فلای تودی

دلیل قطعی اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک چه بود؟!

شب گذشته برای فیسبوک و برندهای زیرمجموعه آن بسیار سخت گذشت و برای چندین ساعت اغلب سرویس‌ها اعم از اینستاگرام، واتساپ، پیام‌رسان فیسبوک و حتی آکیولوس وی آر (Oculus VR) به شکل گسترده و جهانی از دسترس خارج شدند. البته، در حال حاضر به نظر می‌رسد شرایط تاحدود زیادی به روال عادی بازگشته و این سرویس‌ها دوباره آنلاین شده‌اند. اما چیزی که هنوز مشخص نیست، دلیل این قطعی‌ها و ارتباط آن با اتفاقاتی است که در روزهای گذشته رخ داده بود. با دیجی رو همراه باشید.

ساعت حدود 7:10 شب دوشنبه 12 مهر بود که خبر مهمی مانند بمب در فضای مجازی ترکید! تمام سرویس‌ها و شبکه‌های اجتماعی متعلق به فیسبوک از کار افتادند! بله، خبر واقعیت داشت و از هجوم عجیب و غریب و بی‌سابقه کاربران به توییتر، تلگرام و دیگر شبکه‌های مجازی می‌شد به عمق فاجعه پی برد. در حالی که همه دنبال جوابی برای این قطعی گسترده بودند، خبرهای مختلفی مانند هک شدن فیسبوک و افشای اطلاعات کاربران نیز به گوش می‌رسید. اما هیچکدام از این خبرها توسط فیسبوک تأیید نشدند و این شرکت تنها وجود اختلال در شبکه‌هایش را مورد تأیید قرار داد:

ما آگاه هستیم که برخی از افراد در دسترسی به برنامه‌ها و محصولات ما با مشکل روبرو هستند. ما در تلاش هستیم تا اوضاع در اسرع وقت به حالت عادی برگردد و بابت مسائل پیش آمده عذرخواهی می‌کنیم.

البته، مایک شروفر، مدیر ارشد فناوری فیسبوک هم در توییتی مشکلات شبکه را دلیل این قطعی اعلام کرد:

صمیمانه از همه کسانی که قطع خدمات فیسبوک آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده، عذرخواهی می‌کنیم. ما مشکلاتی در شبکه داریم و تیم‌ها به سرعت مشغول کارند تا مشکل‌یابی کرده و سرویس‌ها را برگردانند.

فیسبوک در مورد این قطعی بزرگ در سرویس‌های خود تنها به این حد از اطلاع‌رسانی اکتفا کرده و در حال حاضر هم که به نظر می‌رسد مشکل برطرف شده، هنوز خبری از بیانیه کامل و توضیح این شرکت نیست. اما در این بین، چیزی که توجه رسانه‌ها و افکار عمومی را به خود جلب کرده اتفاقات روزهای گذشته و ارتباط احتمالی آن‌ها با قطعی خدمات فیسبوک بوده است.

تنها چند روز قبل، رئیس بخش امنیت فیسبوک به صورت مجازی در جلسه کنگره آمریکا حضور یافت تا درباره فعالیت‌های این شرکت توضیحاتی ارائه کند. در این جلسه، نمایندگان کنگره سؤالاتی را در رابطه با اقدامات فیسبوک در جهت حفظ سلامت روان کاربران و حریم خصوصی آن‌ها مطرح کردند.

فرانسز هوگن
فرانسز هوگن، افشاگر معروف فیسبوک

در ادامه، یکشنبه مصاحبه‌ای جنجالی درباره فیسبوک پخش شد که در آن هویت افشاگر ملقب به Facebook Whistle Blower فاش شد. این زن با نام فرانسز هوگن که یکی از کارمندان سابق فیسبوک بوده، در این مصاحبه گفته:

فیسبوک از سلامت روان ما خرج می‌کند تا درآمد خودش را افزایش دهد. … بین آنچه برای مردم مفید است و آنچه که برای فیسبوک سودمند است تناقض وجود دارد. فیسبوک صرفاً به فکر درآمد بیشتر خودش است و همه اقدامات این شرکت در این جهت است.

خانم هوگن قرار است روز سه‌شنبه در کنگره حاضر شده و درباره عملکردهای فیسبوک و عدم شفافیت در مورد محتوای نفرت انگیز و انتشار اطلاعات غلط، شهادت دهد.

با این اوصاف به نظر می‌رسد قطعی شبکه‌های متعلق به فیسبوک تنها یک مشکل ساده و اتفاقی نبوده و باید دید در ساعات آینده چه اطلاعاتی در این خصوص منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها