معرفی افزونه جدید فایرفاکس که جلوی ردیابی فیسبوک را می‌گیرد!

اگر پیگیر اخبار دنیای تکنولوژی بوده باشید احتمالاً از رسوایی اخیر فیسبوک تحت عنوان رسوایی کمبریج آنالیتیکا باخبر هستید. به‌طور خلاصه در طی این اتفاق، اطلاعات میلیون‌ها کاربر عضو فیسبوک به طرف سومی فروخته‌ شده و علیه این کاربران مورد استفاده قرار گرفته است. در سایه‌ی این افشاگری‌ها، افراد مختلف و حتی بعضاً مشهور -مثل ایلان ماسک- صفحات خود را از این وب‌سایت حذف کرده و به مردم هم توصیه کرده‌اند که همین کار را بکنند.

حالا در این اوضاع کمپانی موزیلا، سازنده‌ی مرورگر فایرفاکس، راه‌حلی را تحت عنوان Facebook container extension توسعه داده است که باعث می‌شود فیسبوک نتواند فعالیت‌های شما را در مرورگر فایرفاکس ردگیری کند. با اینکه در ایران فیسبوک خیلی دیگر مورد استفاده نیست، اما خیلی‌ها همچنان از این شبکه‌ی اجتماعی استفاده کرده و اتفاقات اخیر ممکن است برایشان خیلی نگران‌ کننده باشد.

آن‌ طور که موزیلا در پستی توضیح داده، امیدوار است میزان اطلاعاتی که به‌ طور داوطلبانه با فیس‌بوک به اشتراک گذاشته می‌شود را کاهش دهد. مرورگر موزیلا این کار را با جدا کردن تبی که به‌ وسیله‌ی آن وارد فیسبوک می‌شوید انجام داده و با این کار مانع از آن می‌شود که فیسبوک شما را در دیگر قسمت‌های وب ردگیری کند.

ما افزونه (add-on) جدیدی برای فایرفاکس به نام Facebook container، در پاسخ به افزایش تقاضا برای ابزاری که به مدیریت بهتر حریم خصوصی و امنیت کمک می‌کند درست کرده‌ایم.

تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که افزونه فیسبوک کانتینر را نصب کنید. پس از آن شما از فیس‌بوک لوگ‌اوت شده و کوکی‌هایتان حذف خواهند شد. از آن به بعد، هر وقت که وارد فیسبوک شوید سایت در یک کانتینر تب جدا از دیگر تب‌هایتان باز خواهد شد.

Container tab چیست؟ این تب به شما اجازه می‌دهد که کار، خرید، جست‌وجوی شخصی و دیگر چیزها را بدون نیاز به پاک کردن هیستوری، لوگ‌این و لوگ‌اوت کردن یا استفاده از چندین مرورگر از هم جدا کنید. تب‌های کانتینر مثل تب‌های عادی هستند با این فرق که سایت‌هایی که از آن‌ها بازدید می‌کنید به بخشی جدا از فضای ذخیره‌سازی مرورگرتان دسترسی خواهند داشت. این یعنی تنظیمات، ورود و خروج‌ها و دیتای ردیابی تبلیغات آن سایت، به سایتی که در یک تب کانتینری جدید باز کرده‌اید وارد نخواهند شد و درواقع هر کاری که در هر سایتی انجام می‌دهید روی سایت‌هایی که بر روی تب‌های کانتینری مختلف باز شده‌اند تاثیر گذار نخواهد بود.

با اینکه این کار جلوی فیس‌بوک را برای دانستن همه چیز نمی‌گیرد، اما باعث می‌شود که این شبکه‌ی اجتماعی دیگر نتواند شما را از طریق کوکی‌های شخص ثالثی ردگیری کند. حتی خود موزیلا هم از طریق این افزونه اطلاعاتی شما را ذخیره نمی‌کند و فقط حساب دفعات نصب و پاک شدن آن را خواهد داشت.

منبع makeuseof
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها