چگونه کابل لایتنینگ O.MG به هک کامپیوتر منجر می‌شود؟

روش‌های هک کردن دستگاه‌ها روز به روز گسترش یافته و هکرها راه‌های بیشتری برای نفوذ و انجام عملیات‌هایی مخرب پیدا می‌کنند. برای مثال، سال گذشته، هکری به نام مایک گروور (MG) یک کابل لایتنینگ ساخته و اذعان داشت که از آن می‌توان برای هک کامپیوتر استفاده کرد. حال گفته می‌شود این کابل دقیقا مشابه کابل‌های لایتنینگ اپل بوده و به همین خاطر تقریبا تشخیص دادن تفاوت آن‌ها غیرممکن است. وقتی که این کابل را به کامپیوتر خود وصل کنید هکر می‌تواند از راه دور به کامپیوتر وصل شده و اختیار کامپیوتر را در دست بگیرد. بنابراین، قرض گرفتن کابل لایتنینگ و اتصال آن به کامپیوتر می‌تواند بسیار خطرناک باشد! در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا با این نوع کابل مخرب بیشتر آشنا شوید.

کابل لایتنینگ O.MG

از سال 2012، شرکت اپل به استفاده از کابل لایتنینگ برای محصولات خود روی آورد. از این نوع کابل برای شارژرهای آیفون، آیپد و آیپاد تاچ استفاده می‌شود. تقریباً تمام دستگاه‌های موبایل اپل که در طول هفت سال گذشته تولید شده‌اند از کابل لایتنینگ بهره می‌برند. در نتیجه، در صورتی که کابل خود را جا گذاشته‌اید و در موقعیتی اضطراری هستید و می‌خواهید برای چند ساعت کابلی از دوست خود قرض بگیرید یا کابل شما خراب شده و تصمیم دارید یک کابل جدید بخرید از خرید و استفاده از کابل لایتنینگ O.MG صرف‌نظر کنید چرا که این نوع کابل این قابلیت را دارد که کامپیوتر شما را هک کند و از قضا به دست یک هکر و محقق امنیتی به نام مایک گروور ساخته شده است. مایک گروور، تابستان سال گذشته کابل لایتنینگ O.MG را در کنفرانس هک دفکان معرفی کرد. این کابل‌های لایتنینگ ظاهرا بی‌خطر هستند اما در صورتی که به کامپیوتر وصل شوند امکان هک دستگاه شما وجود دارد.

کابل لایتنینگ O.MG و هک شدن کامپیوتر

در واقع، اگر یک کابل لایتنینگ O.MG به کامپیوتر شما وصل شود هکر می‌تواند از راه دور کامپیوتر شما را کنترل کند. این کابل حاوی یک هات اسپات داخلی بی سیم است که به هکرها این امکان را می‌دهد که دستوراتی را در کامپیوتر مک یا ویندوز که کابل به آن وصل شده اجرا کنند. بعد از اینکه  مایک گروور کابل O.MG  را در این کنفرانس معرفی کرد به یک خبرنگار گفت:

استفاده از کابل O.MG مثل این  است که کنار قربانی بشینید و صفحه کلید و ماوس دستگاه او را در اختیار  داشته باشید.

هکرها می‌توانند در محدوده وای فای قرار بگیرند یا از طریق اینترنت به آن وصل شوند. اگرچه  مایک گروور در آغاز تمام کابل‌های لایتنینگ O.MG را با دست می‌ساخت اما اکنون راهی برای تولید انبوه و فروش آنلاین آن‌ها پیدا کرده است. در نتیجه‌ی این اتفاق، این کابل‌ها به دست هزاران فرد هکر و سودجو می‌رسد و امکان سوء استفاده بسیاری افراد را فراهم می‌کند. نام کابل در وب سایت هک Hak5 قرار دارد که به هکرها این امکان را می‌دهد تا در این سایت ثبت نام کنند و از زمان موجود شدن آن برای خرید مطلع شوند. این سایت توضیح می‌دهد که کابل O.MG این امکان را فراهم می‌کند که بارهای جدید ایجاد و ذخیره شده و کاملاً از راه دور منتقل شوند.

راه حفظ امنیت دستگاه اینست که اگر کابل لایتنینگ اصلی که هنگام خرید همراه با آیفون یا آیپد شما بوده خراب شده و به دنبال خرید کابلی جدید هستید یک کابل یو اس بی بخرید یا بهتر است کابل شخص ثالثی پیدا کنید که عبارت ” Made for iPhone/iPad/iPo” (به اختصارMFi ) روی آن درج شده باشد. این کابل‌ها توسط شرکت اپل تایید شده و به عنوان کابل‌هایی بی‌خطر شناخته شده‌اند. با همه‌ی اینها، کمتر دستگاه اپل را می‌توان یافت که بدون کابل لایتنینگ باشد و به جای آن از کابل USB نوع C استفاده کند.

منبع maketecheasier
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها