دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

نوآوری‌های برتر رباتیک، تجهیزات خانگی و پزشکی

هر سال جایزه‌های ادیسون به نوآوری‌های برتر جهان در دسته‌بندی‌های مختلف اختصاص می‌یابد. برندگان این جوایز توسط کمیته‌ای متشکل از 3 هزار مدیر اجرایی کسب‌وکار انتخاب می‌شوند، افراد این کمیته شامل برندگان پیشین، افراد آکادمیک و افراد پیشرو در توسعه، طراحی، مهندسی، علم و پزشکی هستند.

فهرست پایین شامل برندگان برتر امسال است.

ارتباطات لیزری برای شبکه‌های ارتباطی هوافضا

شرکت Mynaric تولید کننده‌ی تجهیزات ارتباط لیزری است. با استفاده از تجهیزات این شرکت می‌توان داده‌ها را با پهنای باند زیاد و به طور بی‌سیم در فواصل طولانی و بین اجسام در حال حرکت منتقل کرد.

پیشرانش الکتریکی

آلیس یک هواپیمای تماماً الکتریکی است که می‌تواند 9 مسافر را تا ارتفاع هزار کیلومتری بالا ببرد و با سرعت 440 کیلومتر در ساعت پرواز کند. این فناوری از مدیریت گرمایی، فرود خودکار، پیشرانش الکتریکی توزیع شده، طراحی ایرفریم، تکنولوژی پیشرفته‌ی باتری و فریم‌های بدنه‌ی کامپوزیت پیشرفته بهره می‌برد.

هوش مصنوعی و انسانی

از مرحله‌ای که مخاطب با محصول یا خدمات شما آشنا می‌شود تا زمانی که محصول یا سرویس شما را خریداری می‌کند و همچنین خدمات پس از فروش شما مراحل مختلفی از سفر مشتری را در بر می‌گیرد. پلتفرم Pointillist اولین پلتفرم تحلیل سفر مشتری است که برای تیم بازاریابی و تجربه‌ی مشتری تولید شده است و بدون نیاز به دانشمندان علوم داده‌ای، به جای چند هفته در عرض چند دقیقه به کشف و بهینه‌سازی سفر مشتری مشغول می‌شود. این پلتفرم سفر مشتری را به طور مستقیم با آمارهایی همچون سود و فروش تطبیق می‌دهد و تعامل شخصی‌سازی شده‌ای را برای مشتری ارائه می‌دهد.

امنیت سایبری

مأموریت Awake تحویل و ایمن‌سازی بنیان محیط کاری متصل و مجهز به اتوماسیون است. این فناوری با استفاده از هوش مصنوعی داده‌های موجود را با تخصص امنیتی درونی خود ترکیب کرده و از آن برای افزایش ایمنی سیستم استفاده می‌کند. Awake به این ترتیب می‌تواند سطح واقعی حمله را تشخیص دهد، خطراتی را که امروزه ناشناخته هستند ایزوله کند و توانایی پاسخ سریع به تهدیدهای امنیتی را داشته باشد.

محاسبات نسل بعدی

نوآوری‌های برتر رباتیک، تجهیزات خانگی و پزشکی

شرکت آی‌بی‌ام از IBM Q پرده‌برداری کرده است، اولین پروژه‌ی صنعتی که قرار است برای اهداف علمی و تجاری کامپیوترهای کوانتومی تولید کند. این تیم اطمینان داده‌اند که این تکنولوژی برای همه‌ی افراد در دسترس خواهد بود.

راه حل‌های قابل حمل

دستگاه Tactical Welder سیستمی مجهز به باتری و مخصوص جوشکاری است که کاملاً قابل حمل است و قدرت بیشتری از تمام دستگاه‌های رقیب خود ارائه می‌دهد. این دستگاه جوشکاری با استفاده از یک باتری کار می‌کند که قابلیت تولید بیش از 300 آمپر را دارد.

رباتیک

نوآوری‌های برتر رباتیک، تجهیزات خانگی و پزشکی

ربات عمرانی Hadrian X یک سیستم کاملاً خودکار آجرچینی است که می‌تواند در عرض دو روز یک خانه بسازد. این سیستم از فناوری مخصوصی استفاده می‌کند تا عوامل محیطی را در آن واحد تشخیص دهد و بتواند در محیط بیرون از آزمایشگاه به فعالیت بپردازد.

راه حل‌های بازار فناوری

سیستم IBM Multicloud Manager یک فناوری آزاد است که کنسولی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد تا فضای ابری عمومی و خصوصی خود را به همراه سیستم‌های درون شرکتی کسب‌وکار خود، به طور همزمان از درون این سیستم مدیریت کنند.

سیستم‌های اقدام مقابل پزشکی

پروژه‌ی JPM-MCS موفق به تولید سیستمی شده است که تزریق خودکار آتروپین را به سربازان در خطر سلاح‌های شیمیایی عامل اعصاب انجام می‌دهد. این سیستم می‌تواند امکان توسعه‌ی افزایشی و تکرار شونده و همچنین سطح آمادگی ارتش و پزشکان را در برابر این سلاح‌های شیمیایی افزایش دهد.

مدیریت خدمات و کارکنان

پلتفرم Spoke یک سیستم ساده و هماهنگ برای مدیریت تیکت‌ها را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد. این سیستم به طور خودکار یاد می‌گیرد که به سؤالات ساده پاسخ دهد و سؤالات پیچیده‌تر را به افراد درستی ارجاع دهد. هر چقدر بیشتر از این سیستم استفاده کنید کارایی آن بهتر می‌شود. این سیستم قابلیت هماهنگی با اپلیکیشن‌های چت از جمله اسلک را دارد و چنین چیزی به این معنی است که Spoke روال عادی کار کارکنان را به هم نمی‌ریزد.

فناوری شنوایی

دستگاه Eargo Max بر خلاف سمعک‌های سنتی که پشت گوش قرار می‌گرفتند کاملاً درون گوش قرار می‌گیرد و قابلیت شارژ دوباره را دارد. فیبرهای استفاده شده در این دستگاه تجربه‌ی طبیعی در شنیدن صداها را به کاربر ارائه می‌دهد و به جای تقویت همه‌ی صداهای محیطی صداهای درون زاویه دید کاربر را تقویت می‌کند.

ربات‌های شخصی

فناوری Temi با ترکیب صفحه نمایش هوشمند و سیستم صوتی به همرا ناوبری خودکار، کاربر را بدون نیاز به استفاده از دست به دوستان، دستگاه‌های هوشمند و ارتباطات ویدیویی مورد نظرش متصل می‌کند.

دستگاه‌های هوشمند

سیستم INNER REFLECTION با استفاده از فناوری نرم‌افزاری منحصر به فرد و نوآورانه‌ی خود که بر اساس هوش مصنوعی ایجاد شده است، به توسعه‌ی توانایی‌های بلندگوهای هوشمند و دستیاران مجازی کمک می‌کند. این فناوری با استفاده از حسگرهای فراصوتی حضور و حرکات کاربر را تشخیص می‌دهد و می‌تواند پاسخ درستی را به توجه به این اطلاعات در اختیار کاربر قرار دهد.

عکسبرداری پیشرفته

فناوری Doubletake با استفاده از سیستم Blade OpticsTM خود عکسبرداری از فاصله‌ی دور را در دستگاه نازک و فشرده‌ای در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این فناوری از دو دوربین 12 مگاپیکسلی wide-field و narrow-field استفاده می‌کند که به کاربر اجازه می‌دهد بتواند به سرعت زوم این و زوم اوت کند. این فناوری با وزنی کمتر از 1 کیلوگرم، قطر کمتر از 9 سانتی‌متر و مجهز به فناوری IP67 ضد آب برای عکسبرداری از فاصله‌ی دور در سفرهای پر آشوب بسیار ایده‌آل است.

راه حل‌های خانه

اسپری Day2 اولین اسپری شستشوی خشک است. اسپری مخصوصی که به سرعت لباس‌ها را تمیز می‌کند تا ظاهر، احساس و بوی لباس‌های شستشو شده را داشته باشند. هر بطری از این اسپری با ترکیب فناوری نگهداری از پارچه و راه حل‌های سخت‌افزاری باز زیادی را از دوش صاحب لباس‌ها و همچنین کره‌ی زمین بر می‌دارد.

نظافت شخصی

ClipDifferent Pro

دستگاه ClipDifferent Pro یک ناخنگیر خودکار است که به شیوه‌ای ایمن و بدون دردسر ناخن‌ها را کوتاه می‌کند. این دستگاه می‌تواند برای کسانی که بینایی ضعیف، ناتوانی حرکتی، آرتریت یا دیگر مشکلات مرتبط را دارند بسیار مفید باشد و به این افراد اجازه می‌دهد با فشار دادن یک دکمه استقلال خود را دوباره به دست بیاورند.

فناوری‌های محافظت شخصی

تیشرت B’ZT یک لباس هوشمند و قابل شستشو است که چیپی درون آن قرار گرفته است. وقتی کودک این تیشرت را بپوشد و بیش از اندازه دور شود اپ این لباس هوشمند هشداری را برای والدین کودک ارسال می‌کند تا از گم شدن او جلوگیری کنند.

شارژ وایرلس

شارژر Cota بدون نیاز به سیم و پد شارژر دستگاه‌ها را شارژ می‌کند و راه جدیدی را برای شارژ دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا در اختیار شرکت‌ها و افراد نوآور قرار می‌دهد و در عین حال اثرات منفی سیم‌ها و باتری‌ها را نیز برای محیط زیست از میان بر می‌دارد.

راه حل‌های دوستدار محیط زیست

سیستم AGT Hybrid Greenhouse با استفاده از هوای خنک مکش شده از زمین دمای گلخانه‌ها را پایین می‌آورد. این سیستم می‌تواند به طرز چشمگیری مصرف انرژی را تا 80 درصد کاهش دهد. چنین چیزی می‌تواند به معنای تولید کربن کمتر برای سازه‌های شهری باشد.

کنترل هوشمند آب و هوا

ال‌جی اولین شرکتی است که کمپرسورهایی با سرعت متغیر ارائه می‌دهد، این کمپرسورها سرعت خود را با توجه به شرایط تغییر می‌دهند، محیط را در دمای مطلوب نگه می‌دارند و بسته به مدل بین 25 تا 40 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

نوردهی هوشمند

View Dynamic Glass

نور طبیعی برای یک زندگی سالم و بهره‌ور لازم است اما یک پنجره‌ی معمولی برای ارائه چنین نوری بهینه‌سازی نشده است. پنجره‌های View Dynamic Glass نور طبیعی را به درون محیط هدایت می‌کنند تا سلامت فیزیکی و روانی افراد را بهبود دهند و از سردرد، خستگی چشم و کسالت جلوگیری کنند. این پنجره‌ها همچنین گرما و نور زننده را کاهش می‌دهند و تا 20 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

فناوری‌های آموزشی

سیستم zSpace با ارائه‌ی محتواهای تعاملی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد در مرکز توجه دوره‌های آموزشی مختلف قرار بگیرند. دانش‌آموزان می‌توانند شبیه‌سازی‌های مجازی را از صفحه بیرون بکشند،‌ بررسی کنند و تغییر دهند تا درک بیشتری از موضوعات علمی مرتبط با دوره‌ی آموزشی خود کسب کنند.

ایمنی صنعتی

سیستم Fire Rover اولین فناوری اطفای حریق مجهز به تشخیص خودکار گرمایی، تأیید از راه دور و کنترل از راه دور برای اطفای حریق است.

دستگاه‌های پرینت سه بعدی

نوآوری‌های برتر رباتیک، تجهیزات خانگی و پزشکی

شرکت ICON اولین خانه‌ی دارای مجوز ساخت را با کمک سازمان ناسودبر New Story در آمریکا و با استفاده از پرینترهای سه‌بعدی ایجاد کرد. پرینتر Vulcan I قرار است 100 خانه را در منطقه‌ای محروم پرینت کند، هزینه‌ی ساخت هر یک از این خانه‌ها 4 هزار دلار خواهد بود و هر کدام به متراژ 60 متر مربع ایجاد می‌شوند.

تجربه‌ی هنر

اپلیکیشن Smartify با استفاده از هوش مصنوعی به کاربران کمک می‌کند تا اطلاعات صوتی، ویدیویی و واقعیت افزوده را درباره‌ی اثر هنری اسکن شده کسب کنند. کاربران این اپ می‌توانند آثار هنری مورد علاقه‌شان را در بخش مورد علاقه‌هایشان ذخیره کنند و به دوستان خود به اشتراک بگذارند. ایده‌ی این اپ از نیازی انسانی برای ایجاد ارتباطی معنادار بین هنرمند و بازدیدکنندگان شکل گرفت. این اپ تلاش می‌کند داستان پشت ایجاد هر اثر هنری را بیشتر در دسترس قرار دهد و گوشی‌های هوشمند را به جای یک حواس پرتی به ابزاری سودمند در گالری‌های هنری تبدیل کند.

هولوگرام

نوآوری‌های برتر رباتیک، تجهیزات خانگی و پزشکی

سیستم HYPERVSN با توانایی تعاملی خود می‌توانند هولوگرام‌های سه بعدی را به طور معلق در هوا نمایش دهد و پیام مورد نیاز را منتقل کند. این فناوری تصویری بسیار واضح، Full HD و قابل حمل را به کاربران ارائه می‌دهد.

درمان سرطان

پلتفرم QGel نمونه برداری انجام شده از سلول‌های سرطانی را در محیطی کوچک شده و با استفاده از فرمول‌های QGel رشد می‌دهد، این محیط برای شبیه‌سازی محیط بیولوژیکی پیچیده‌ی بدن بیمار طراحی شده است. سپس داروهای مختلف روی سلول‌های سرطانی درون این محیط آزمایش می‌شوند تا بهترین درمان برای بیمار پیدا شود.

مدیریت دیابت

سیستم Guardian Connect اولین سیستم مدیریت دیابت است که به بیماران کمک می‌کند زمان بالا و پایین رفتن گلوکز خون‌شان را پیشبینی کنند. این سیستم از قدرت حسگرها،‌ الگوریتم‌های پیشرفته و هشدارهای پیشبینی کننده و قابل تنظیم استفاده می‌کند تا زمان بالا یا پایین رفتن سطوح گلوکز خون بیماران را 60 دقیقه پیش از وقوع این رویداد به آن‌ها هشدار دهد.

هوش مصنوعی

پروژه‌ی Project Debater ایجاد مباحثه‌ی هوشمند بین انسان و هوش مصنوعی را تسهیل می‌کند. این تعامل بهبودیافته می‌تواند به کسب اطلاعات بهتر و انجام تصمیمات بهتر توسط انسان و هوش مصنوعی کمک کند.

محافظت از سرنشینان

فناوری حسگرهای Guardian Optical Technologies به شرکت‌های سازنده‌ی اتومبیل کمک می‌کند که با استفاده از یک حسگر از موقعیت مکانی سرنشینان خودرو مطلع شوند و بتوانند اتومبیل‌های ایمن‌تر و راحت‌تری را با توجه به سرنشینان درون اتومبیل و با هزینه‌ی پایین‌تری تولید کنند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع entrepreneur
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar