بررسی حالت 60 فریم در ثانیه فورتنایت در نسخه آی او اس

شرکت اپیک گیمز، خالق بازی فورتنایت (Fortnite) به تازگی یک به‌روزرسانی جدید برای نسخه iOS این عنوان منتشر کرده که گزینه‌ای را برای اجرای بازی با نرخ 60 فریم در ثانیه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این گزینه در حال حاضر تنها در گوشی‌های آیفون 10 اس، آیفون 10 اس مکس و آیفون 10 آر قابل دسترسی است.

پیش از این، فورتنایت بر روی موبایل محدود به اجرا در نرخ 20 یا 30 فریم در ثانیه بود. گزینه نرخ فریم را کماکان می توانید در همان مکان قبلی در تنظیمات بازی پیدا کنید، با این تفاوت که این بار امکان انتخاب 60fps نیز وجود دارد.

یک نکته جالب این است که در فورتنایت گزینه 60fps در تمامی حالت‌ها و تنظیمات گرفیکی در دسترس است. برای مقایسه بهتر بد نیست بدانید که رقیب اصلی فورتنایت یعنی PUBG امکان انتخاب گزینه 60fps را تنها در پایین‌ترین سطح تنظیمات گرافیکی مهیا کرده است.

البته به نظر می رسد سازندگان PUBG دلیل خوبی برای اعمال این محدودیت داشته‌اند. زیرا در تست‌هایی که بر روی بازی فورتنایت در آیفون 10 آر و در هر سه تنظیم گرافیکی کم، متوسط ​​و بالا، انجام شده مشخص شده که انتخاب گزینه 60fps می‌تواند دردسرهایی را به همراه داشته باشد. در واقع اگر بالاترین سطح گرافیکی را برای بازی انتخاب کرده و همزمان گزینه 60fps را هم فعال کنید، با اینکه در ابتدا همه چیز بسیار زیبا و هیجان انگیز به نظر می‌رسد اما به مرور مشکلات خود را نشان خواهند داد. یکی از این مشکلات گرم شدن بیش از حد گوشی است. در واقع آیفون 10 آر با اجرای فورتنایت در بالاترین تنظیمات و در حالت 60fps به حدی داغ می‌شود که پردازنده به صورت خودکار کارایی خود را کاهش داده و در نتیجه دوباره نرخ فریم بازی به 30 تقلیل پیدا می‌کند!

بررسی حالت 60 فریم در ثانیه فورتنایت در نسخه آی او اس

کاهش تنظیمات گرافیکی به حالت متوسط این مشکل را حل می‌کند. با اینکه گوشی همچنان بیش از حد گرم می‌شود اما هیچ کاهشی در نرخ فریم اتفاق نیفتاده و بر روی 60 فریم در ثانیه ثابت خواهد بود. البته بهترین انتخاب همان پایین‌ترین حالت گرافیکی است که باعث می‌شود هم نرخ فریم بر روی 60 ثابت بوده و هم گوشی چندان داغ نشود.

اوضاع در مورد بازی PUBG تاحدود زیادی متفاوت است. برای کسانی که این عنوان را بر روی گوشی تجربه نکرده‌اند باید بگوییم، آیفون 10 آر بدون هیچ گونه افزایش دمایی قادر به اجرای بازی در تمامی تنظیمات گرافیکی و نرخ‌های فریم بوده و مشکل اشاره شده در فورتنایت به هیچ وجه مشاهده نمی‌شود. البته همان طور که گفتیم، PUBG امکان انتخاب 60fps را تنها در پایین‌ترین سطح گرافیکی مهیا کرده و به این ترتیب چالشی برای گوشی و پردازنده آن ایجاد نمی‌کند. از طرف دیگر رزولوشن 60fps در تمامی حالت‌ها یکسان است در حالی که در فورتنایت با کاهش سطح جزئیات گرافیکی، رزولوشن نیز کاهش یافته و در پایین‌ترین سطح تنظیمات، رزولوشن به حدی کاهش می‌یابد که پیکسل‌ها کاملاً به چشم دیده می‌شوند!

در مجموع با تست‌های انجام شده می‌توان گفت با وجود در دسترس بودن کامل نرخ 60fps در بازی فورتنایت، بهتر است از این گزینه در حالت گرافیکی متوسط تا تعادل خوبی بین سطح جزئیات گرافیکی و کارایی برقرار شود. امیدواریم اپیک گیمز بهینه سازی‌های بیشتری را بر روی بازی محبوب خود انجام دهد، زیرا این حد از گرم شدن گوشی به هیچ وجه قابل قبول نیست و می‌تواند یک نقطه ضعف بزرگ برای یک بازی موبایلی محسوب شود.

منبع gsmarena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها