حل مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

آیا اخیراً متوجه شده‌اید که ارتباط کنترلر ایکس باکس سری ایکس شما با کنسول به طور تصادفی و ناگهانی قطع می‌شود؟ آیا در لحظات حساس بازی‌ها ناگهان متوجه می‌شوید که کنترلرتان از کار افتاده و دیگر کار نمی‌کند؟ ما در این مقاله قصد داریم به این مشکل آزار دهنده و یافتن پاسخی برای آن بپردازیم.

ممکن است شما هم یکی از صاحبان کنسول نسل نهمی مایکروسافت یعنی ایکس باکس سری ایکس باشید که کنترلرهای آن دچار مشکل قطع ارتباط مکرر شده است. اگر چنین است، چندین راه برای حل این مشکل وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. در ادامه با ما در دیجی رو همراه باشید تا این راه حل‌ها را با هم مرور کنیم.

مشکل کنترلر ایکس باکس سری ایکس چیست؟

مدت کوتاهی پس از عرضه ایکس باکس سری ایکس و اس، خریداران متعددی با مشکلات اتصالی در کنترلر سری ایکس مواجه شدند. از آن زمان گزارش شده که مایکروسافت این باگ را با یک به‌روزرسانی نرم افزاری برطرف کرده است. با این حال، همچنان ممکن است با مشکل قطع شدن تصادفی کنترلر ایکس باکس سری ایکس مواجه شوید و ظاهراً این مشکل سرسخت‌تر از این حرف‌هاست!

بنا به گفته کاربران انجمن مایکروسافت و نیز کاربران برخی انجمن‌های اینترنتی، کنترلر ایکس باکس سری ایکس هنگامی که به صورت بی‌سیم به کنسول متصل می‌شود، می‌تواند به طور ناگهانی و تصادفی اتصال خود را از دست بدهند.

پس، چه کاری می‌توانید برای رفع مشکل قطعی مکرر کنترلر ایکس باکس سری ایکس انجام دهید؟ پیشنهاد می‌کنیم این راه حل‌ها را امتحان کنید:

1- کنترلر ایکس باکس سری ایکس را به‌روزرسانی کنید

اگر کنترلر ایکس باکس شما به طور مداوم قطع می‌شود، ممکن است نیاز به به‌روزرسانی فریمور داشته باشد. برای بررسی اینکه آیا کنترلر شما آخرین نسخه فریمور را دارد یا خیر، کافیست به مسیر Profile & system > Settings > Devices & connections > Accessories بروید. این بخش به شما امکان می‌دهد تا بررسی کنید آیا فریمور کنترلر به‌روز است یا خیر.

اگر به‌روز نیست، کافی است کنترلر را انتخاب کرده و آن را به‌روزرسانی کنید. پس از انجام این به‌روزرسانی توسط ایکس باکس، به احتمال زیاد دیگر مشکل قطع شدن مکرر کنترلر ایکس باکس را نخواهید داشت. چرا که مایکروسافت به طور مرتب به‌روزرسانی‌های فریموری را برای رفع باگ‌های کوچکی که پیش می‌آیند، منتشر می‌کند و این مشکل نیز در فریمورهای جدید مورد توجه قرار گرفته است.

2- کنسول ایکس باکس سری ایکس را آپدیت کنید

مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

علاوه بر آپدیت کردن کنترلر به آخرین نسخه فریمور، باید مطمئن شوید کنسول شما نیز آخرین نسخه از سیستم عامل خود را اجرا می‌کند. این موضوع می‌تواند به رفع هرگونه مشکل مربوط به قطع مکرر کنترلر ایکس باکس سری ایکس یا اس کمک کند.

آپدیت کردن کنسول به طور معمول باید به صورت خودکار انجام شود، اما اگر کنسول شما برای به‌روزرسانی دستی تنظیم شده و مدتی است که با آن کار نکرده‌اید، باید هر چه سریع‌تر آخرین نسخه از سیستم عامل ایکس باکس را نصب کنید. با این کار شما تمامی وصله‌های امنیتی مربوطه و غیره را در اختیار خواهید داشت. به‌روزرسانی‌های سیستم عامل می‌توانند انواع مشکلات شناسایی شده، مانند همین مشکل کنترلر را برطرف کنند.

برای به‌روزرسانی کنسول سری ایکس یا سری اس خود، باید به مسیر Profile & system > Settings > System > Updates بروید. اگر به‌روزرسانی کنسول در دسترس باشد، در این صفحه تنظیمات به شما اطلاع داده خواهد شد. فقط کافیست فرآیند به‌روزرسانی را آغاز کرده و مراحل را طی کنید تا در نهایت مشکل قطع ناگهانی کنترلر نیز به احتمال زیاد برطرف شود.

3- ریست کردن و همگام‌سازی مجدد کنترلر ایکس باکس سری ایکس

مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

یک راه حل بالقوه برای رفع مشکل اتصال کنترلر، ریست کردن آن است. شما می‌توانید این کار را بدون اتصال به کنسول انجام دهید، بنابراین اگر کنترلر و کنسول شما اتصال خود را از دست داده باشند، به این روش می‌توانید همگام‌سازی مجدد بین دو دستگاه را انجام دهید.

برای خاموش کردن کنترلر سری ایکس خود، کافی است دکمه ایکس باکس مرکزی را به مدت 5 تا 6 ثانیه نگه دارید. هنگامی که این عملیات با موفقیت انجام شد، متوجه خواهید شد که دیگر دکمه روشن نیست و این یعنی کنترلر خاموش شده است.

سپس می‌توانید آن را دوباره از طریق فشردن همان دکمه روشن کنید و ببینید آیا مشکل اتصال برطرف شده است یا نه.

4- کنترلر را با سیم به کنسول وصل کنید

مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

در بالای کنترلر ایکس باکس سری ایکس یک پورت USB-C وجود دارد که معمولاً برای شارژ باتری استفاده می‌شود. اما می‌توانید از آن برای حل مشکلات اتصال بی‌سیم نیز استفاده کنید.

فرایند بسیار ساده است؛ تنها کافیست از کابل USB-C‌ ای که به همراه کنسولتان دریافت کرده‌اید، استفاده کرده و کنترلر را به کنسول وصل کنید.

می‌توانید کابل USB-C را به هر یک از پورت‌های USB جلو یا عقب کنسول متصل کنید (احتمالاً پورت جلو برای این کار آسان‌تر است).

اتصال سیمی کنترلر و کنسول بلافاصله مشکل اتصال بی‌سیم را برطرف می‌کند. پس از برقراری ارتباط دو دستگاه، می‌توانید اتصال سیمی را قطع کنید و اتصال بی‌سیم را مجدداً بررسی نمایید. اگر اتصال بی‌سیم کار نکرد، در صورت تمایل می‌توانید همچنان به صورت سیمی متصل مانده و به بازی کردن بپردازید.

5- ریستارت کردن کامل کنسول ایکس باکس سری ایکس

مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

برای ریستارت کردن کامل کنسول ایکس باکس سری ایکس خود، باید دکمه پاور جلوی دستگاه (دکمه‌ای با لوگوی ایکس باکس که در بالای درایو دیسک قرار دارد) را فشار داده و نگه دارید. توجه کنید که حتماً باید دکمه را پس از فشردن نگه دارید،‌ چرا که یک بار فشردن و رها کردن این دکمه کنسول را فقط به حالت خواب می‌برد و دستگاه راه‌اندازی مجدد نخواهد شد.

وقتی کنسول را خاموش کردید، دکمه پاور را دوباره فشار دهید تا روشن شود. اگر این کار را درست انجام داده باشید، کنسول با نمایش لوگوی ایکس باکس شروع به بارگذاری داشبورد اصلی خواهد کرد.

این عملیات را تنها به عنوان آخرین راه چاره انجام دهید، به ویژه اگر در میانه یک بازی هستید و آن را ذخیره نکرده‌اید، این کار می‌تواند شما را دوباره به ابتدای مرحله و سیو قبلی‌تان در بازی برگرداند. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا سایر مراحلی را که در این مقاله ذکر شده امتحان کنید و در صورت جواب نگرفتن، به سراغ ریستارت کردن کنسول بروید.

6- باتری‌های کنترلر را تعویض کنید

مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

اغلب اوقات اگر باتری کنترلر ضعیف باشد، هنگام بازی کردن اتصال قطع می‌شود، دکمه کنترلر چند ثانیه چشمک می‌زند و خاموش می‌شود. بعد از خاموش شدن کنترلر دوباره می‌توانید آن را بلافاصله روشن کنید، اما فقط برای یک دقیقه یا کمتر کار می‌کند و سپس دوباره اتصال قطع شده و خاموش می‌شود.

وقتی این اتفاق می‌افتد، باید فوراً باتری‌های AA کنترلر خود را تعویض کنید. اگر نمی‌خواهید مدام باتری AA بخرید، می‌توانید باتری قابل شارژ مخصوص ایکس باکس را که به همراه یک کابل USB-C عرضه می‌شود، خریداری کنید. همچنین می‌توانید باتری‌های AA قابل شارژ به همراه یک شارژر باتری با برند متفرقه تهیه کنید.

برای دسترسی به باتری‌های کنترلر و تعویض آن‌ها، فقط کافی است درپوش باتری در زیر کنترلر را به سمت بالا هل دهید و هر دو انتهای هر باتری را به سمت بیرون بکشید. سپس، باتری‌های جدید را جایگزین کنید و درپوش باتری را مجدداً در جای خود قرار دهید.

7- از کنترلر ایکس باکس وان استفاده کنید

مشکل قطع ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس

بله، شما می‌توانید یک کنترلر ایکس باکس وان را به کنسول ایکس باکس سری ایکس متصل کرده و از آن استفاده کنید. به واسطه سازگاری با نسل گذشته، کنترلر ایکس باکس وان تقریباً به همان شکل کنترلر سری ایکس کار می‌کند و مشکلی نخواهید داشت.

با استفاده از کنترلر ایکس باکس وان و متصل کردن آن به کنسول سری ایکس، می‌توانید متوجه شوید که آیا مشکل اتصال مربوط به کنترلر است یا خود کنسول. پس اگر کنترلر ایکس باکس وان دارید، آن را بردارید و به کنسول سری ایکس متصل کنید. اگر کار کرد، می‌توانید بازی کردن را ادامه دهید چرا که مطمئناً کنترلر سری ایکس ایراد داشته است.

اگر مشکل به علت وجود یک باگ نرم افزاری باشد (مانند آنچه که پیش‌تر مایکروسافت رفع کرده)، می‌توانید در حالی که منتظر به‌روزرسانی‌های جدید هستید از کنترلر قدیمی خود استفاده کنید. فراموش نکنید که کنترلر ایکس باکس وان نیز مشکلاتی دارد که ممکن است دردسرساز شوند، پس در صورت وجود مشکل در این کنترلر نمی‌توان به سرعت نتیجه گرفت که کنسول ایراد دارد.

بازی کردن بدون مشکل قطع شدن کنترلر ایکس باکس سری ایکس

امیدواریم با دنبال کردن روش‌های عیب‌یابی بالا توانسته باشید از قطع شدن ناگهانی کنترلر ایکس باکس سری ایکس که در میانه بازی بسیار آزار دهنده است، جلوگیری کنید. با این حال، اگر همچنان با مشکل مواجه هستید، احتمالا کنترلر سری ایکس شما دچار مشکل سخت افزاری شده است. در این صورت، باید بررسی کنید که آیا کنترلر شما هنوز تحت گارانتی است یا خیر تا در صورت امکان درخواست تعویض یا تعمیر رایگان را به فروشنده بدهید.

منبع
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها