دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

حقایقی جالب و متفاوت درباره چپ‌ دست‌ ها

از سپیده‌دم تاریخ تاکنون، چپ دست‌ ها جزو آن دسته از اقلیت‌‌های جمعیتی کوچکی بوده‌اند که با بقیه و به خصوص راست‌دست‌ها تفاوت زیادی داشته‌اند.

یکی از تفاوت‌های بارز چپ‌ دست‌ ها از جمله خودم را می‌توان در نحوه‌ی گرفتن خودکار و مداد در دست و طریقه‌ی نوشتن و خلاقیت آن‌ها دانست. محققان نیز با انجام چندین مطالعه و تحقیق علمی تلاش کرده‌اند علل چپ دست شدن افراد و تفاوت‌های غالب آن‌ها با راست‌دست‌ها را عمیق‌تر بررسی کنند. محققان و دانشمندان از این تحقیقات و مطالعات به چندین حقیقت جالب درباره چپ‌ دست‌ ها دست یافته‌اند که در ادامه مقاله می‌خواهیم به ذکر آن‌ها بپردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. چپ‌ دست‌ ها تغییر صداها را دقیق‌تر تشخیص می‌دهند

حقایقی جالب درباره چپ‌دست‌هایکی از تفاوت‌های چپ‌ دست‌ ها با راست‌دست‌ها این است که آن‌ها بهتر و دقیق‌تر تغییرات صدا را که به سرعت و به صورت مکرر رخ می‌دهند تشخیص می‌دهند که بسیار مشابه واکنش به ترس است. این نیروی فوق‌العاده که چپ‌ دست‌ ها از آن برخوردار هستند به علت نیمکره مغزی است که بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

2. چپ‌دست‌ها سردردهای بیشتری را تجربه می‌کنند

چپ‌ دست‌ ها در مقایسه با راست‌دست‌ها بیشتر دچار سردرد می‌شوند

اگرچه دانشمندان هنوز به علت آن پی نبرده‌اند اما تحقیقات نشان داده است که چپ‌ دست‌ ها در مقایسه با راست‌دست‌ها بیشتر دچار سردرد می‌شوند. علاوه بر این، بیشتر احتمال دارد به میگرن دچار شوند که بیشترین عامل سردردهای زیاد افراد است.

3. چپ‌ دست‌ ها مشت‌زن‌ و بوکسورهای بهتری هستند

چپ‌ دست‌ ها مشت‌زن و بوکسورهای بهتری هستند

وقتی که دو مشت‌زن یا بوکسور در همه چیز با هم برابر باشند، این چپ‌ دست‌ ها هستند که بوکسورهای بهتری هستند و پیروز می‌شوند، به این دلیل که آن‌ها جهان را متفاوت می‌بینند و درک می‌کنند. اکثر مردم فکر می‌کنند از سمت راست مشت می‌خورند اما چپ‌دست‌ها می‌دانند که چگونه با هر دو دست خود دفاع کنند و این باعث می شود که آن‌ها در یک رقابت بهتر و موفق‌تر عمل کنند.

4. افراد چپ‌دست از مشکلات بی‌خوابی رنج می‌برند

مشکلات بی‌خوابی در افراد چپ‌دست بیشتر است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که افراد چپ‌دست بیشتر احتمال دارد به اختلالات خواب مانند بیخوابی دچار شوند. گفته می‌شود که شاید یکی از علل چپ‌دست شدن افراد به نوع آسیب هنگام تولد مربوط باشد و چنین آسیبی به اختلالات خواب منجر شده باشد. به هر دلیل، چپ‌دست‌ها به سختی می‌توانند خواب خوبی داشته باشند.

5. چپ‌ دست‌ ها به چیزهای بیشتری آلرژی دارند

چپ‌دست‌ها به چیزهای بیشتری آلرژی دارند

چپ‌دست‌ها به چیزهای بیشتری حساسیت دارند و آلرژی آن‌ها شدیدتر است و فقط محدود به تب یونجه یا حساسیت به گرده‌های خاص نیست بلکه احتمالا به برخی پارچه‌ها و غذاها نیز حساسیت زیادی دارند.

6. چپ‌ دست‌ ها بیشتر به بیماری‌های روحی_روانی مبتلا می‌شوند

احتمال داشتن بیماری‌های روحی روانی در چپ‌دست‌ها بیشتر است
اختلال دوقطبی، افسردگی و حتی اسکیزوفرنی، همه بیماری‌های روحی_روانی هستند که احتمال وجود این بیماری‌ها در افراد چپ‌دست بیشتر است. این واقعیت را در نظر بگیرید که تنها حدود 10 درصد از مردم چپ هستند و مطالعات نیز نشان داده است که حدود 40 درصد از افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی چپ‌دست هستند، بنابراین جمعیت زیادی از چپ‌دستان را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست ها

7. افراد چپ‌دست درصد بالاتری از افراد معتاد به الکل را تشکیل می‌دهند

اعتیاد بیشتر افراد چپ‌دست به نوشیدنی‌های الکلی

چندین مطالعه دیگر نشان می‌دهد که افراد چپ‌دست نوشیدنی‌های الکلی بیشتری مصرف می‌کنند و احتمالا بعد از سر کشیدن یک بطری، چند بطری دیگر بنوشند. نیمکره راست مغز نیز به الکل واکنش متفاوتی نشان داده و به وابستگی بیشتر و اعتیاد به الکل منجر می‌شود.

8. چپ‌ دست‌ ها در مقایسه با افراد راست‌دست، ترسوتر هستند

چپ‌دست‌ها ترسوتر هستند

مطالعات نشان می‌دهد که افراد چپ‌دست نسبت به افراد راست دست، بیشتر از اتفاقات و چیزهای ترسناک می‌ترسند. طبق یافته‌های حاصل از این مطالعات، افراد چپ‌دست بیشتر احتمال دارد که به PTSD ( اختلال استرسی پس از آسیب روانی) مبتلا شوند. دلیل این امر این است که چپ‌ دست‌ ها بیشتر با نیمکره راست مغز خود هماهنگ هستند و این قسمت مغز با احساساتی مانند ترس سروکار دارد.

9. افراد چپ‌دست خلاق‌تر هستند

افراد چپ‌دست خلاق‌تر و هنرمندتر هستند

افراد چپ‌دست هنرمندتر و خلاق‌تر از افراد راست دست هستند. این حقیقت به لحاظ علمی ثابت شده است و مانند بسیاری از موارد دیگر این لیست، به نیمکره مغزی که شخص از آن استفاده می‌کند و به آن دسترسی دارد مربوط می‌شود. نیمکره راست مغز بیشتر به خلاقیت فرد کمک می‌کند و این چیزی است که چپ‌ دست‌ ها بیشتر از آن استفاده می‌کنند. داوینچی و میکل آنژ دو هنرمند معروف و خلاق، چپ‌دست‌ بوده‌اند.

10. افراد چپ‌دست‌ درآمد بیشتری کسب می‌کنند

افراد چپ‌دست‌ درآمد بیشتری کسب می‌کنند

شاید به این دلیل که افراد چپ‌دست‌ خلاق‌تر هستند برای کارفرمایان جذاب‌ترند و به این ترتیب، دستمزد بالاتری در مقایسه با راست‌دست‌ها دریافت می‌کنند. آن‌ها همچنین دنیا و چیزها را کمی متفاوت می‌بینند که می‌تواند به حل یک مشکل کمک کرده و یا راه‌حلی پیدا کنند که راست‌دست‌ها نمی‌توانند آن را بیابند. اینشتین یکی از این نوع چپ‌ دست‌ ها بود.

11. تصاویر سه بعدی را بهتر می‌بینند و درک می‌کنند

چپ‌دست‌ها تصاویر سه‌بعدی را بهتر می‌بینند و درک می‌کنند

دانشمندان معتقدند که چپ‌ دست‌ ها تصاویر سه‌بعدی را بهتر می‌بینند و درک می‌کنند که به نظر می‌رسد باز هم به نیمکره راست مغز و خلاقیت بیشتر آن‌ها ربط داشته باشد. در تحقیقاتی، هنگامی که به افراد چپ‌دست‌ پازل‌هایی داده ‌شد که درون طرح‌ها، تصاویری پنهان شده بود چپ‌دست‌ها سریع‌تر و راحت‌‌تر توانسنتند آن‌ها را پیدا کنند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع buzzkeys

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar