بلیط هواپیما فلای تودی

عاقبت سوء استفاده از اعتماد کاربران؛ فیسبوک در سراشیبی سقوط

شبکه اجتماعی فیسبوک و مدیر عامل آن، مارک زاکربرگ، این روزها اصلاً حال و روز خوشی ندارند. این شبکه اجتماعی پس از رسوایی‌هایی که در مورد فاش کردن اطلاعات کاربران، دامن‌گیرش شده بود، بخش بزرگی از ارزش سهام خود را به یکباره از دست داد و این روند همچنان ادامه دارد.

چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 که به پیروزی دونالد ترامپ انجامید، فیسبوک اطلاعات بیش از 50 میلیون از کاربران خود را در اختیار شرکت کمبریج آنالیتیکا که مشاوره سیاسی ترامپ را بر عهده داشت، قرار داده است. با انتشار این خبر، ارزش سهام شبکه اجتماعی فیسبوک به شدت سقوط کرد و در مجموع حدود 58 میلیارد دلار کاهش یافت.

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک

اما این همه ماجرا نبود و در یکی دو روز گذشته مسئله زیر نظر گرفتن تماس‌های کاربران اندرویدی و ذخیره ریز مکالمات و پیامک‌های آنان توسط فیسبوک دوباره خبرساز شد و ارزش سهام این شرکت را بیش از پیش کاهش داد. به جرأت می‌توان گفت که از بین رفتن اعتماد کاربران به فیسبوک بزرگ‌ترین مشکلی است که در حال حاضر گریبان‌گیر این شبکه اجتماعی و مارک زاکربرگ شده و اگر اوضاع به همین منوال سپری شود، باید گفت سقوط امپراتوری فیسبوک در فضای مجازی بسیار نزدیک است.

در حال حاضر کمیسیون فدرال تجارت آمریکا تحقیقات خود درباره رویادا‌های اخیر مرتبط با فیسبوک را آغاز کرده و روند کاهشی ارزش سهام این شرکت همچنان ادامه دارد. از طرف دیگر موج منفی بسیار شدیدی که در فضای مجازی بر علیه فیسبوک به راه افتاده و حتی کار به جایی رسیده که مؤسس واتس‌اپ، برایان اکتون، با هشتگ deletefacebook# خواهان حمایت کاربران برای حذف فیسبوک شده که البته با استقبال نسبتاً خوبی هم مواجه شده است.

منبع msn
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها