مردم کوبا برای اولین بار به شبکه 3G دسترسی پیدا کردند!

مقامات کوبا امکان بهره‌مندی از شبکه نسل سوم تلفن همراه یا همان 3G را برای عموم مردم فراهم کردند! در واقع این برای اولین بار است که عموم شهروندان کوبایی می‌توانند به خدمات داده تلفن همراه بر روی گوشی‌های هوشمند خود دسترسی داشته باشند.

تاکنون، این شبکه تنها برای استفاده برخی مقامات، روزنامه نگاران دولتی و شرکت‌های خارجی فعال در کوبا در دسترس بوده است. با این وجود، دولت این کشور تصمیم گرفته تا روند کاهش محدودیت دسترسی به اینترنت را همچنان ادامه دهد. محدودیتی که از اوایل دهه جاری میلادی آغاز شده بوده و در آن زمان امکان دسترسی به اینترنت را تنها به هتل‌ها و باشگاه‌های دولتی خلاصه می‌کرد.

در سال 2013 اولین کافی نت کوبا افتتاح شد و در ادامه نیز در سال 2014 مقامات دولتی به دارندگان تلفن‌های همراه اجازه دسترسی به سرویس پست الکترونیکی دولتی Nauta را دادند. سپس در سال 2015 برای اولین بار امکان دسترسی به اتصال وای-فای در این کشور فراهم شد و در سال 2017 هم تعداد محدودی از اتصالات خانگی اینترنت مجوز فعالیت دریافت کردند.

بنا به گزارش BBC، شرکت دولتی Etecsa به صورت انحصاری دسترسی به شبکه 3G را طی یک دوره سه روزه و به منظور مدیریت تقاضا، برای شهروندان فراهم خواهد کرد. ظاهراً قرار است در مورد درخواست‌های کاربران برای اتصال به شبکه 3G بر اساس دو رقم اول شماره تلفن آن‌ها تصمیم گیری شود و Etecsa وجود مشکلات مربوط به پوشش شبکه در بخش‌های مختلف کشور را رد نکرده است.

با این حال BBC می‌گوید هزینه خدمات نسل سوم در کوبا گران بوده و عملاً خارج از دسترس بسیاری از شهروندان این کشور خواهد بود. جالب است بدانید که ارزان‌ترین بسته اینترنتی نسل سوم با حجم 600 مگابایت، 7 دلار در ماه هزینه دارد و این در حالی است که میانگین دستمزد در کوبا تنها 30 دلار در ماه است! اگر چه نیمی از جمعیت 11.2 میلیون نفری کوبا دارای تلفن همراه هستند، اما تعداد قابل ملاحظه‌ای از این گوشی‌ها با طیف 900 مگاهرتزی مورد استفاده در شبکه 3G کوبا سازگار نیستند.

منبع techradar

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar