حفره‌ی امنیتی جدید ویندوز 10 و سو استفاده از کورتانا

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، دستیار صوتی مایکروسافت کورتانا نام دارد که بیشترین کاربرد فعلی آن در سیستم عامل ویندوز است. این دستیار دیجیتال به نحوی طراحی شده که به شما کمک می‌کند اعمال معمولی که از یک دستیار صوتی انتظار می‌رود انجام دهد؛ اما متاسفانه جدیدا باگی در آن پیدا شده که به هکرها اجازه می‌دهد به سیستم عاملی که ویندوز 10 روی آن نصب شده دسترسی پیدا کنند.

این کشف توسط کارکنان شرکت مک آفی انجام شد. آن ها متوجه شدند که حتی زمانی که کامپیوتر قفل است، هکرها می‌توانند به دستیار ویندوز دسترسی پیدا کنند و آن را وادار به اجرای منویی کنند که می‌تواند کدهای نوشته شده را اجرا کند. این به معنی این است که هکر می‌تواند نرم افزارهای آلوده را در کامپیوتر بدون باز کردن آن اجرا کنند و یا حتی از آن برای ریست کردن پسورد اکانت ویندوز استفاده کند که این می‌تواند خطرناک ترین پیامد این حفره‌ی امنیتی باشد.

دلیل ایجاد این حفره این بود که دستیار دیجیتالی ویندوز، حتی زمانی که ویندوز قفل است، روشن است و به صداها گوش می‌دهد. خوشبختانه مایکروسافت در یک پچ این باگ را رفع کرد و در صورتی که ویندوز شما به آخرین نسخه‌ی آن به روز رسانی شده، جای نگرانی ندارید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Ubergizmo
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها