8 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد چپ دست ها

حدود 10 درصد از جمعیت جهان را چپ دست ها تشکیل می‌دهند، اما هنوز معلوم نیست که چرا بعضی از مردم چپ دست هستند یا چرا این‌قدر تعداد آن‌ها کم است. احتمالاً چندین عامل در چپ دست شدن افراد مؤثر است که از جمله آن‌ها می‌توان به ژنتیک، تکامل و یا حتی هورمون های والدین اشاره کرد.

در ادامه این مقاله از دیجی رو 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست‌ها را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

حقایقی جالب در مورد چپ دست ها

 احتمال اینکه دوقلوها چپ دست باشند بسیار زیاد است، اما هیچ کس نمی‌داند چرا.

1

در صورتی که مادر و پدر چپ دست باشند 26.1 درصد احتمال دارد تا فرزندشان نیز چپ دست باشد، اما در صورتی که والدین راست دست باشند فقط 9.5 درصد احتمال دارد که فرزند چپ دست داشته باشند.

2

برای بیشتر گونه‌های حیوانی ترجیحی برای استفاده بیشتر از یکی از دست‌ها وجود ندارد، به این معنی که نصف جمعیت این گونه‌ها راست دست و نصف دیگر آن‌ها چپ دست هستند. اما نزدیک‌ترین گونه نزدیک به انسان‌ها، یعنی شامپانزه‌ها در این مورد استثنا هستند. حدود 90 درصد انسان‌ها و 70 درصد شامپانزه‌ها راست دست هستند.

3

برخلاف سایر گونه‌ها، طوطی‌ها بیشتر از اندام سمت چپ خود استفاده می‌کنند. طبق پژوهش‌هایی که روی 320 طوطی استرالیایی انجام شده، 47 درصد از آن‌ها برای برداشتن غذا از پای چپ خود استفاده می‌کنند، در حالی که 37 درصد آن‌ها استفاده از پای راست را ترجیح می‌دهند. سایر آن‌ها از هر دو پا استفاده می‌کردند.

4

ترجیح برای استفاده از یک دست در انسان‌ها احتمالا در رحم مادر تعیین می‌شود. پژوهشگرانی که 75 جنین را مورد بررسی قرار داده بودند مشاهده کرده‌اند که جنین‌هایی که انگشت شست دست راست خود را می‌مکیدند، همه راست دست شده‌اند، در حالی که 67 درصد جنین‌هایی که انگشت شست دست چپ خود را می‌مکیدند چپ دست شده‌اند.

5

تاکنون تصور می‌شد همه مسائل مربوط به زبان، هم فرآیند فهمیدن صداهایی که می‌شنویم و هم کمک برای صحبت کردن، به نیم کره چپ مغز مربوط هستند. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مساله در مورد 95 درصد راست دست‌ها و فقط 70 درصد چپ دست‌ها صادق است. سایر چپ دست‌ها یا از نیم کره راست مغز خود در مورد زبان کمک می‌گیرند یا از هر دو نیم کره استفاده می‌کنند.

7

تقریبا 25 درصد از بازیکنان تیم‌های برتر بیسبال چپ دست هستند. البته شاید تیم‌های بیسبال بازیکنان چپ دست را ترجیح می‌دهند، چون یک قدم به بیس نزدیکتر هستند.

8

تصور می‌شود که چپ ‌دست‌ها انسان‌هایی خلاق‌تر و با استعدادتر در موسیقی باشند، البته از لحاظ علمی این قضیه اثبات نشده است. جیمی هندریکس، یکی از بزرگترین و شاید تاثیرگذارترین افراد در زمینه گیتار الکترونیکی، چپ دست بود اما از یک گیتار مخصوص راست دست‌ها به صورت برعکس استفاده می‌کرد.

9

نظرات خود را در مورد دیجی فکت با ما در میان بگذارید.

منبع BusinessInsider
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها