هواپیمای خورشیدی بدون سرنشین فیسبوک به پرواز درآمد

اولین هواپیمای خورشیدی فیسبوک به نام Aquila که وظیفه انتشار اینترنت را بر عهده دارد، پس از دو سال مهندسی و طراحی مدل، آماده پرواز آزمایشی است. همان‌طور که در خبرهای امروز آمده است مدل کامل و تکمیل‌شده این هواپیما اولین پرواز رسمی خود را در 28 ژوئن انجام داد و توانست به مدت 96 دقیقه در هوا بماند. درحالی‌که خدمه ناوبری این هواپیما همه بخش‌های آن را ازجمله بخش‌های آیرودینامیک و بخش‌های رادیویی را با موفقیت امتحان کرد.

هواپیماهای بدون سرنشین فیسبوک

هواپیمای Aquila بال‌هایی به‌اندازه بال‌های هواپیماهای تجاری دارد اما وزن آن تنها یک‌سوم یک خودروی معمولی است. همچنین توانایی پرواز در ارتفاع 18 کیلومتری را با 5 هزار وات قدرت برق در مدت سه روز را داراست. این درحالی است که آزمایش‌های پرواز در مدت‌زمانی کمتر از دو ماه که فیسبوک برای آن برنامه‌ریزی کرده بود طول کشید. گروه پروازی در پستی در وبلاگ خود درباره این پرواز آزمایشی نوشت. تنها وقفه‌ای که در پرواز به وجود آمد یک مشکل فنی در ابتدای روشن کردن این هواپیمای بدون سرنشین بود. وگرنه کل پرواز موفقیت‌آمیز بود. همچنین بر روی بدنه هواپیما دوربین‌هایی نصب‌شده بود که می‌توانست ویدئوهایی زیبا را در حین پرواز ضبط کند.

هواپیماهای بدون سرنشین فیسبوک

ازآنجایی‌که این آزمایش موفقیت‌آمیزی بود، ولی آزمایش بعدی با چالش‌هایی همراه خواهد بود. این چالش‌ها وجود آفتاب مناسب برای شارژ باتری‌ها است تا هواپیما بتواند انرژی لازم برای پرواز در شب را داشته باشد. موفقیت Aquila می‌تواند یک جایگزین مناسب برای ساختار شبکه اینترنت فعلی باشد. به‌عبارت‌دیگر ساختن و به پرواز درآوردن هواپیماهای بدون سرنشین بسیار به صرفه تر از کشیدن فیبرهای نوری در اعماق اقیانوس ها و زمین است. حال گروه پروازی فیس‌ بوک به دنبال آزمایش‌های بیشتری هستند تا بتوانند تجربه و اطلاعات خود در این زمینه نوظهور را افزایش دهند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.