مدل جدید ترجمه ماشینی فیسبوک بر پایه هوش مصنوعی در راه است

اغلب افراد کمپانی فیسبوک را به واسطه شبکه اجتماعی قدرتمند و قدیمی آن می‌شناسند اما واقعیت این است که این شرکت در سال‌های اخیر بسیار گسترده‌تر شده و از توسعه اپلیکیشن گرفته تا کار بر روی هوش مصنوعی، فعالیت‌های متنوعی را دنبال می‌کند. در همین راستا، این شرکت آمریکایی اخیراً اعلام کرده که برای ارتقاء مدل ترجمه فعلی خود،‌ یک مدل “ترجمه ماشینی چندزبانه” (MMT) جدید را طراحی کرده که بر پایه هوش مصنوعی بنا شده و قادر است 100 زبان مختلف را به همدیگر ترجمه کند،‌ بدون اینکه در این بین نیازی به زبان انگلیسی باشد.

این مدل ترجمه جدید که M2M-100 نام دارد، حاصل چندین سال کار تحقیقاتی بر روی فناوری هوش مصنوعی است که در کمپانی فیسبوک انجام شده است. تیم توسعه این مدل هدف از طراحی آن را از میان برداشتن محدودیت‌های زبانی در فیسبوک و دور هم جمع کردن کاربران از کشورهای مختلف دانسته و این مسئله را به ویژه در شرایط کنونی که ویروس کرونا شیوعی جهانی پیدا کرده،‌ بسیار مهم تلقی کرده‌ است.

ترجمه ماشینی فیسبوک

به گفته فیسبوک، سیستم‌های ترجمه ماشینی معمولی بر این اساس کار می‌کنند که برای هر زبان و هر کاری یک مدل هوش مصنوعی ویژه را تعریف می‌کنند. با وجود اینکه در این نوع سیستم‌ها هم امکان ترجمه زبان‌های مختلف به همدیگر وجود دارد اما اتکا به زبان انگلیسی باعث شده تا ترجمه بین دو زبان غیرانگلیسی دقت خوبی نداشته باشد.

در واقع مدل M2M-100 فیسبوک قادر است 100 زبان مختلف را در جهت‌های مختلف مستقیماً به همدیگر ترجمه کند، بدون اینکه نیازی به زبان انگلیسی به عنوان زبان واسط داشته باشد. همین ویژگی باعث می‌شود تا افرادی که به زبان‌های کمتر شناخته شده صحبت می‌کنند، در ترجمه متنون به زبان مادری خود مشکل کمتری داشته باشند.

منبع beebom
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها