمل نمیکنه و وارد بازی نمیشه ، راه حل چیه؟