دیجی فکت: 28 دانستنی درباره‌ی ایران، از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری تا رکورددار جراحی بینی!

در این قسمت یک دانستنی کاملاً اختصاصی راجع به ایران تهیه شده که فرقی نمی‌کند اهل ایران باشید یانه، اما مسلماً خیلی از موارد ذکر شده را نمی‌دانید. پس پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه با این ۳۰ دانستنی، دیجی رو را همراهی کنید!

1. در فارسی، کلمه‌ی ایران به معنای «سرزمین آریایی‌ها» می‌باشد.

2. کشورمان اولین بار در سال ۱۹۴۸ در بازی‌های المپیک شرکت کرده و از آن به بعد به تمام المپیک‌های تابستانی، به‌جز سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴، ورزشکار فرستاده است. ایران همچنین از سال ۱۹۵۶ چندین بار هم در بازی‌های المپیک زمستانی شرکت کرده است.

3. حدود ۱۴.۲٪ ایرانیان مبتلا به چاقی هستند که این ایران را به چهل و یکمین کشور چاق در جهان تبدیل می‌کند. آمریکا با ۳۳.۹٪ رتبه‌ی ششم چاقی را در جهان دارد.

4. تهران، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ایران، جزو یکی از آلوده‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود. تخمین زده می‌شود که هر روزه ۲۷ نفر از بیماری‌های مربوط به آلودگی هوا جان خودشان را از دست می‌دهند.

5. پرچم فعلی کشورمان در سال ۱۹۸۰ تصویب شده و دارای سه خط افقی سبز و سفید و قرمز است. سبز رنگ اسلام و نماد رشد است، سفید نماد صلح و صداقت و قرمز نماد شجاعت و شهادت است.

6. نزدیک به نیمی از ایران دارای آب و هوای گرم و خشک بوده و سالانه کمتر از ۴ اینچ در این مناطق باران می‌بارد.

7. خلیج فارس ۶۰٪ از ذخایر نفت جهان را در خودش جای داده است. ایران به تنهایی دارای ذخایری بالغ بر ۱۲۵ میلیارد بشکه نفت یا ۱۰٪ از کل ذخایر نفت جهان می‌باشد.

8. کشورمان ۵۰٪ بازار خاویار دریای خزر را کنترل می‌کند.

9. کشورمان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری است که قدمت آن به ۴ هزار سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

10. حدود ۷۰٪ از جمعیت ایران زیر ۳۰ سال هستند.

11. ایرانیان حدود ۲۵۰۰ سال است که در حال بافت زیباترین فرش‌ها هستند. هنگام بافت فرش آنها از قصد اشتباهاتی را در آن ایجاد می‌کنند، که این برای اعتقادشان به این جمله  که « تنها خدا کامل» است می‌باشد. پس از نفت، دومین کالای صادراتی عمده‌ی کشورمان فرش است.

12. پایتخت ایران، تهران، که به معنای «دامنه‌ی گرم»است، حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

13. فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا)، در سال ۲۰۰۷ حجاب را ممنوع کرد که این باعث شد تیم فوتبال زنان ایرانی نتوانند در بازی‌های مقدماتی المپیک سال ۲۰۱۲ بازی کنند.

14. فرهنگ پارسی به اشعار زیبا، فرش‌های لوکس و باغ های سر سبز معروف است. در واقع کلمه‌ی انگلیسی Paradise از کلمه‌ی فارسی پردیس به معنای « باغ محصور شده» گرفته شده است.

15. ایران یکی از بالاترین نرخ‌های رشد شهر نشینی در جهان را تجربه کرده است. انتقال از ۲۷٪ به ۶۰٪ بین سالهای ۱۹۵۰ و ۲۰۰۲ و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۳۰، ۸۰٪ ایرانیان شهر نشین شوند.

16. ایران یکی از مسیرهای اصلی حمل ونقل هروئین از جنوب غربی آسیا به اروپا است. در طول ۲۵ سال گذشته، ۳۶۰۰ ایرانی بر اثر مبارزه با قاچاقچیان هروئین کشته شده‌اند.

۱7. کشورمان یکی از بزرگترین تولیدکننده‌ های خاویار، پسته و زعفران در دنیا است.

18. ایران دارای بیش از یک میلیون پناهنده‌ی خارجی است، که این میزان بیشتر از هر کشور دیگری  روی زمین است. اکثر این پناهندگان از افغانستان و کردستان عراق هستند. در نتیجه‌ی این فرایند، ایران دارای نیروی کار زیادی است که حاضرند با دستمزد کم کارهای یدی انجام بدهند.

19. ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین نرخ اعتیاد به تریاک و مواد مخدر را دارد.

20. در سال ۲۰۰۷، ایران بزرگترین فرش دست باف را برای مسجدی در امارات متحده‌ی عربی تهیه کرد. این فرش هم سایز یک زمین فوتبال است.

21. چوگان از حدود قرن ۶ پیش از میلاد در ایران بازی می‌شده و هدف آن عمدتاً آموزش سواره نظام‌ها بوده است.

22. ایران بالاترین نرخ جراحی بینی را به ازای هر نفر در جهان دارد و به کشورمان لقب «پایتخت جراحی بینی جهان» داده شده است!

23. کشورمان هجدهمین کشور بزرگ جهان با مساحتی حدود ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع است. ایران فقط کمی از آلاسکا کوچکتر است.

24. فارس‌ها با ۶۱٪ اکثریت جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، آذری‌ها ۱۶٪، کردها ۱۰٪، لرها ۶٪، بلوچ‌ها ۲٪، عرب‌ها ۲٪، ترک‌ها ۲٪ و دیگر اقوام هم ۱٪ باقی مانده را تشکیل می‌دهند.

25. اسلام با ۹۸٪ دین غالب ایران است، که از این بین ۸۹٪ شیعه و ۹٪ سنی هستند. دیگر ادیان مانند زرتشتی، یهودیت، مسیحیت و بهائیت ۲٪ باقی مانده را تشکیل می‌دهند.

26. پرشین کت یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه در جهان است. آنها از مناطق مرتفع ایران که موهای نرم و بلندشان  آنها را از سرما محافظت می‌کرده نشأت گرفته‌اند. تاجران ایتالیایی در قرن ۱۷ این نژادها را به اروپا آورده‌اند.

27. در سال ۲۰۱۲، جمعیت کشورمان ۷۸۸۶۸۷۱۱ نفر بوده که این میزان ایران را به ۱۸ هجدهمین کشور پرجمعیت دنیا تبدیل کرده است. البته در سال های اخیرا جمعیت آن بیشتر شده است.

28. در سال ۲۰۰۳، زلزله‌ی بم باعث کشته شدن بیش از ۳۰ هزار نفر در کشورمان شد.

دیجی فکت ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع .factretriever
مطالب مرتبط
6 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
Emad
3 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون
ولی خیلی بده که از تاریخ میلادی استفاده کردین!!!!!!!!!!!!!!!!!

amirhossein
3 سال قبل

خسته نباشین خیلی خوب بود ولی تو مورد دو جای سال نوشته شده شال اگه میشه در مورد رکورد های کشور عزیزمون بیشتر مطلب بذارین طاعات عباداتون قبول

amirhosein
3 سال قبل

خسته نباشین خیلی خوب بود ولی تو مورد دو جای سال نوشته شده شال اگه میشه در مورد رکورد های کشور عزیزمون بیشتر مطلب بذارین طاعات عباداتون قبول

ححم
3 سال قبل

آمار ها قدیمی ان