آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز

برای اغلب ما صدایی که ویندوز حین را‌ه‌اندازی سیستم پخش می‌کند یادآور خاطرات دوران کودکی است. روزهایی که از ویندوز XP و یا ویندوز 7 استفاده می‌کردیم و با هر بار روشن شدن و راه‌اندازی سیستم آهنگ خاصی از بلندگوهای کامپیوترمان به گوش می‎‌رسید. آهنگی که به خاطر آوردن آن برای افرادی که مدت زمان زیادی است از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنند قطعا نوستالژیک خواهد بود.

متاسفانه با ارتقاء ویندوز به نسخه 10 دیگر صدای آغاز به کار سیستم به صورت پیش‌فرض حین روشن شدن به گوش نمی‌رسد اما با این حال همچنان می‌توانید با اعمال چند گام ساده این ویژگی را فعال کنید. اگر شما هم جزء علاقه‌مندان به این صدای خاطرانگیز هستید و یا دیگر دوست ندارید سیستم حین راه‌اندازی آهنگ پیش‌فرض خود را پخش کند در ادامه با ما در دیجی رو همراه شوید تا روش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز را به صورت قدم به قدم آموزش دهیم.

آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز

در این قسمت ما قصد داریم تا سه روش مشخص برای فعال کردن صدای آغازین ویندوز 10 را به شما آموزش دهیم. روش اول ساده‌ترین شیوه برای انجام این‌کار است و با استفاده از تنظیمات صدا (Sound Settings) انجام می‌شود. روش دوم از طریق اعمال تغییرات روی Local Group Policy Editor انجام پذیر است و سومین راه به ویرایش رجیستری ویندوز (Regedit) احتیاج دارد. در ادامه با ما همراه شوید تا بدون هیچ معطلی اعمال این سه روش در ویندوز 10 را باهم بررسی کنیم.

نکته: در این راهنما برای مثال از ویندوز 10 استفاده شده و تمامی تصاویر نیز متعلق به اعمال روش‌های توضیح داده شده روی ویندوز 10 می‌باشد؛‌ اما تمامی این مراحل را به راحتی می‌توانید روی ویندوز 7، 8 و 8.1 نیز اعمال کنید.

روش اول: استفاده از تنظیمات صدا (Sound Settings)

 • روی آیکون Volume موجود در گوشه پایین سمت راست نوار وظیفه ویندوز کلیک راست کرده و سپس روی گزینه‌ی Sounds کلیک کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 1
 • در منوی ایجاد شده، تیک باکس Play Windows Startup Sound را انتخاب کرده و فعال کنید. حالا روی گزینه Apply یا OK برای اعمال تغییرات لازم کلیک کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 2دفعه بعدی که ویندوز 10 روی سیستم شما راه‌اندازی شود صدای آغازین نوستالژیک آن پخش خواهد شد.

روش دوم: استفاده از Local Group Policy Editor

نکته: قابلیت Local Group Policy Editor تنها در نسخه Pro، Enterprise و Education ویندوز قابل دسترسی می‌باشد.

 • قبل از هر چیز در قسمت جستجوی ویندوز، عبارت Run را جستوجو کرده و آن را از نتایج به دست آمده (طبق تصویر زیر) انتخاب کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 3
 • در کادر باز شده عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار داده و یا روی گزینه OK کلیک کنید تا پنجره Local Group Policy Editor باز شود.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 4
 • در پنجره باز شده با استفاده از پانل سمت چپ به مسیر زیر بروید:

Computer Configuration\Administrative Templates\System\Logon

 •  در پانل سمت راست روی گزینه‌ای تحت عنوان Turn off Windows Startup sound دو بار کلیک کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 5
 • در ادامه و پس از باز شدن صفحه مورد نظر طبق تصویر روی گزینه‌های Enabled یا همان فعال کردن صدا و یا Disabled یا همان غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز کلیک کنید. به خاطر بسپارید که بعد از اعمال تغییرات لازم حتماً روی گزینه Apply یا OK برای ذخیره‌سازی تغییرات کلیک کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 6خیلی ساده تغییرات اعمال شدند و از این پس هر بار که سیستم خود را روشن کنید صدای آغازین ویندوز 10 را خواهید شنید.

روش سوم: استفاده از ویرایشگر ریجستری ویندوز یا همان Regedit

 • با جستجوی عبارت Regedit در نوار جستجوی ویندوز و انتخاب نتیجه بدست آمده طبق تصویر زیر، ویرایشگر ریجستری را باز کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 7
 • در پانل سمت چپ صفحه Registry Editor به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\BootAnimationآموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 8

 • در پانل سمت راست، روی عبارتی با عنوان DisableStartupSound کلیک راست کرده و در منوی باز شده عبارت Modify را انتخاب کنید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 9
 • اگر می‌خواهید صدای آغازین را فعال کنید مقدار هگزادسیمال باید روی “0” و اگر می‌خواهید آن را غیرفعال کنید باید این مقدار را روی “1” تنظیم شود. پس از آنکه تغییرات را بر طبق سلیقه خود اعمال کردید روی OK کلیک کرده و پنجره Regedit را ببندید.
  آموزش فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز 10تمام شد! حالا شما می‌توانید با استفاده از سه روش مختلف صدای آغازین ویندوز 10 را فعال و یا غیرفعال کنید. سیستم شما هر وقت که بخواهید و آن را روشن کنید، طبق سلیقه‌تان آهنگ انتخابی شما را پخش خواهد کرد. همچنین به شما این امکان داده شده تا از بین کلکسیونی متفاوت از صداهایی که روی مایکروسافت استور قرار داده شده آهنگ دلخواهتان را به رایگان دانلود کرده و به عنوان صدای آغازین ویندوز آن را تنظیم کنید. (دانلود رایگان)

فعال یا غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز

با وجود آنکه ویندوز 10 در حین راه‌اندازی سیستم صدای آغازین معمول را اجرا نمی‌کند اما به کاربر این امکان داده شده است تا تنها با چند قدم ساده بتواند این ویژگی‌ را فعال سازد. حتی اگر دوست نداشته باشید که این صدا برایتان اجرا شود از طریق روش‌های توضیح داده شده فوق می‌توانید اقدام به غیرفعال کردن صدای آغازین ویندوز کنید.

منبع Beebom
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.