دیجی فکت: ۳۱ دانستنی درباره‌ی اچ آی وی و ایدز؛ از تلخی تا حقیقت!

همه‌ی ما تاحدی راجع به ایدز و اچ آی وی اطلاعاتی داریم، اما خیلی‌هایمان از منشأ و آمار وحشتناک آن اطلاع نداریم. ایدز بیماری بسیار جدی‌ای بوده که در اصل از غرب آفریقا و در اوایل قرن بیستم شیوع پیدا کرده است. این بیماری در حال حاضر هیچ درمانی قطعی‌ای ندارد اما می‌شود با داروها و روش‌های درمانی خاص، طول عمر شخص مبتلا را افزایش داد. شدیداً توصیه می‌کنیم که  در ادامه‌ی این مطلب، دیجی رو را همراهی کنید.

۱. حدود ۴۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به ایدز هستند که از این میزان تقریباً ۲.۱ میلیون نفر آنها زیر ۱۵ سال سن دارند.

۲. اچ آی وی در حال حاضر کشنده‌ترین بیماری جهان است و تا به امروز حدود ۲۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به علت ابتلا به آن جان خودشان را از دست داده‌اند.

۳. در سال ۱۹۶۹، یک نوجوان آفریقایی آمریکایی به نام رابرت، به دلیل ابتلا به یک بیماری مرموز جان خود را از دست داد که بعداً این بیماری به عنوان اولین مرگ بر اثر ایدز در آمریکا شناخته شد.

۴. اولین سلبریتی بزرگی که ماجرای ابتلا به ایدزش عمومی شد، Rock Hudson بود که در ۲۵ جولای ۱۹۸۵ مبتلا تشخیص داده شد و بعدتر در ۲ اکتبر ۱۹۸۵ و در سن ۵۹ سالگی، جان خودش را از دست داد.

۵. بیش از ۱.۱ میلیون نفر در آمریکا در حال حاضر با ایدز زندگی می‌کنند و یک نفر از هر پنج نفر در این تعداد از بیماری خود آگاه نیستند.

۶. در هر ۹ و نیم  دقیقه، یک نفر در آمریکا بهHIV مبتلا می‌شود.

۷. هر ساله حدود ۵۰ هزار آمریکایی به اچ آی وی مبتلا می‌شوند.

۸. اچ آی وی عمدتاً از طریق: ۱) روابط جنسی محافظت نشده ( به هر طریق) با کسی که مبتلا به ویروس است.۲) استفاده از سوزن و سرنگ مشترک ۳) به دنیا آمدن توسط مادر آلوده به ویروس ۴) تزریق و انتقال خون صورت می‌گیرد.

۹. اچ آی وی ازطریق از بین بردن سلول‌های خاص خونی به نام CD4+T بدن فرد مبتلا را تخریب می‌کند. این سلول‌ها در مبارزه‌ی بدن با بیماری‌ها نقش اساسی دارند.

۱۰. اچ آی وی از طریق بغل کردن یا لمس کردن فرد مبتلا به ایدز، استفاده از حمام یا استخر مشترک، نوشیدن از یک فنجان قهوه، استفاده از تلفن شخص مبتلا و نیش حشرات منتقل نمی‌شود!

۱۱. اچ آی وی به اندازه‌ی ویروس‌های دیگر در آب دریا دوام نمی‌آورد.

۱۲. افراد مبتلا به اغلب این نشانه‌ها را از خود بروز می‌دهند: نوعی تومور پوستی که شبیه لک‌های سیاه یا بنفش است و داخل دهان یا روی پوست بدن فرد ایجادمی شود، تغییرات ذهنی و سردردهایی که توسط تومورها یا عفونت‌های قارچی داخل مغز و نخاع رخ می‌دهند ۳) عفونت ریه‌ها که باعث اختلال درتنفس می‌شود ۴) سوء تغذیه‌ی شدید ۵) اسهال مزمن ۶) زوال عقل.

۱۳. حدود یک ماه پس از ابتلا به اچ آی وی، افراد علائمی شبیه به سرماخوردگی از خود بروز می‌دهند. این علائم اغلب پس از یک هفته یا یک ماه از بین می‌روند. پس از این پاسخ اولیه‌ی بدن، فرد می‌تواند بدون اینکه بداند یا احساس بیماری کند سال‌ها مبتلا به ایدز باشد.

۱۴. اولین مورد HIV-1 در نمونه‌ی خون مردی از کنگو در سال ۱۹۵۹ یافت شد.

۱۵. در سن باروری و تولیدمثلی زنان (۱۵۴۹)، ایدز اولین عامل مرگ زنان در سراسر جهان است.

۱۶. HIV مخفف ویروس نقص ایمنی انسان است و بیماری‌ای که این ویروس ایجاد می‌کند AIDS یا سندروم نقص ایمنی اکتسابی نام دارد.

۱۷. حدود ۳.۴ میلیون کودک با اچ آی وی زندگی می‌کنند که بیشتر آنها هم در جنوب صحرای آفریقا زندگی کرده و توسط مادر مبتلا به این بیماری، حین بارداری، زایمان  یا شیردهی آلوده شده‌اند. با انجام اقدامات مناسب، انتقال ویروس از مادر به فرزند تقریباً ۱۰۰٪ قابل پیشگیری و اجتناب است.

۱۸. هرروزه ۹۰۰ کودک در سراسر دنیا به اچ آی وی مبتلا می‌شوند.

۱۹. ساده‌ترین و قابل قبول‌ترین نظریه راجع به چگونگی انتقال اچ آی وی از میمون‌ها و شامپانزه‌ها به انسان‌ها این است که این ویروس در دهه‌ی ۱۹۳۰ در آفریقا زمانی که انسان‌ها میمونی را شکار کرده یا قصابی کرده‌اند به آنها منتقل شده و اغلب از طریق رابطه‌ی جنسی بین آنها شیوع پیدا کرده است.

۲۰. اچ آی وی در ابتدا در هر کشور به شکل متفاوتی شیوع پیدا کرد. برای مثال در اکراین اولین با مصرف کنندگان موارد مبتلا شدند، در آمریکا وانگلیس هم از طریق روابط جنسی با هم جنس و جنس مخالف شیوع پیدا کرده و در آفریقا هم از طریق روابط جنسی بین دو جنس مخالف گسترش پیدا کرد.

۲۱. Antiretroviral therapy مخفف:ART یا درمان ضد ویروس پسگرد، در افراد اچ آی وی مثبت باعث می‌شود که بهتر و طولانی‌تر زندگی کرده و به طور چشم گیری خطر انتقال اچ آی وی از فرد مبتلا به شریک جنسی‌اش را کاهش می‌دهد.

۲۲. ایالت‌های شمالی و جنوبی آمریکا دارای بالاترین نرخ ابتلا به اچ آی وی هستند.

۲۳. با اینکه کسانی که خالکوبی یا پیرسینگ می‌کنند بسیار در معرض ابتلا به اچ آی وی هستند، اما تا به حال هیچ مورد انتقالی از این طریق ثبت نشده است.

۲۴. تعداد افراد مبتلا به اچ آی وی در آفریقای جنوبی بیشتر از هر کشور دیگری در دنیاست (۵.۹ میلیون نفر) و پس از آن جنوب و جنوب شرقی آسیا با حدود ۴ میلیون نفر یا ۱۲٪ جمعیت قرار دارد که ۲.۴ میلیون نفر ازاین تعدادهندی هستند.

۲۵. اچ آی وی در آفریقا شروع شد و در کمتر از ۱۰ سال در سراسر دنیا پخش شد.

۲۶. ختنه در مردان باعث کاهش انتقال اچ آی وی از زن آلوده به مرد شده و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی دیگر، سرطان آلت تناسلی و عفونت ادراری در نوزادان را کاهش می‌دهد.

۲۷. روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ آغاز شده و برابر با یکم دسامبر است. سمبل بین المللی ایدز (روبان قرمز) هم در سال ۱۹۹۱ به تصویب  رسید.

۲۸. بر طبق افسانه‌ای که می‌گوید برقراری رابطه‌ی جنسی با یک باکره  ایدز را درمان می‌کند، متاسفانه هر ساله به زنان، کودکان و شیرخواران بسیاری در آفریقا تجاوز می‌شود!

۲۹. فقط یک مورد انتقال ایدز از طریق بوسیدن گزارش شده که در آن هم، هم مرد و هم زن از بیماری مزمن لثه رنج می‌بردند.

۳۰. ایدز، بیشترین بیماری مطالعه شده در طول تاریخ است.

۳۱. در آوریل سال ۱۹۸۹، یک مرد هلندی بنا به قانون جدیدی که طبق آن  هیچ فرد مبتلا به اچ آی وی‌ای نمی‌توانست وارد آمریکا شود، در زندان می‌نه سوتا زندانی شد.

دیجی فکت ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع .factretriever
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
امیر
3 سال قبل

بسیار خوب