دیجی فکت: 19 دانستنی درباره‌ی چنگیزخان

کتاب‌های تاریخی، او را به عنوان امپراطوری می‌شناسند که میلیون‌ها آسیایی و اروپایی را قتل عام کرده با این حال او بر دین و تفاوت نژادی ممارست ورزیده و امپراطور مغولی او برای رهبری زنان ارزش قائل بود. چنگیز خان همچنین قانون و تمدن را به مغولستان آورد و در سرزمین مادری خود قهرمان تلقی می‌شود. در ادامه با دانستنی‌هایی درباره چنگیز خان با دیجی‌رو همراه باشید.

 1. چنگیز خان در سال 1162 به دنیا آمد و در سال 1227 در سن 65 سالگی درگذشت.
 2. چنگیز خان قد بلند بود، ریش بلندی داشت و احتمالا موهایش قرمز و چشم‌هایی سبز داشت. میکس ویژگی‌های آسیایی و اروپایی در آن زمان میان مغول‌ها عادی بود.

دیجی فکت: 19 دانستنی درباره‌ی چنگیزخان

 1. خان وقتی قبایل دشت‌های مغولستان را با هم متحد کرد، امپراطوری مغول را تشکیل داد. این دشت‌ها بین چین و روسیه واقع شده است.
 2. امپراطوری چنگیز خان شامل عمده‌ی چین، کره، پاکستان، ایران، عراق، ترکیه، افغانستان، مولداوی، قزاقستان، ارمنستان، گرجستان، ترکمنستان، کویت، قرقیزستان، تاجیکستان ،ازبکستان و بخش‌هایی از روسیه می‌شد.
 3. چنگیز خان بر این باور بود که قدرت مرد بوسیله‌ی بچه‌هایی که دارد تعیین می‌شود. او در حرم سرای خود هزاران زن داشت که پدر بسیاری از بچه‌های آنان هم بود.
 4. حدود 8 درصد از مردان آسیا، نوادگان چنگیز خان هستند.
 5. احتمالا ارتش‌های چنگیز خان افراد بیشتری را از آدولف هیتلر و جوزف استالین روی هم به قتل رسانده‌اند.
 6. به دستور چنگیز خان، او در قبری بی‌نام و نشان در محلی نا‌مشخص در چین دفن شد. برای پنهان کردن محل، اسکورت مراسم او هر کسی که در مسیر بود را اعدام کردند.
 7. به طرز شگفت انگیزی، خان بردباری مذهبی را افزایش داد و به فلسفه‌ی دیگر فرهنگ‌هاعلاقمند بود. او اسلام، بودائیسم، تائوئیسم و مسیحیت را مطالعه کرد. او حتی وقتی که در تلاش برای دوستی با ایران بود، پیکی مسلمان را فرستاد.

10.چنگیز خان همچنین از تنوع قومی در امپراطوری خود پشتیبانی می‌کرد و اجازه می‌داد مردم دیگر فرهنگ‌ها هم شهرهایش را اداره کنند.

 1. اسم تولد چنگیز خان Temujin بود که در واقع اسم یک فرمانده‌ی جنگی قدرتمند بود که به دست پدرش Yesugei شکست خورد.
 2. در سن 10 سالگی چنگیز خان یکی از برادر نا‌تنی‌هایش را بر سر دعوایی به خاطر غنایم کشت.
 3. در سن 15 سالگی توسط یک قبیله‌ی مغول مجاور به بردگی گرفته شد اما به کمک یک نگهبان فرار کرد. این برایش شهرت بهمراه داشت و باعث افزایش محتحدینش شد.
 4. در سن 16 سالگی او با Borte ازدواج کرد و با قبیله‌اش متحد شد. طبق سنت زنان بیشمار دیگری را هم به عقد خود در آورد، اما Borte  تنها ملکه‌اش بود.
 5. چنگیز خان در کل 4 پسر داشت.
 6. گفته می‌شود یک پرنسس چینی او را اخته کرده و همین منجر به مرگش شده. و گفته می‌شود که این عمل به دلیل انتقامش به خاطر مرگ خانواده‌اش و راهی برای جلوگیری از تجاوز به او بوده است.
 7. یک نظریه‌ی دیگر این است که او از روی اسبش افتاده و به خاطر صدمات مرده. نظریات دیگر هم می‌گویند که یا بر اثر ذات الریه مرده و یا در نبرد آخرش با چینی‌ها کشته شده.
 8. چنگیز خان یک جور‌هایی جنگ جوی دوست دار محیط زیست شناخته می‌شود که از گرم شدن زود هنگام کره‌ی زمین جلوگیری کرده. او با کشتن حدود 40 میلیون نفر 700 میلیون تن از حجم کربن دی اکسید زمین کم کرده!
 9. او نه تنها مردی که تیری به گردنش زده بود را بخشید، بلکه او را به یکی از بهترین و قابل اعتماد‌ترین ژنرال‌هایش تبدیل کرد.
5 1 رای
امتیاز دهید
منبع owlcation
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها