دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

دیجی قلم؛ از سیاره زمین تا مریخ

از دیرباز زمانی که بشر به آسمان بالای سرش نگاه می‌کرده آرزوی سفر و کشف ناشناخته‌ها را در سر داشته است. تا به حال شب هنگام به آسمان خیره شده‌اید؟ ستاره های بیشماری را خواهید دید که چشمک زنان به شما نگاه می کنند و ماه را می‌بینید که درخشان و زیبا همه جا را روشن کرده. سالها گذشت و توجه بشر به سیاره‌ای سرخ رنگ به نام مریخ جلب شد. مریخ یا سیاره سرخ به دلیل رنگ قرمز و سطح مرموزی که دارد از همان ابتدا تبدیل به سوژه‌ای خاص برای طرفداران موجودات فضایی و نویسندگان داستان‌های تخیلی شد.

با پیشرفت در علم هوا و فضا و ارسال مریخ نوردها مشخص شد که این سیاره سرخ آنچنان مرموز و عجیب هم نیست ولی دارای ویژگی‌های شگفت انگیز زیادی می‌باشد.

با دیجی رو همراه باشید تا در این قسمت از دیجی قلم سفری داشته باشیم از زمین زیبایمان تا مریخ سرخ رنگ.

دورانی که مریخ عجیب به نظر می رسید

گذشتگان ما که از زمین به مریخ نگاه می‌کردند سیاره‌ای را می‌دیدند با نوری سرخ رنگ که شب‌ها در آسمان می‌درخشید. نامش را مریخ نهادند و برخی نیز به آن سیاره سرخ می‌گفتند و می گویند. در دهه‌های 60 تا 80 میلادی به لطف نظریه پردازان و نویسندگان داستان‌های علمی و تخیلی موجوداتی را بر روی مریخ متصور شدند و نامشان را مریخی گذاشتند.

این موجودات ساکنان سیاره سرخ بودند و ممکن بود هر لحظه به زمین و انسان‌ها حمله کنند. به دنبال این تخیلات عجیب و غریب فیلم‌های زیادی در هالیوود و دیگر نقاط جهان ساخته شد و مردم را به سوی خود جذب می‌کردند. بزرگترها کودکان را با جملاتی مانند “اگر کار بد کنی مریخی‌ها می‌آیند و …” می‌ترساندند و کودکان با شوقی وصف ناشدنی به داستان‌های فضایی و مریخی‌ها گوش می‌دادند.

بعد از فرود انسان به ماه توجه بسیاری از دانشمندان به سوی مریخ جلب شد. تلسکوپها از زمین نگاهشان را به این سیاره دوختند و کار بر روی ارسال ماهواره و مریخنورد آغاز شد. ناسا که به شدت قصد داشت از دیگر رقبا پیش بیفتد توانست برای اولین بار با استفاده از ماهواره نگاهی ژرف و بس دقیق به سیاره سرخ بیندازد. بعد از سال 2000 میلادی و با شروع سفرهای مریخنوردهایی نظیر کنجکاوی و … مریخ دیگر مانند گذشته ناشناخته و ترسناک نبود بلکه سیاره‌ای بود با ویژگی‌هایی خاص. در حال حاضر ناسا و برخی از شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس ایکس که توسط ایلان ماسک رهبری می‌شود قصد دارند تا سال 2025 میلادی به مریخ سفر کنند و برای اولین بار پای بشر را به سیاره سرخ باز کنند.

به نظر شما این اتفاق رخ خواهد داد؟

دیجی قلم؛ از سیاره زمین تا مریخ

درباره مریخ، واقعیت یا شایعه؟

برخی بر این باورند که در مریخ موجوداتی کاملاً هوشمند زندگی می‌کنند که به روشی خاص خودشان را از دید ما پنهان کرده و در زیر سطح مریخ زندگی می‌کنند. جالب است که بدانید تصاویری که توسط مریخنوردها و یا ماهواره‌ها از این سیاره به‌دست می‌آید گاهی اوقات بسیار عجیب و غریب هستند. برای مثال چندی پیش تصویری از یک بنای بزرگ مثلثی شکل انتشار یافت که توسط کارشناسان ماهیت آن انکار شد.

اگر به خاطر داشته باشید چند ماه پیش تصویری از یک مار در مریخ منتشر شد که به سرعت خبرش در فضای مجازی پیچید. این اتفاق باعث شد تا ناسا و کارشناسان آن در این باره توضیحاتی ارائه دهند. به گفته‌ی این کارشناسان ماری که در تصویر دیده می‌شود حاصل واکنشی در مغز ماست و مار در تصویر واقعیت ندارد. این گفته به نظر بسیاری از افراد متخصص و عادی حقیقت ندارد زیرا مار به وضوح در تصویر دیده می‌شود.

هر روز تصاویر جدیدی از مریخ در فضای اینترنت منتشر می‌شود ولی همه‌ی آن‌ها واقعیت ندارند و بیشترشان دستکاری شده هستند.

دیجی قلم؛ از سیاره زمین تا مریخ

سفر و سکونت در مریخ

نهایتاً تا سال 2025 الی 2030 بشر خواهد توانست به مریخ سفر کرده و برای اولین بار قدم بر روی آن بگذارد. حال به نظر شما انسان‌ها با در اختیار داشتن تکنولوژی های امروزی می‌توانند در مریخ سکونت کنند؟ جواب مطمئناً خیر خواهد بود زیرا با اندکی تأمل متوجه خواهیم شد که نمی‌توان بر روی مریخ زندگی کرد زیرا حیات وجود ندارد و برای ساخت حیات مصنوعی در یک سیاره غیر قابل سکونت نیازمند تکنولوژی و همینطور علم بسیار پیشرفته‌ای خواهیم بود.

در حال حاضر گفته می‌شود که با ساخت سکونتگاه‌هایی شبیه به حباب و بارور کردن خاک می‌توان گیاهانی را پرورش داد و سپس از آن‌ها اکسیژن به‌دست آورد. برای تولید آب چه کاری باید انجام داد؟

برای پاسخ به این پرسش باید نگاهی داشته باشیم به یخ‌هایی که گفته می‌شود در زیر پوسته‌ی مریخ قرار گرفته‌اند و یا در برخی از دره‌های عمیق آن خفته‌اند. (گفته می‌شود یخچال‌های طبیعی نیز وجود دارد)

ممکن است در سال 2025 شاهد سفر بی بازگشت فضانوردانی به مریخ باشیم و به همین دلیل باید در این مدت زمان بشر بتواند بر روی مریخ حیاتی مصنوعی بسازد تا این مسافران بتوانند در آن جا به زندگی خود ادامه دهند و اطلاعات با ارزشی را برای ما ارسال کنند. بد نیست به این نکته اشاره‌ داشته باشیم که سازمان ملل متحد درباره‌ی سفر بی بازگشت این افراد اطلاعاتی را خواستار شده زیرا ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی در سال چندین محموله برای آنان ارسال خواهد کرد پس چرا سفر این افراد باید یک طرفه باشد؟ آیا موضوعی را مخفی می‌کنند؟ آیا در مریخ موضوعاتی وجود دارد که باید سری بمانند؟ به زودی در دیجی رو مقاله‌ای را در این باره مطالعه خواهید کرد.

دیجی قلم؛ از سیاره زمین تا مریخ

نظر شما درباره سفر به مریخ چیست؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar