آی پینز

16 دانستنی جالب درباره الماس؛ سخت، زیبا و گران قیمت

اگر بخواهیم به الماس جدای از جنبه‌های تزئینی و زیبایی‌اش فکر کنیم، الماس باز هم استفاده‌های زیادی در صنعت دارد. اگر شما هم مجذوب زرق و برق این جواهر زیبا هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با 16 دانستنی درباره الماس‌ها با دیجی رو همراه باشید.

1- الماس‌ها رنگ‌های مختلفی دارند، از آبی و صورتی گرفته تا زرد و قهوه‌ای. در گذشته المس‌های زرد و قهوه‌ای ارزش کمتری نسبت به الماس‌های سفید داشتند اما طی تبلیغات، در حال حاضر قیمت آن‌ها بالاتر است!

2- اولین معادن الماس در حدود 3 هزار سال پیش در هند بودند.

3- الماس‎‌ها از کربن و 100 مایل زیر سطح زمین ساخته می‌شوند؛ البته کربن و گرما و فشار. اکثر الماس‌ها توسط فوران‌های آتش‌فشانی به سطح زمین آورده شده‌اند. راه دیگر ساخت الماس در لابراتوار است.

4- در زحل و مشتری  باران الماس می‌بارد. این موضوع به دلیل شکل شیمیایی  جو در این سیارات است.

الماس

5- حدود 80 درصد از الماس‌ها برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و فقط 20درصد در جواهرات استفاده می‌شوند.

6- اولین استفاده‌ای که از الماس شده، استفاده صنعتی بوده و دانشمندان متوجه شدند که چینی‌های باستان از الماس برای پولیش تبرهایشان استفاده می‌کردند، در حدود 4هزار سال پیش.

7- رومی‌ها و یونانیان باستان اعتقاد داشتند که الماس‌ها اشک خدایان هستند یا خرده ستاره‌هایی هستند که سقوط کرده‌اند.

8- الماس‌ها میلیاردها سال قدمت دارند. برخی قدمت‌شان به 3میلیارد سال می‌‌رسد.

9- کلمه diamond از کلمه یونانی adamas می‌آید که به معنای غیرقابل شکست می‌باشد.

جواهر و الماس

10-الماس‌ها بسیار مواد سختی هستند. تنها چیزی که می‌تواند یک الماس را بخراشد الماس دیگری است.

11- هندوهای قدیمی از الماس‌ها در چشم مجسمه‌های مذهبی استفاده می‌کردند و بر این باور بودند که الماس می‌تواند کسی که آن را با خود دارد  از خطر حفظ کند.

12- بسیاری از فرهنگ‌های باستانی بر این باور بودند که الماس‌ها به کسی که آن را با خود دارد در طی نبردها قدرت و شجاعت می‌دهد.

13- در طی قرون وسطی مردم فکر می‌کردند که الماس‌ها خواص درمانی داشته و مثلاً بیماری‌های روحی را درمان می‌کنند.

14- کشورهایی که منبع اصلی الماس هستند در طول زمان تغییر کرده‌اند. هند منبع اصلی الماس جهان بود و در 1400 شروع به فروش آن در ونیز و دیگر مراکز تجاری اروپا کرد. پس از آن در 1700، اندوخته هند کاهش پیدا کرد و برزیل به بزرگترین منبع الماس دنیا تبدیل شد. پس از آن هم این رتبه به آفریقای جنوبی رسید. امروزه الماس‌ها را می‌توان در بسیاری از بخش‌های دنیا یافت.

الماس هند

15- بزرگترین الماسی که تابحال کشف شد Cullinan نام داشته و 1306 قیراط وزن دارد. این الماس که در سال 1905 در آفریقای جنوبی کشف شد پس از آن به کینگ ادوارد داده شد. این الماس نهایتاً به 9 الماس بزرگ و 100الماس کوچک تبدیل شد و 3تا از الماس‌های بزرگ در برج لندن به عنوان بخشی از جواهرات تاج در معرض نمایش هستند.

16- اولین حلقه نامزدی که از جنس طلا و الماس بود در سال 1477 داده شد.

منبع list25
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها