نقض حریم خصوصی توسط فیسبوک باز هم خبرساز شد!

چند وقتی است که نام فیسبوک در کنار عبارت نقض حریم خصوصی زیاد دیده می شود و این شرکت به ویژه در طول یک سال گذشته با چالش های فراوانی در این زمینه روبرو بوده است. در جدیدترین مورد نیز به تازگی بلومبرگ گزارش داده که این شرکت با استخدام چندین پیمانکار بیرونی، از آن ها خواسته تا پیام های صوتی مسنجر فیسبوک را رونویسی کنند! افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند، می گویند به مکالمات کاربران گوش می دهند و آن ها را رونویسی می کنند؛ مکالماتی که برخی اوقات حاوی مطالب مبتذل بوده و معلوم نیست چرا فیسبوک نیاز به رونویسی آن ها دارد.

فیسبوک نیز موضوع رونویسی کردن پیام های صوتی را تأیید کرده اما در عین حال گفته که چند وقتی است دیگر این کار را انجام نمی دهد! این شرکت به صورت رسمی اعلام کرده که “همانند اپل و گوگل، ما نیز از یک هفته قبل روند بازنگری پیام های صوتی توسط نیروهای انسانی را متوقف کرده‌ایم“.

فیسبوک دلیل شنود و رونویسی مکالمات صوتی کاربران خود را “بررسی صحت عملکرد هوش مصنوعی در تفسیر محتوای پیام های صوتی” عنوان کرده و البته این سؤال را در ذهن ها ایجاد کرده است که اصلاً چرا باید گردانندگان یک شبکه اجتماعی بخواهند از متن مکالمات کاربران خود اطلاع پیدا کنند؟

مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیر عامل فیسبوک، پیش از این در کنگره آمریکا هرگونه جمع آوری اطلاعات صوتی کاربران به منظور استفاده در تبلیغات هدفمند و بررسی میزان گرایش آن ها به تیترهای خبری مختلف، را انکار کرده بود. وی آنچنان در این مورد با قاطعیت سخن می گفت که حتی در پاسخ به سناتور گری پیترز، چنین صحبت هایی را ناشی از “نظریه‌های توطئه” دانسته بود!

کمپانی فیسبوک در بخشی از بیانیه خود به این نکته نیز اشاره کرده که “تنها هنگامی به میکروفون دستگاه کاربران دسترسی دارد که خود آنان مجوز لازم برای استفاده را در اختیار اپ مورد نظر قرار داده باشند و از برنامه ای که نیاز به ضبط صدا دارد استفاده کنند (به عنوان مثال هنگامی که بر روی علامت میکروفون در مسنجر فیسبوک کلیک شده باشد)“.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع gsmarena
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar