دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

دیجی فکت؛ 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست ها

گروه جمعیتی کوچکی در بین ما هستند که دانشمندان سوالات زیادی در مورد آنها دارند: چپ دست‌ ها

حدود 10 درصد از جمعیت انسان‌ها چپ دست هستند. هنوز معلوم نیست که چرا بعضی از مردم چپ دست هستند یا چرا آنقدر تعداد کمی از آنها وجود دارد. احتمالا چندین عامل در چپ دست شدن افراد وجود دارد که ژنتیک، تکامل و یا حتی هورمون های والدین از این عوامل هستند.

در ادامه 8 حقیقت جالب در مورد چپ دست‌ها را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با دیجی رو همراه باشید.

 احتمال اینکه دوقلوها چپ دست باشند بسیار زیاد است، اما هیچ کس نمی‌داند چرا.

1

در صورتی که مادر و پدر چپ دست باشند 26.1% احتمال دارد تا فرزندشان نیز چپ دست باشد، اما در صورتی که والدین راست دست باشند فقط 9.5% احتمال دارد که فرزند چپ دست داشته باشند.

2

 

برای بیشتر گونه‌های حیوانی ترجیحی برای استفاده بیشتر از یکی از دست‌ها وجود ندارد، به این معنی که نصف جمعیت این گونه‌ها راست دست و نصف دیگر آنها چپ دست هستند. اما نزدیک‌ترین گونه‌ی نزدیک به انسان‌ها، یعنی شامپانزه‌ها در این مورد استثنا هستند. حدود 90% انسان‌ها و 70% شامپانزه‌ها راست دست هستند.

3

 

برخلاف سایر گونه‌ها، طوطی‌ها بیشتر از اندام سمت چپ خود استفاده می‌کنند. طبق پژوهش‌هایی که روی 320 طوطی استرالیایی انجام شده، 47% از آنها برای برداشتن غذا از پای چپ خود استفاده می‌کنند  در حالی که 37% آنها استفاده از پای راست را ترجیح می دهند. سایر آنها از هر دو پا استفاده می‌کردند.

4

 

ترجیح برای استفاده از یک دست در انسان‌ها احتمالا در رحم مادر تعیین می‌شود. پژوهشگرانی که 75 جنین را مورد بررسی قرار داده بودند مشاهده کرده‌اند که جنین‌هایی که انگشت شست دست راست خود را می‌مکیدند، همه راست دست شده‌اند، در حالی که 67% جنین‌هایی که انگشت شست دست چپ خود را می‌مکیدند چپ دست شده‌اند.

5

 

تاکنون تصور می‌شد همه مسائل مربوط به زبان، هم فرآیند فهمیدن صداهایی که می‌شنویم و هم کمک برای صحبت کردن، به نیم کره چپ مغز مربوط هستند. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مساله در مورد 95% راست دست‌ها و فقط 70% چپ دست‌ها صادق است. سایر چپ دست‌ها یا از نیم کره راست مغز خود درمورد زبان کمک می‌گیرند یا از هر دو نیم کره استفاده می‌کنند.

7

 

تقریبا 25% از بازیکنان تیم‌های برتر بیسبال چپ دست هستند. البته شاید تیم‌های بیسبال بازیکنان چپ دست را ترجیح می‌دهند، چون یک قدم به Base نزدیکتر هستند.

8


 

تصور می‌شود که چپ ‌دست‌ها انسان‌هایی خلاق‌تر و با استعدادتر در موسیقی باشند، البته از لحاظ علمی این قضیه اثبات نشده است. جیمی هندریکس، یکی از بزرگترین و شاید تاثیرگذارترین افراد در زمینه‌ی گیتار الکترونیکی، چپ دست بود اما از یک گیتار مخصوص راست دست‌ها به صورت برعکس استفاده می‌کرد.

9

نظرات خود را در مورد دیجی فکت با ما در میان بگذارید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع BusinessInsider
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar