کورنینگ مشغول توسعه شیشه انعطاف‌پذیر گوریلا گلس است

در یکی دو سال گذشته صحبت‌ها و شایعات زیادی در مورد گوشی‌های انعطاف‌پذیر مطرح شده بود و امسال بالاخره سامسونگ و هواوی توانستند اولین مدل‌های نهایی و قابل قبول از چنین گوشی‌هایی را معرفی کنند. گلکسی فولد و هواوی میت ایکس با اینکه دستگاه‌های نوآورانه و بسیار شگفت انگیزی هستند اما یک مشکل عمده دارند؛ در حقیقت، این گوشی‌ها به معنای واقعی کلمه انعطاف‌پذیر نبوده و نمایشگر آن‌ها تنها قابلیت تا شدن را دارد. حال، خبر رسیده که شرکت کورنینگ که بیشتر به واسطه تولید شیشه‌های محافظ گوریلا گلس شهرت یافته، قصد دارد این محدودیت را از میان برداشته و یک شیشه انعطاف‌پذیر واقعی را معرفی کند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

همان طور که پیش از این هم گفته شده بود، یکی از مهم‌ترین مشکلات گلکسی فولد این است که صفحه نمایش این گوشی به صورت کامل تا نشده و در هنگام بستن آن، یک فاصله در اطراف لولا باقی می‌ماند. این مسئله به خاطر عدم انعطاف‌پذیری واقعی نمایشگر است. در واقع، سامسونگ و هواوی در گوشی‌های تاشو خود به جای شیشه از پلیمرهای پلاستیکی استفاده کرده‌اند که امکان تا شدن‌های متوالی و چند باره را دارند اما در عین حال در برابر خش افتادن و چروک شدن آسیب‌پذیر هستند.

بنابراین در چنین شرایطی پذیرفتنی است که شرکتی مانند کورنینگ که سابقه خوبی در زمینه ساخت شیشه صفحات نمایش دارد، وارد عمل شده و بخواهد معضلات موجود را برطرف کند. بنا به گزارش وب سایت Wired، این شرکت در حال حاضر مشغول توسعه یک شیشه بسیار باریک و انعطاف‌پذیر است که تنها 0.1 میلی متر ضخامت داشته و در هنگام تا شدن نیز تا شعاع 5 میلی متری می‌تواند خم شود، بدون اینکه در این راه بخواهد دوام و مقاومت نمایشگر را به مخاطره بیندازد. رسیدن به چنین اهدافی در حال حاضر دست نیافتنی و برخلاف قوانین فیزیک به نظر می‌رسند، اما باید دید کورنینگ چه ایده‌هایی در سر دارد.

جان بین (John Bayne)، از مسئولان کورنینگ در گفتگو با Wired گفته:

وقتی بخواهید از شیشه برای تولید صفحه نمایش انعطاف‌پذیر استفاده کنید، یک چالش جدی با قوانین فیزیک پیش می‌آید. در واقع برای رسیدن به چنین هدفی باید شیشه را نازک و نازک‌تر طراحی کنید، اما در عین حال محصول نهایی باید بتواند در مقابل سقوط و صدمات معمول، مقاومت خوبی داشته باشد.

در حالی که کورنینگ هنوز به صورت رسمی هیچ بیانیه‌ای در مورد این پروژه منتشر نکرده است، اما منابع نزدیک به این شرکت تخمین می‌زنند که مراحل توسعه شیشه انعطاف‌پذیر گوریلا گلس تا چند سال دیگر به پایان رسیده و روانه بازار شود. البته این احتمال هم وجود دارد که تا آن موقع شرکت‌های رقیب، از جمله AGC ژاپن بتوانند محصولی مشابه را وارد بازار کنند. به هر حال با رقابتی که در این زمینه شکل گرفته، می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نزدیک قیمت گوشی‌های انعطاف‌پذیر کاهش چشمگیری پیدا کرده و در دسترس عموم خریداران قرار بگیرد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها