آی پینز

اسپیس ایکس با یک آلیاژ بهتر، سفرهای فضایی را ساده‌تر می‌کند!

اسپیس ایکس در حال ایجاد تغییرات بزرگی در سفینه‎های فضایی‎ خود است که با هدف سفر به مریخ تولید شده‌اند. این شرکت مستقر در کالیفرنیا، یک سری نمونه اولیه از سفینه‎های فضایی را با استفاده از آلیاژ فولاد ضد زنگ ساخته است که با عنوان 301 شناخته می‌شوند؛ با این حال مهندسین هوافضا از اواسط قرن گذشته در حال استفاده از این ترکیب فلزی خاص هستند و به نظر می‌رسد زمان تغییر فرا رسیده است.

ایلان ماسک در طی سخنرانی اصلی خود در کنفرانس ملی علوم ماهواره 2020 در 9 مارچ و در واشینگتن دی سی، گفت:

ما باید عملکرد بهتری در سال 2020 نسبت به هرآنچه در گذشته انجام داده‌ایم داشته باشیم و احتمالا در طی یک تا دو ماه آینده، شروع به ایجاد تغییرات  در استفاده از فلز 301 خواهیم کرد. اسپیس ایکس هنوز نسبت به فولاد ضد زنگ استفاده شده در سفینه فضایی استارشیپ با گنجایش صد نفر و همچنین راکت سوپرهوی (Super Heavy) که سفینه را از جو زمین خارج می‌کند، متعهد است و باید گفت که این شرکت در آینده به یک آلیاژ متفاوت روی خواهد آورد.

اسپیس ایکس

راکت سوپرهوی (Super Heavy) در مقایسه با ساترن 5 (Saturn V) و فالکون 9 (Falcon9)

اسپیس ایکس در ابتدا قصد داشت که از فیبر کربنی در سفینه فضایی و راکت سوپرهوی استفاده کند اما فولاد ضد زنگ ارزان‌تر است و همچنین توانایی تحمل گرمای بیشتری نسبت به ترکیبات کربنی دارد. هر دوی این تجهیزات، در سفرهایی فضایی که از اتمسفر زمین خارج می‌شوند درگیر انرژی‌های گرمایی بسیاری می‌شوند و جنس این وسایل باید توانایی تحمل این مقدار انرژی را داشته باشد. درواقع، استفاده پی در پی و توانایی به کاربردن این تجهیزات در سریع‎ترین زمان ممکن، هدف بلند مدت اسپیس ایکس می‎باشد. این شرکت قصد دارد تا با کاهش چشمگیر هزینه‎ها، سفر به مریخ و دیگر اکتشافات جاه طلبانه را از نظر اقتصادی امکان‎پذیر سازد و تنها راه انجام این کار، استفاده از سخت افزار و تجهیزات ثابت برای چندین سفر پیاپی می‎باشد.

سفینه‌ در دست طراحی به گونه‌ای است که بتواند یک ساعت پس از فرود، دوباره راه اندازی و آماده پرتاب شود و تنها چیزی که انتظار می‌‍رود که به صورت منظم تغییر کند، میزان سوخت آن می‌باشد. اسپیس ایکس می‎خواهد که هر سفینه را سه بار در روز به فضا پرتاب کند و اگر باند فرود مجزایی برای سفینه‌ها تدارک دیده شود، حتی این عدد می‌تواند بیشتر هم باشد. ماسک گفته است که پیش‌بینی می‎کند زمانی که ارتباط میان سیاره سرخ و زمین برای انجام ماموریت‎های بین سیاره‎ای به شکل مطلوبی در آید، هر 26 ماه، هزار سفینه فضایی به سمت مریخ پرتاب کنند. اگر تمام این فعالیت‌ها طبق برنامه پیش بروند، این سفرهای گسترده به بشریت کمک خواهد کرد که در طی 50 تا 100 سال آینده یک شهر پایدار در مریخ ایجاد کند. (سفینه‌های فضایی برای ترک ماه یا مریخ به سوپرهوی نیازی نخواهند داشت چرا که هر دوی این سیاره‌ها کشش گرانشی بسیار ضعیف‎تری نسبت به زمین دارند)

اسپیس ایکس

Mk1، اولین نمونه سفینه‎های فضایی اسپیس ایکس که در ابعاد واقعی ساخته شده است و این سفینه در نقطه پرتابی در تگزاس قرار دارد.

تعویض آلیاژ مورد استفاده با استراتژی توسعه سفینه‎های فضایی مطابقت دارد. اسپیس ایکس با انجام آزمایشات و تکرارهای متوالی قصد دارد که به بهترین طراحی ممکن، برسد. طبق گفته سخنگوی اسپیس ایکس، در حدود یک سال دیگر سفینه فضایی این شرکت می‎تواند ماهواره‎هایی را به مدار زمین پرتاب کند، باید دانست که در حال حاضر این شرکت تنها یک ماموریت همراه با اپراتورهای سفینه به فضا داشته است. میلیونر ژاپنی یاکوسا مازاوا (Yusaku Maezawa)، این سفینه را برای سفر به دور ماه رزرو کرده است و این ماجراجویی احتمالا در سال 2023 اتفاق می‌افتد. این میلیاردر 48 ساله گفته:

امیدوارم در زمانی که مردم به مریخ سفر می‌کنند زنده باشم زیرا شاهد یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها خواهم بود.

هنوز زمان دقیقی برای فرستادن مردم توسط سفینه‎های فضایی به مریخ مشخص نشده است و ایلان ماسک تنها تاریخ‌های مبهمی را در ذهن خود دارد. در انتها باید گفت علم با سرعت بسیار زیادی در حال حرکت رو به جلو است و همگی ما چشم انتظار حرکت‌های بزرگی در عرصه هوا و فضا هستیم.

منبع space
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها