همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس – Samsung Galaxy X

شایعات، قیمت و تاریخ عرضه گوشی انعطاف پذیر سامسونگ

عصر گوشی‌های انعطاف پذیر رسما آغاز شده است. سامسونگ به زودی نخستین گوشی منعطف جهان را معرفی خواهد کرد؛ دیوایسی که گلکسی ایکس یا گلکسی اف نام خواهد گرفت و اوایل سال 2019 عرضه می‌شود. سامسونگ اطلاعات رسمی برای نسل‌های آینده‌ی سری گلکسی اس  و نوت را پیش خود نگاه داشت و تصمیم گرفت به جای آن‌ها، گوشی منعطف خودش را در کنفرانس توسعه دهندگانش که 7 نوامبر برگزار شد به نمایش بگذارد. ما یک ویدیوی کوتاه و یک نسخه‌ی پیش تولیدی از این گوشی را در دست مدیر سامسونگ دیدیم.

البته سامسونگ هیچگاه این گوشی منعطف را از نمای نزدیک به نمایش نگذاشته و از دور نظاره‌گر آن بوده‌ایم؛ اما آن به اندازه‌ی کافی واضح بوده تا بتواند پشتیبانی گوگل را هم به دست آورد. در واقع پروژه‌ی سامسونگ پشتیبانی رسمی اندروید از تمام گوشی‌های انعطاف پذیر را جدا از اسم سازنده‌ی آن‌ها، به ارمغان آورده است. در همین حال سامسونگ نیز در جلسه‌ای که با توسعه دهندگان خود برگزار کرده بود، جزئیات دیگری از این دیوایس نظیر استفاده از آن به عنوان یک گوشی 4.5 اینچی یا 7.3 اینچی را به اشتراک گذاشته است.

با وجود اطلاعات کم موجود، در این مقاله قصد داریم به تمام پرسش‌ها و پاسخ‌های مربوط به سامسونگ گلکسی ایکس بپردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

این گوشی چه نامیده می‌شود؟

سامسونگ نام گوشی منعطف خود را اعلام نکرده است، اما شایعات نشان می‌دهند که آن می‌تواند گلکسی ایکس یا گلکسی اف نامیده شود. “F” می‌تواند به کلمات “Fold” به معنی خمیدگی یا “Flex” به معنای انعطاف مربوط شود. “X” نیز می‌تواند بر روی کلمه‌ی “Extra” به معنای یک چیز اضافی یا عدد “10” دلالت کند. از آنجایی که عدد جلوی نام گوشی‌های سری گلکسی اس به 10 رسیده است، انتظار می‌رود ما این عدد را در جلوی نام گوشی گلکسی اس 10 ببینیم.

fold2 - همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس - Samsung Galaxy X


گوشی منعطف چیست؟

اگر ما بخواهیم از تعریف سامسونگ استفاده کنیم، یک گوشی انعطاف پذیر دیوایسی همراه با اتصال سلولی (اینگونه عملکردی مشابه یک تلفن دارد) است که وقتی به طور کامل باز می‌شود ظاهری شبیه یک تبلت دارد و وقتی آن را تا می‌کنیم، بسیار شبیه به گوشی معمولی شما است. نسخه پیش تولیدی سامسونگ، یک نمایشگر شبیه به تبلت بوده که همانند یک کتاب می‌توانید آن را ببندید. اما گوشی FlexPai شرکت رویال دارای یک نمایشگر خم شونده رو به بیرون است که به معنی حضور نمایشگر در خارج دیوایس خواهد بود. هیچ تعریف واحدی برای گوشی منعطف وجود ندارد.


آیا قبلا گوشی منعطفی ساخته نشده است؟

زد تی ای اکسون ام سال گذشته، یک نسخه‌ی پیش پا افتاده از یک گوشی تاشو بود که دو صفحه نمایش به لطف یک لولا به یکدیگر متصل شده بودند. گوشی خمیده سامسونگ (و فلکس پای) به نظر یکپارچه نمایشگر است که از وسط خم می‌شود. همچنین در گوشی فلکس پای نیز یک آهنربا نمایشگر را در حالت بسته نگه می‌دارد.

ما می‌توانیم اکسون ام را به خاطر آنکه به دنبال راه‌های جدیدی برای استفاده از دو نمایشگر در یک دیوایس است، تحسین کنیم. به طور مثال، شرکت رویال پیشتر از این دست طرح‌ها را ارائه کرده بود که با مشکلاتی همراه بود؛ محتوای هر صفحه بر روی دیگری به صورت آینه‌ای به نمایش درمی‌آمد. زد تی ای می‌تواند به زودی دومین نسل گوشی خمیده (یا منعطف) خودش را عرضه کند.


مزیت گوشی منعطف چیست؟

دو مزیت اصلی وجود دارد: اولی، یک گوشی منعطف می‌تواند بیش از دوبرابر فضای نمایشگر نسبت به نمایشگرهای فعلی را ارائه کند. به طور مثال، مدل ساخت سامسونگ در حالت بسته یک نمایشگر 4.5 اینچی را برای استفاده در اختیار کاربر قرار می‌دهد. وقتی دستگاه باز شود، نمایشگر آن به یک نمایشگر 7.3 اینچی تغییر پیدا می‌کند. آن می‌تواند به اندازه‌ی سه نمایشگر برای شما کارایی داشته باشد.

یک نمایشگر بزرگ‌تر به شما فضای بیشتری برای تجربه‌ی دیدن می‌دهد، اما علاوه بر این، راه‌‌های استفاده از دیوایس را نیز گسترش می‌دهد. به طور مثال نمایشگر منعطف سامسونگ کار با برنامه‌ها در سه فضای کنار هم را ارائه می‌کند. اکسون ام شرکت زد تی ای به شما اجازه می‌دهد در یک صفحه اپلیکیشنی را اجرا کنید، یک برنامه متفاوت را در اپلیکیشن دیگر اجرا کرده، یا آنکه در هر دو صفحه یک چیز ببینید.


وقتی یک برنامه را در سامسونگ گلکسی ایکس اجرا کرده‌اید، هنگام باز و بسته شدن صفحه چه اتفاقی می‌افتد؟

درست مثل فلکس پای، این گوشی خمیده به صورت خودکار اپلیکیشن یا صفحه را به حالتی که به آن منتقل می‌شوید (باز یا بسته) می‌برد. این کار در فلکس پای با کمی تأخیر انجام می‌شود، اما بعید به نظر می‌رسد این اتفاق با سامسونگ تکرار شود.


چه نکته‌ی جالب توجهی در مورد نمایشگر سامسونگ وجود دارد؟

سامسونگ یک نمایشگر برای گوشی منعطف خود ساخته که Infinity Flex Display نام دارد. خود سامسونگ می‌گوید مجبور است لایه‌های معمولی که بخشی از نمایشگرهای رایج هستند را در آن تغییر دهد (این‌ها همان نورهایی هستند که شما روی گوشی خود می‌بینید). تمام صفحات نمایش از لایه‌ها تشکیل شده‌اند، اما آن‌ها حرکتی ندارند و روی هم انباشته شده‌اند. Infinity Flex Display از ماده‌ی چسبنده‌ای استفاده می‌کند که سامسونگ آن را برای روی هم قرار دادن لایه‌های نمایشگر توسعه داده است تا بتواند صدها و هزاران بار پیچانده و خم شود.

سامسونگ همچنین باید این نمایشگر را باریک‌تر از هر نمایشگر موبایلی دیگری بسازد. کاهش ضخامت لایه پلاریزه کمک می‌کند تا 45 درصد خوانایی نمایشگر بیشتر شود.

foldable phone - همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس - Samsung Galaxy X


گلکسی ایکس (یا گلکسی اف!) چه زمانی عرضه می‌شود؟

سامسونگ می‌گوید تولید انبوه این گوشی را از ماه‌های آینده آغاز می‌کند. فروش سامسونگ گلکسی ایکس احتمالا از سال 2019 آغاز می‌شود؛ برخی شایعات ماه مارس را برای آغاز فروش آن اعلام کرده‌اند. ما انتظار داریم گوشی‌ساز کره‌ای یک رویداد مستقل را برای معرفی این محصول جذاب تدارک ببیند.


قیمت این گوشی چقدر است؟

پاسخ کوتاه: تا زمانی که معرفی نشود، ما متوجه نخواهیم شد. اما مشخص است که ما با گوشی گران قیمتی سر و کار داریم. گوشی انعطاف پذیر فلکس پای با 6GB رم و 128GB حافظه داخلی، 1،318 دلار روی دست توسعه دهندگان هزینه می‌گذارد. یک نسخه‌ی قدرتمندتر مجهز به رم 8GB و حافظه داخلی 256GB از آن نیز وجود دارد که 1،469 دلار قیمت دارد.

از آنجایی که قیمت گلکسی نوت 9 برای کاربران حرفه‌ای با 999 دلار آغاز می‌شود، می‌توان حدس زد که گوشی مدرن و خمیده‌ی سامسونگ با قیمت پایه 1،500 دلار عرضه شود. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم گوشی‌سازهایی نظیر سامسونگ و رویال، قیمت بالایی را با توجه به تماما صفحه بودن نمایشگر این دسته از محصولات، برگزینند. شما یک تبلت و یک گوشی را در یک دیوایس خواهید داشت و همین باعث افزایش قیمت نهایی دیوایس می‌شود.

royole flexpai 9279 - همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس - Samsung Galaxy X
گوشی فلکس پای شرکت رویال

عمر باتری گلکسی ایکس چگونه است؟

جیسون پارک، مدیر مهندسان و سرپرست گروه نرم افزار سیستمی بخش موبایل سامسونگ می‌گوید این شرکت در نظر دارد عمر باتری گوشی انعطاف پذیر خود را به اندازه‌ی گوشی‌های کنونی سری گلکسی خود بالا ببرد.


باتری این گوشی چگونه طراحی شده است؟

ما به جزئیات طراحی این گوشی دسترسی نداریم، اما این را می‌دانیم که باتری‌ها خم نمی‌شوند. انتظار می‌رود یک باتری بزرگ در یک طرف و بسیاری از دیگر قطعات در سمت دیگر سامسونگ گلکسی ایکس قرار بگیرد. یکی از گلایه‌هایی که ما از زد تی ای اکسون ام داشتیم این بود که یک سمت گوشی به خاطر حضور باتری، بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نیمه‌ی دیگر بود. سامسونگ باید مراقب این موضوع باشد.


آیا تصاویر به بیرون درز کرده از آنچه گوشی منعطف نامیده می‌شود واقعی است؟

نمی‌توان با اطمینان گفت. سامسونگ یک نمونه اولیه را نشان داد و اظهار داشت که قطعات واقعی در داخل آن پنهان هستند. سامسونگ آماده‌ی رونمایی از آن نیست تا بتوانیم یک طرح نهایی را ببینیم.

اگر موردی وجود داشته باشد که ما نتوانستیم تا به امروز در مورد آن حرف بزنیم، آن رابط کاربری One Ui جدید سامسونگ است. این شرکت اشاره کرده که لبه‌های مستطیلی مدور شده‌ای را در آن استفاده کرده است تا با لبه‌های گرد دیوایس سازگار باشد. این گوشی دارای لبه‌های 90 درجه‌ای است. در یک نگاه، آن نرم‌تر از گذشته خواهد بود.


این موبایل چه جنسی دارد؟

متریال نقش مهمی را ایفا می‌کنند، زیرا مشتریان هزینه‌ی بیشتری را برای آلومینیوم، سرامیک و شیشه صرف می‌کنند. اما گوشی فلکس پای برای دستیابی به انعطاف پذیری و پایین نگه‌داشتن هزینه‌ها از یک صفحه و بدنه‌ی پلاستیکی برخوردار است. همچنین یک دوربین با کیفیت متوسط و سایر قطعات اقتصادی نیز در آن به کار رفته است تا قیمت تمام شده برای مشتری زیاد نباشد.

ممکن است سامسونگ گلکسی ایکس هم در نهایت یک صفحه پلاستیکی داشته باشد. وقتی CNET از مدیر سامسونگ در طول برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان این شرکت در مورد مواد تشکیل دهنده‌ی این گوشی سوال پرسید، وی پاسخ داد که احتمالا متریال نمایشگر با متریال داخل صفحه متفاوت باشد. حدس ما این است که نمایشگر 4.5 اینچی این گوشی از گوریلا گلس برخوردار است، در حالی که صفجه 7.3 اینچی در حالت باز شده‌ی آن،‌ از جنس پلاستیک باشد.

samsung developer conference 9700 - همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس - Samsung Galaxy X


این دستگاه چگونه کار می‌کند؟

در اصل شما مثل یک گوشی معمولی کار با گوشی منعطف را آغاز می‌کنید و زمانی که آن را باز کنید، نمایشگر بزرگتری در دسترس شما قرار می‌گیرد. سامسونگ هیچ جزئیاتی از چگونگی تعامل سخت افزار و نرم افزار این گوشی را منتشر نکرده است.

آیا گلکسی ایکس مجهز به اندروید است؟

بله، اما این همه چیز نیست. سامسونگ اعلام کرده که گوشی منعطف و سایر گوشی‌های آینده‌ی آن‌ها از یک نسخه‌ی بازطراحی شده‌ی رابط کاربری سفارشی این شرکت به نام One UI بهره‌مند خواهد بود. سامسونگ این ماه نسخه‌ی آزمایشی One UI را منتشر کرده است، اما مختص گوشی‌هاییست که از اندروید 9 پای برخوردارند. بدیهیست که گوشی سامسونگ گلکسی ایکس نیز با اندروید پای عرضه شود.

samsung developer conference 9779 - همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس - Samsung Galaxy X
رابط کاربری One UI سامسونگ در سمت راست

چه اپلیکیشن‌هایی با این گوشی کار می‌کنند؟

هنوز برای پاسخ به این پرسش خیلی زود است، پس ما جزئیات زیادی در مورد اپلیکیشن‌ها نداریم. به همین خاطر بود که سامسونگ این گوشی را در کنفرانس توسعه دهندگان خود (SDC) معرفی کرد. اپلیکیشن‌های داخلی سامسونگ نظیر SmartThings باید با این گوشی سازگار باشد و شریک قدیمی این شرکت، Flipboard نیز تلاش بر روی ساخت یک برنامه مختص این گوشی را نشان داده است.

از آنجایی که بزرگ‌ترین مزیت این گوشی، قابلیت مالتی‌تسکینگ آن است (سه اپلیکیشن در یک زمان اجرا می‌شوند یا ویژگی‌های بیشتری در یک برنامه خاص در دسترس قرار می‌گیرد)، توسعه دهندگان متعهدند تا اپلیکیشن‌هایشان را وادار به پشتیبانی از یک گوشی منعطف کنند. سامسونگ پیشتر با تکیه بر توسعه دهندگان، اپلیکیشن‌هایی سازگار با قلم هوشمند خود را برای گلکسی نوت منتشر کرده است.

foldable phone multi window - همه چیز در مورد گوشی سامسونگ گلکسی ایکس - Samsung Galaxy X


وقتی دستگاه باز شود، صفحه کوچک‎‌تر چه می‌شود؟

در حال حاضر طراحی سامسونگ نمایشگر 4.5 اینچی را خاموش می‌کند و اپلیکیشن را بر روی نمایشگر بزرگ‌تر 7.3 اینچی اجرا می‌کند.


رقبای سامسونگ چه کسانی هستند؟

هم اکنون رقبای کمی وجود دارد ولی در آینده بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. زد تی ای اکسون ام رقیب جدی نیست و فلکس پای نیز نمی‌تواند برای گوشی سامسونگ خطری ایجاد کند. اما ما می‌دانیم که ال جی و هواوی نیز در حال کار بر روی گوشی‌های منعطف خود هستند. شایعات می‌گویند ال جی در نمایشگاه CES 2019 که در ژانویه برگزار می‌شود، از گوشی منعطف خود پرده برمی‌دارد.


آیا سامسونگ برای دیگر سازنده‌ها هم نمایشگر منعطف می‌سازد؟

در طول برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان سامسونگ، یک توسعه دهنده سوال کرد که آیا سامسونگ این فناوری نمایشگر را به رقبایش می‌فروشد؟ این شرکت چنین احتمالی را رد کرده است، اما فراموش نکنید سامسونگ تولید کننده‌ی بزرگ نمایشگرها است. پس امکانش هست که در نهایت آن‌ها فناوری خود را به رقبایشان نیز بفروشند.


کانسپت گوشی منعطف تا چه حد واقعی است؟

یک گوشی منعطف شاید نسبت به آنچه در ذهن می‌پرورانیم دور باشد، اما این رویاییست که می‌تواند در زندگی واقعی ما محقق شود. پرسش‌ها همچنان در مورد قیمت، عملی بودن ساخت آن و راحتی استفاده از یک دستگاه تاشو ادامه دارد.


پس از گوشی منعطف، نوبت به عرضه چه دیوایسی می‌رسد؟

یکی از مدیران سامسونگ این چنین پاسخ می‌دهد:

در ادامه‌ی نوآوری‌هایمان، ما به دنبال ساخت نمایشگرهای رول شونده و قابل کشش هستیم.

بیشتر بخوانید:

منبع cnet

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
احمد
احمد

جالبه آینده داره میاد