Google Photos جایگزین سرویس پیکاسای گوگل شد

Google Photos جایگزین سرویس پیکاسای گوگل

سرویس پیکاسای گوگل را به یاد دارید؟ پیکاسا یک ابزار جهت مدیریت تصاویر می‌باشد که برای سازمان‌دهی و ویرایش عکس‌های دیجیتالی و همچنین اشتراک گذاری آنها می‌باشد که از سال 2004 به مالکیت گوگل درآمد. نام پیکاسا در واقع از ترکیب نام نقاش مشهور اسپانیایی “پابلو پیکاسو” pic به معنای تصویر و mi casa به معنای “خانه من” به وجود آمده است . حال کمپانی گوگل در نظر دارد تا برای تمرکز بیشتر بر روی سرویس Google Photos خودش، این ابزار را غیرفعال کرده تا پیکاسای گوگل به عمر 12 ساله خودش پایان دهد.

به گزارش گوگل در چند ماه آینده رسماً سرویس Picasa بازنشسته خواهد شد و دیگر فعالیتی را نخواهد داشت. در همین راستا زمانی نیز در اختیار کاربران این سرویس قرار خواهد گرفت تا بتوانند به سرویس‌های دیگر مهاجرت کنند. ساده ترین مسیری که کاربران جهت انتقال تصاویر خود پیش رو دارند، استفاده از سرویس ابری گوگل درایو است که به کاربران این امکان را خواهد داد تا به واسطه آن از تصاویر خود پشتیبان گیری نموده و سپس به سرویس Google Photos منتقل نمایند. علاوه بر آن، برای کاربران این سرویس که علاقه‌ای به استفاده از Google Photos ندارند هم این کمپانی تفکراتی دارد. گوگل قصد دارد جای جدیدی برای دسترسی به اطلاعات آلبوم‌های وب پیکاسا ایجاد کند که در آن می‌توانید تصاویر و ویدئوهای خود را مشاهده، دانلود و یا حذف کنید اما امکان ساخت، سازماندهی و ویرایش آلبوم‌ها دیگر وجود نخواهد داشت.

 گوگل در این رابطه اعلام کرده است:

“ما بر این باوریم که قادر خواهیم بود تجربه‌ای به مراتب بهتر از گذشته با تمرکز بر روی یک سرویس حاوی امکانات بسیار بیشتر که در تلفن‌های هوشمند و دسکتاپ‌ها به خوبی کار می‌کند فراهم کنیم تا این ‌که بخواهیم تلاش‌های خود را بر روی دو محصول متفاوت متمرکز کنیم.”

در حالی که گوگل سرویس پیکاسا را با خود یدک می‌کشید، با ارائه سرویس Google Photos در سال 2015 میلادی، کاربران گوگل پلاس را در انتخاب یکی از این دو سردرگم کرده بود. اما با توجه به کامل تر بودن و همچنین مدرن بودن سرویس Google Photos اکثر کاربران این سرویس را جهت مدیریت تصاویر خود برمی‌گزینند.

پشتیبانی گوگل از سرویس پیکاسا رسماً در تاریخ 12 اردیبهشت ماه سال 95 به پایان خواهد رسید و دیگر شاهد ارائه بروزرسانی برای این اپلیکیشن نخواهیم بود.