آی پینز

اختراع باندهای الکتریکی جدیدی که باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها می‌شوند!

مدت‌ها است که دانشمندان کشف کرده‌اند جریان الکتریسیته می‌تواند برای سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم‌های پوستی مفید باشد. با این حال، استفاده از چنین روشی معمولاً نیازمند اتصال دستگاه‌های الکتروتراپی به بیمار هستند و همین مسئله باعث ایجاد محدودیت در جابجایی بیمار در طول دوره درمان شده و البته هزینه‌ها را نیز افزایش می‌دهد. محققان برای از میان برداشتن این محدودیت، به فکر یافتن راه‌کاری جایگزین بودند و اکنون ادعا دارند که توانسته‌اند باندهای الکتریکی خاصی را توسعه دهند که نیازی به منبع انرژی خارجی نداشته و می‌توانند زمان بهبودی زخم‌ها را کاهش دهند.

این باندها توسط محققانی از ایالات متحده و چین توسعه یافته‌اند. به گفته این محققان، استفاده از باندهای جدید به راحتی به کار بردن باندهای مرسوم و سنتی بوده و هیچ مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. این باندها دارای الکترودهای کوچکی هستند که توسط نانوژنراتورهای متصل به بدن بیمار، تغذیه می‌شوند. تنها کاری که بیمار باید انجام دهد نفس کشیدن است! در واقع در هنگام تنفس، حرکت قفسه سینه باعث فعال شدن نانوژنراتورها می‌شود و این نانوژنراتورها پالس‌های الکتریکی خفیفی را به محل زخم ارسال می‌کنند.

Self-Powered Electric Bandages

دانشمندان می‌گویند این روش موجب افزایش پایداری فیبروبلاست‌ها که نوعی سلول پوستی هستند، شده و به طور موثر باعث تحریک آن‌ها می‌شود. چنین فرایندی نیز به نوبه خود نقش عمده‌ای در سرعت بخشیدن به روند بهبود ایفا می‌کند. پالس‌های الکتریکی همچنین به افزایش مواد بیوشیمیایی مؤثر در رشد بافت‌ها کمک می‌کنند.

تست‌های آزمایشگاهی این روش بر روی جوندگان نشان می‌دهد، زخم هایی که با بانداژ معمولی درمان آن‌ها تقریباً به دو هفته زمان نیاز داشت، تنها در سه روز کاملاً بهبود یافتند. آزمایشات انسانی این باندهای جدید هنوز آغاز نشده است، اما دانشمندان امیدوارند که این فناوری در مورد انسان‌ها هم نتایج مشابهی داشته باشد.

منبع ubergizmo
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها