دیجی فکت؛ 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست ها

دیجی فکت؛ 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست ها
دیجی فکت؛ 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست ها

گروه جمعیتی کوچکی در بین ما هستند که دانشمندان سوالات زیادی در مورد آنها دارند: چپ دست ها

حدود 10% از جمعیت انسان ها چپ دست هستند. هنوز معلوم نیست که چرا بعضی از مردم چپ دست هستند یا چرا انقدر تعداد کمی از آنها وجود دارد. احتمالا چندین عامل در چپ دست شدن افراد وجود دارد که ژنتیک، تکامل و یا حتی هورمون های والدین از این عوامل هستند.

در ادامه 8 حقیقت جدید در مورد چپ دست ها را برای شما گردآوری کرده ایم. با دیجی رو همراه باشید.

 دوقلوها احتمال بیشتری دارد تا چپ دست باشند، اما هیچ کس نمی داند که چرا.

1


در صورتی که مادر و پدر چپ دست باشند 26.1% احتمال دارد تا فرزندشان نیز چپ دست باشد، اما در صورتی که والدین راست دست باشند فقط 9.5% احتمال دارد که فرزند چپ دست داشته باشند.

2


برای بیشتر گونه های حیوانی ترجیحی برای استفاده بیشتر از یکی از دست ها وجود ندارد، به این معنی که نصف جمعیت این گونه ها راست دست و نصف دیگر آنها چپ دست هستند. نزدیک ترین گونه ی نزدیک به انسان ها، یعنی شامپانزه ها در این مورد استثنا هستند. حدود 90% انسان ها و 70% شامپانزه ها راست دست هستند.

3


برخلاف سایر گونه ها، طوطی ها بیشتر از اندام سمت چپ خود استفاده می کنند. طبق پژوهش هایی که روی 320 طوطی استرالیایی انجام شده، 47% از آنها برای برداشتن غذا از پای چپ خود استفاده می کنند  در حالی که 37% آنها استفاده از پای راست را ترجیح می دهند. سایر آنها از هر دو پا استفاده می کردند.

4


ترجیح برای استفاده از یک دست در انسانها احتمالا در رحم مادر تعیین می شود. پژوهشگرانی که 75 جنین را مورد بررسی قرار داده بودند مشاهده کرده اند که جنین هایی که انگشت شست دست راست خود را می مکیده اند همه راست دست شده اند، در حالی که 67% جنین هایی که انگشت شست دست چپ خود را می مکیدند چپ دست شده اند.

5


تاکنون تصور می شد همه مسائل مربوط به زبان، هم فرآیند فهمیدن صداهایی که می شنویم وهم کمک برای صحبت کردن، به نیم کره چپ مغز مربوط هستند. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این مساله در مورد 95% راست دست ها و فقط 70% چپ دست ها صادق است. سایر چپ دست ها یا از نیم کره راست مغز خود درمورد زبان کمک می گیرند یا از هر دو نیم کره استفاده می کنند.

7


تقریبا 25% از بازیکنان تیم های برتر بیسبال چپ دست هستند. البته شاید تیم های بیسبال بازیکنان چپ دست را ترجیح می دهند چون یک قدم به Baseنزدیکتر هستند.

8


تصور می شود که چپ دست ها انسان هایی خلاق تر و با استعداد تر در موسیقی باشند، البته از لحاظ علمی این قضیه اثبات نشده است. جیمی هندریکس، یکی از بزرگترین و شاید تاثیرگذارترین افراد در زمینه ی گیتار الکتریک، چپ دست بود اما از یک گیتار مخصوص راست دست ها به صورت برعکس استفاده می کرد.

9

 

دیجی فکت روزهای فرد راس ساعت 21:30 منتشر می شود

نظرات خود را در مورد دیجی فکت با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar