دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

با شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند آشنا شوید. جشنواره‌های ملی و محلی نمادی از فرهنگ مردم یک منطقه هستند. این جشنواره‌ها در تاریخ‌های خاص و با مراسم خاصی برگزار می‌شوند و گردشگران و افراد محلی زیادی برای تماشا و شرکت در آن‌ها دور هم جمع می‌شوند. تعداد این مراسم و فستیوال‌ها شاید به تعداد فرهنگ‌های موجود در میان مردم جهان باشد اما در این میان چند فستیوال جالب و شگفت انگیز وجود دارند که شهرت و محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند. در این مقاله از دیجی رو شش فستیوال شگفت انگیز را که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند به شما معرفی خواهیم کرد تا با فرهنگ جالب و متفاوت مردم این مناطق آشنا شوید.

6. نبرد پرتقال‌ها در ایوریا، ایتالیا

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

در کارناوال تاریخی ایوریا در ایتالیا یک مراسم عجیب و غیرمعمول برگزار می‌شود که پرتقال نقش مهمی در آن ایفا می‌کند. نبرد پرتقال‌ها یک جشنواره سه روزه است که با کمی خشونت همراه است و به تاریخ مردم ایوریا که در گذشته علیه حاکمان ظالم خود قیام کردند مرتبط می‌شود. این مراسم حالت نمادین دارد، ابتدا با لوبیای پخته به عنوان صبحانه از شرکت کنندگان پذیرایی می‌شود (این رسم به قرون وسطی بازمی‌گردد) سپس شرکت کنندگان در 9 تیم با لباس‌های متحدالشکل گرد هم می‌آیند، ده کودک که لباس‌های دوران  رنسانس را برتن دارند و نماد مناطق ده گانه ایوریا هستند هریک شمشیری در دست دارند که یک پرتقال بر نوک آن قرار گرفته و نمادی از سر حاکمان آن منطقه است که از تن جدا شده است. یک زن متاهل نیز در نقش موگالیا دختر آسیابان ظاهر می‌شود که قهرمان این نبرد و نماد اتحاد ایوریا است. سپس مراسم اصلی آغاز می‌شود و شرکت کنندگان صدها تن پرتقال را به یکدیگر پرتاب می‌کنند. اما چرا پرتقال؟ در حمله ناپلئون به ایتالیا در سال 1796 غذاهاو میوه‌های ناشناخته‌ای از جمله پرتقال برای اولین بار وارد ایوریا شد. از آن زمان مردم محلی به پرتقال به چشم وسیله‌ای برای بازی و پرتاب کردن به هم نگاه می‌کردند و از میانه قرن نوزدهم بود که این بازی‌ها جنبه رقابتی به خود گرفت و فستیوال جالب پرتقال در منطقه ایوریا مرسوم شد.

5. روز مرد مرده یخ زده در ندرلند، ایالات متحده

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

این فستیوال جالب نسبت به نبرد پرتقال‌ها کمتر حالت نمادین دارد و چندان قدیمی نیست. در سال 1989 یک مرد نروژی به نام بردو مورزتل بر اثر حمله قلبی درگذشت، دختر او آئود و نوه‌اش جسد مورزتل را در یخ خشک به کالیفرنیا فرستادند تا در شرایط سرمازیستی سالم نگه داشته شود. این جسد به مدت چهار سال در نیتروژن مایع نگه داری شد، سپس آئود تصمیم گرفت که جسد پدرش را به ندرلند در ایالت کلرادو بفرستد. خانواده مورزتل یک دستگاه سرمازیستی تهیه کردند اما حدود یک سال بعد راز آن‌ها فاش شد و مردم محلی متوجه شدند که مورزتل‌ها در منزل خود یک جسد منجمد نگهداری می‌کنند. آئود و پسرش به دنبال این اتفاق بدون پدر مرحوم به نروژ بازگشتند اما مردم ندرلند هنوز هم از این جسد در شرایط انجماد نگهداری می‌کنند. به همین مناسبت اهالی ندرلند هر سال به مدت سه روز در ماه مارس مراسمی عجیب در شهر خود برگزار می‌کنند. آن‌ها این فستیوال جالب را با مراسم خاصی مثل پوشیدن تیشرت‌های طرح‌دار، تبدیل شدن به پیرمرد یخ زده، مسابقه تابوت و نعش کشی برگزار می‌کنند و این روزها در تقویم ندرلندی‌ها به روزهای مرد مرده یخ زده معروف شده است.

4. فستیوال محلی شکار کرم خاکی در بلکاوتون، انگلستان

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

یک مرد مرده یخ زده شاید موضوع عجیبی برای برگزاری فستیوال باشد اما موردی که می‌خواهیم در این قسمت معرفی کنیم حتی از آن هم عجیب‌تر است. در یک بعدازظهر بارانی در سال 1983 یک مرد بریتانیایی به نام دیو کلند در مزرعه خود مشغول اجابت مزاج بود که متوجه شد این کار او باعث شده است کرم‌های خاکی متعددی در سطح زمین پیدا شوند. او تصمیم گرفت مسابقه‌ای برگزار کند و توانایی جذب و شکار کرم خاکی اهالی منطقه را به رقابت بکشد. او این توانایی را Wormcharming یعنی جذب کرم خاکی نامگذاری کرد و فستیوال جالب بلکاوتون در نرماندی نیز با همین نام از سال 1984 رسما شروع به کار کرد. در این رقابت که همه ساله برگزار می‌شود افراد به تیم‌های سه نفره تقسیم می‌شوند (یک جذب کننده، یک جمع کننده و یک شمارنده) که به هر گروه زمینی با مساحت مشخص داده می‌شود و آن‌ها 5 دقیقه فرصت دارند تا بیشترین تعداد کرم خاکی را شکار کنند بدون آن که زمین را بکنند یا از مایعات خطرناک و مضر استفاده کنند. رکورد این مسابقه در حال حاضر متعلق به تیم میزگرد دارتموث است که در سال 1986 توانستند 149 کرم خاکی را شکار کنند. این کرم‌ها پس از شمارش به زمین بازگردانده می‌شوند.

3. تجمع گایساچان در اسکاتلند

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

یک دشت سرسبز و زیبا را در اسکاتلند تصور کنید که از سگ‌های نژاد گلدن رتریور مملو شده است، چنین منظره‌ای شاید جزو دوست داشتنی‌ترین مناظر در جهان باشد که همه ساله در فستیوال جالب گایساچان در اسکاتلند قابل مشاهده است. ریشه این مراسم به سال 1868 بازمی‌گردد زمانی که دادلی کاتز مارجوریبنکز (که بعدها به لرد توییدماوث ملقب شد) نژاد خاصی از سگ را از ترکیب نژاد Tweedmouth water spaniel ,  و wavy-coated retriever به وجود آورد. نتیجه این ترکیب سه توله طلایی رتریور زیبا بودند که لرد توییدمارث آن‌ها را در قصر گایساچان پرورش داد، همان جایی که اکنون محل برگزاری فستیوال گایساچان است. در این مراسم صدها سگ گلدن تریور از نقاط مختلف جهان به محل تولد اجداد خود بازمی‌گردند و منظره‌ای جالب به وجود می‌آورند. همزمان مسابقاتی هم برای پرورش بهترین سگ از این نژاد برگزار می‌شود.

2. جشنواره آفریکابرن در تانکواکارو، آفریقای جنوبی

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

جشنواره آفریکابرن AfrikaBurn رابطه نزدیکی با جشنواره مرد سوزان در آمریکا دارد. در این جشنواره تجربه انسانی در یک گالری هنری به نمایش گذاشته می‌شود که یک هفته به طول می انجامد. در طول این هفته یک شهر موقتی از آثار هنری در میان صحرا برپا می‌شود که افراد زیادی از نقاط مختلف جهان برای نصب این آثار هنری و تماشای آن‌ها دور هم جمع می‌شوند و جشن می‌گیرند. در این جشنواره به جز یخ چیزی به فروش نمی‌رسد و شرکت کنندگان برای خود غذا و نوشیدنی همراه می‌آورند، هیچ وسیله نقلیه‌ای اجازه حرکت در محل برگزاری را ندارد و بیشتر افراد با دوچرخه رفت و آمد می‌کنند. در طول برگزاری این فستیوال برخی از آثار هنری نصب شده به آتش کشیده می‌شوند و در نهایت هیچ رد و اثری از آن به جا نمی‌ماند تا آسیبی به طبیعت و محیط صحرا وارد نشود.

1. فستیوال گریه بچه ناکیزومو در توکیو، ژاپن

شش فستیوال جالب که در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شوند

در این فستیوال عجیب، گریه یک بچه به معنای برنده شدن شما است. دو کشتی گیر سومو (کشتی سنتی ژاپنی) هر کدام یک نوزاد را در آغوش می‌گیرند و سعی می‌کنند گریه بچه رقیب خود را در آورند! این مراسم قدمتی چهارصد ساله دارد و ریشه آن به این عقیده برمی‌گردد که گریه طولانی سلامت نوزاد را تضمین می‌کند. یک جمله معروف ژاپنی وجود دارد که می‌گوید: “ناکوکووا سوداتسو” یعنی “کودکی که گریه می‌کند بزرگ می‌شود”. در برخی مناطق ژاپن نیز این باور وجود دارد که صدای گریه بچه می‌تواند ارواح خبیث را دور کند. از آن‌جایی که این فستیوال جالب فضایی ملایم و دوست داشتنی دارد بسیاری از نوزادان تمایلی به گریه کردن ندارند البته گاهی کشتی گیران ماسک‌های ترسناک به صورت خود می‌زنند تا گریه بچه‌ها را در آورند و اگر هر دو بچه همزمان شروع به گریه کنند آن که صدای بلندتری داشته باشد برنده مسابقه خواهد بود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Britannica

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar