دیجی‌فکت: 16 دانستنی درباره‌ی الماس‌ها؛ سخت، زیبا و گران قیمت

اگر بخواهیم به الماس جدای از جنبه‌های تزئینی و زیبایی‌اش فکر کنیم، الماس باز هم استفاده‌های زیادی در صنعت دارد. اگر شما هم مجذوب زرق و برق این جواهر زیبا هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ۱۶ دانستنی درباره‌ی الماس‌ها با دیجی‌رو همراه باشید.

1_ الماس‌ها رنگ‌های مختلفی دارند، از آبی و صورتی گرفته تا زرد و قهوه‌ای. در گذشته المس‌های زرد و قهوه‌ای ارزش کمتری نسبت به الماس‌های سفید داشتند اما طی تبلیغات، در حال حاضر قیمت آن‌ها بالاتر است!

2_ اولین معادن الماس در حدود 3 هزار سال پیش در هند بودند.

3_ الماس‎‌ها از کربن و 100 مایل زیر سطح زمین ساخته می‌شوند؛ البته کربن و گرما و فشار. اکثر الماس‌ها توسط فوران‌های آتش‌فشانی به سطح زمین آورده شده‌اند. راه دیگر ساخت الماس در لابراتوار است.

4_ در زحل و مشتری  باران الماس می‌بارد. این موضوع به دلیل شکل شیمیایی  جو در این سیارات است.

5_ حدود 80 درصد از الماس‌ها برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و فقط 20درصد در جواهرات استفاده می‌شوند.

6_ اولین استفاده‌ای که از الماس شده، استفاده‌ی صنعتی بوده و دانشمندان متوجه شدند که چینی‌های باستان از الماس برای پولیش تبرهایشان استفاده می‌کردند، در حدود 4هزار سال پیش.

7_ رومی‌ها و یونانیان باستان اعتقاد داشتند که الماس‌ها اشک خدایان هستند یا خرده ستاره‌هایی هستند که سقوط کرده‌اند.

8_ الماس‌ها میلیاردها سال قدمت دارند. برخی قدمت‌شان به 3میلیارد سال می‌‌رسد.

9_ کلمه‌ی diamond از کلمه‌ی یونانی adamas می‌آید که به معنای غیرقابل شکست می‌باشد.

10_الماس‌ها بسیار مواد سختی هستند. تنها چیزی که می‌تواند یک الماس را بخراشد الماس دیگری است.

11_ هندوهای قدیمی از الماس‌ها در چشم مجسمه‌های مذهبی استفاده می‌کردند و بر این باور بودند که الماس می‌تواند کسی که آن را با خود دارد  از خطر حفظ کند.

12_ بسیاری از فرهنگ‌های باستانی بر این باور بودند که الماس‌ها به کسی که آن را با خود دارد در طی نبردها قدرت و شجاعت می‌دهد.

13_ در طی قرون وسطی مردم فکر می‌کردند که الماس‌ها خواص درمانی داشته و مثلاً بیماری‌های روحی را درمان می‌کنند.

14_ کشورهایی که منبع اصلی الماس هستند در طول زمان تغییر کرده‌اند. هند منبع اصلی الماس جهان بود و در 1400 شروع به فروش آن در ونیز و دیگر مراکز تجاری اروپا کرد. پس از آن در 1700، اندوخته‌ی هند کاهش پیدا کرد و برزیل به بزرگترین منبع الماس دنیا تبدیل شد. پس از آن هم این رتبه به آفریقای جنوبی رسید. امروزه الماس‌ها را می‌توان در بسیاری از بخش‌های دنیا یافت.

15_ بزرگترین الماسی که تابحال کشف شد Cullinan نام داشته و 1306 قیراط وزن دارد. این الماس که در سال 1905 در آفریقای جنوبی کشف شد پس از آن به کینگ ادوارد داده شد. این الماس نهایتاً به 9 الماس بزرگ و 100الماس کوچک تبدیل شد و 3تا از الماس‌های بزرگ در برج لندن به عنوان بخشی از جواهرات تاج در معرض نمایش هستند.

16_ اولین حلقه‌ی نامزدی که از جنس طلا و الماس بود در سال 1477 داده شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع list25
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها