فلای تودی

خوابیدن کنار گوشی برای سلامتی ضرر دارد!

اگر به گوشی‌تان اعتیاد دارید و باید بیست‌وچهار ساعته حتی موقع خواب کنار دستتان باشد، برایتان خبر بدی داریم: خوابیدن کنار گوشی برای سلامت شما ضرر دارد و به شما آسیب می‌زند، جالب است بدانید که گذاشتن گوشی زیر بالش هم چیزی را عوض نمی‌کند، خودتان را گول نزنید!

سازمان بهداشت عمومی کالیفرنیا (CDPH) هشدار داده است که خوابیدن کنار گوشی در رختخواب یا گذاشتن گوشی کنار سر ریسک ابتلا به سرطان مغزی را افزایش می‌دهد.

چه‌طور این اتفاق رخ می‌دهد؟

از آن‌جا که تلفن‌های همراه با برج‌های مخابراتی اطراف، اطلاعات ردوبدل می‌کنند و تلفن‌های همراه فرکانس رادیویی (RF) پخش می‌کنند، این فرکانس ممکن است مضر باشد، البته شاید هم نباشد.

موج‌های RF از آنتن می‌آیند که بخشی از بدنه‌ی گوشی است. امواج در آنتن قوی‌تر هستند و به محض اینکه از گوشی خارج می‌شوند سریع انرژی‌شان را از دست می‌دهند. معمولا حین استفاده، گوشی کنار سر نگه داشته می‌شود، بنابراین هرچه آنتن به سر نزدیک‌تر باشد، احتمال قرار گرفتن فرد در معرض انرژی RF افزایش می‌یابد.

البته هنوز شواهد قابل استنادی وجود ندارد، اما تاثیرات احتمالی RF بر سلامت ممکن است به صورت سرطان مغزی، تومور اعصاب شنوایی، غدد بزاقی، کاهش یا غیرفعال شدن اسپرم‌ها، سردرد و تاثیراتی سوء روی یادگیری، حافظه، شنوایی، رفتار و خواب بروز کند.

در سال 2011 آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان  (IARC) تشعشعات گوشی‌های همراه را در دسته‌ی احتمال سرطان‌زایی طبقه‌بندی کردند. قرار گرفتن در این دسته‌بندی به این معنی است که احتمال خطر سرطان‌زا بودن وجود دارد و باید تحقیقات مفصل‌تری در زمینه استفاده طولانی‌مدت و زیاد از گوشی همراه صورت بگیرد. بنابراین هیچ چیز هنوز قطعی نیست.

چگونه می‌توانید آثار زیان‌آور تشعشعات موبایلی را کم کنید؟

سازمان بهداشت عمومی کالیفرنیا به این موارد اشاره کرده:

  • با موبایل به رختخواب نروید و آن را کنار سرتان نگذارید. اگر هم چاره‌ای ندارید گوشی را روی حالت هواپیما قرار دهید که فرستنده غیرفعال شود. اگر باید برای تماس‌ها در دسترس باشید، گوشی را چند متری دورتر از رخت‌خوابتان بگذارید.

خوابیدن کنار گوشی

  • مدت زمانی که از گوشی استفاده می‌کنید را کاهش دهید.

خوابیدن کنار گوشی

  • سعی کنید گوشی را با فاصله از خودتان بگذارید. گوشی را روی حالت اسپیکر بگذارید یا از هدفون‌های بی‌سیم یا سیم‌دار استفاده کنید. این کار باعث می‌شود آنتن از سر شما فاصله داشته باشد و امواج RF کمتری به سرتان برسد.

خوابیدن کنار گوشی

  • وقتی گوشی‌تان مقدار زیادی امواج RF می‌فرستد از آن استفاده نکنید. این اتفاق وقتی می‌افتد که چند سرویس هم‌زمان فعال باشند، مثلا وقتی در اتومبیلی هستید که با سرعت حرکت می‌کند، ویدئو تماشا می‌کنید یا فایل‌های حجیم دانلود می‌کنید یا می‌فرستید.

خوابیدن کنار گوشی

تحقیقات بیشتری برای اثبات اثرات کوتاه و بلندمدت استفاده از تلفن همراه بر سلامت نیاز است، بنابراین بهتر است حین استفاده از آن‌ها احتیاط کنید.

منبع techcityng
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها