دیجی فکت: با 25 دانستنی درباره‌ی مد و فشن آشنا شوید

خیلی‌ها دوستدار و طرفدار پر و پا قرص مد و فشن هستند و سعی می‌کنند خودشان را مدام با مد روز دنیا تطبیق دهند، یک سری‌ها هم هستند که این مسائل خیلی برایشان مهم نیست و آنچه دوست دارند را می‌پوشند؛ از هر کدام دسته که هستید، در ادامه با دانستنی‌هایی درباره‌ی مد و فشن با دیجی‌رو همراه باشید!

1_ به‌طور میانگین هر آمریکایی 7 شلوار لی آبی دارد.

2_ یونانیان باستان برهنه ورزش می‌کردند و درواقع کلمه‌ی gym یا باشگاه هم، هم در یونان باستان و هم یونان مدرن به معنای برهنه می‌باشد.

3_ 4 پایتخت اصلی مد جهان نیویورک، لندن، میلان و پاریس هستند که هر شهر 2 بار در سال و در ماه‌های فوریه و سپتامبر فشن شو برگزار می‌کند.

4_ تا جنگ جهانی دوم قابل قبول نبود که زنان در ملأعام شلوارک بپوشند.

5_ اولین مجله‌ی مد در سال 1586 و در آلمان منتشر شد.

6_ خانوارهای آمریکایی حدود 3.8% از درآمدشان را صرف پوشاک می‌کنند که این میزان معادل 1700 دلار برای هر شخص است. در مقایسه با سال 1950، که آمریکایی‌ها 11% از درآمدشان را صرف پوشاک می‌کردند.

7_ قیمت پوشاک از سال 1992 کاهش 8.5 درصدی داشته است.

8_ در طول زندگی، یک زن آمریکایی 125 هزار دلار صرف پوشاک می‌کند و کلا حدود 271 جفت کفش، 185 پیراهن و 145 کیف می‌خرد.

9_ 5 مورد از رایج‌ترین متریال پوشاک شامل کتان، پنبه، پلی‌استر و ابریشم مصنوعی می‌شوند.

10_ کتان رایج‌ترین متریال لباس است اما از اواسط 1800 خیلی رایج شده است.

11_ شواهد اولین لباس‌ها به‌جایی بین 100 هزار تا 500 هزار سال پیش برمی‌گردد.

12_ سوزن‌های ساده که از استخوان‌های حیوانات ساخته‌شده‌اند اولین بار 30 هزار سال پیش ابداع شدند.

13_ دکمه‌ی پیراهن مردان سمت راست و دکمه‌ی پیراهن زنان سمت چپ است.

14_ کودکان تا اواسط 1800 مانند بزرگ‌سالان لباس می‌پوشیدند که بالاخره مفهوم لباس کودکان به وجود آمد.

15_ پیراهن‌ها و دامن‌ها در غرب بیشتر لباس‌های زنانه هستند، اما در نقاط دیگر دنیا مردان هم تقریباً به مانند زنان آن‌ها را می‌پوشند.

16_ هرساله بیش از 2 میلیارد تی‌شرت به فروش می‌رسد.

17_ موقعیت و حرفه‌ی افراد در قرون وسطی با رنگ لباسشان قابل تشخیص بود. اصیل زادگان قرمز، روستایی‌ها و کشاورزان قهوه‌ای و خاکستری و تجار، بازرگانان و طبقات خوب جامعه سبز می‌پوشیدند.

18_ در رم، لباس بنفش به‌طور انحصاری متعلق به پادشاهان و حاکمان بود.

19_ اولین کفش‌های شناخته‌شده صندل‌ها هستند که به حدود 7 هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردند. بااین‌حال آنالیز استخوان انسان‌ها نشان می‌دهد که انسان‌ها کفش پوشیدن را از 40 هزار سال پیش شروع کرده‌اند.

20_ خط چشم‌ها بعد از کشف آن در مقبره‌ی Tutankhamun در دهه‌ی 1920 معروف شدند.

21_ یک زمانی پوشیدن لباس مشکی به‌جز در زمان عزاداری تابو بود. بیوه‌های ویکتوریایی هم باید پس از مرگ همسرانشان به مدت 2 سال برای عزاداری مشکی می‌پوشیدند.

22_ تا اوایل قرن بیستم، فرهنگ چینی پاهای خیلی کوچک را زیبا می‌پنداشت و خیلی رایج بود که پاهای دختران را از سنین کوچک ببندند و در کفش‌های خیلی کوچک محصور کنند. این شیوه مخصوص خانواده‌های ثروتمند بود اما زنانی که این عمل را انجام می‌دادند، پاهایشان انقدر بدفرم می‌شد که حتی درست نمی‌توانستند راه بروند.

23_ صنعت مد، سالانه درآمدی حدود 20 میلیارد دلار دارد.

24_ امروزه کیمونوها فقط در رویدادهای خیلی رسمی در ژاپن پوشیده می‌شوند به‌جز کشتی‌گیران سومو که حتی در عموم هم باید لباس سنتی چینی بپوشند.

25_ دامن دومین تکه لباس قدیمی دنیاست.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع scratchhard
مطالب مرتبط
3 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
پویا
2 سال قبل

سلام ، از سایت بزرگی مانند شما که به شلوار جین میگه لی واقعا بعید بود این طرز گفتار ، دیگر از مردم چه انتظاری میرود که واژه ها را صحیح بیان کنند .

پویا
2 سال قبل

با سلام خدمت شما ، شما صحیح میفرمایید ، مردم ایران به شلوار جین میگن لی که مخفف نام برند لی وایز است ، اما همین مردم از جمله بنده از شما که نماینده یک رسانه هستید انتظار دارند واژه ها را صحیح برای مردم به صورت نوشتاری ادا کنید ، شما حتی به خود زحمت ندادید واژه غلط خود را تصحیح کنید ، اگر بدانید مردم عربستان به نوشابه میگویند ببسی که به تازگی کمپینی ایجاد شده که نام این واژه غلط از دهان مردم بیفتد . موفق باشید .