دیجی فکت: 28 دانستنی درباره‌ی ایران، از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری تا رکورددار جراحی بینی!

در این قسمت یکدانستنیکاملاً اختصاصی راجع به ایران تهیهشده که فرقی نمی‌کند اهل ایران باشید یانه، اما مسلماً خیلی از موارد ذکرشدهرانمی‌دانید. پس پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه با این ۳۰ دانستنی، دیجی رو را همراهی کنید!

1. در فارسی، کلمه‌ی ایران به معنای «سرزمین آریایی‌ها» می‌باشد.

2. کشورمان اولین بار در سال ۱۹۴۸ در بازی‌های المپیک شرکت کرده و از آن به بعد به تمام المپیک‌های تابستانی، به‌جز سالهای۱۹۸۰ و ۱۹۸۴، ورزشکار فرستاده است. ایران همچنین از سال ۱۹۵۶ چندین بار هم در بازی‌های المپیک زمستانی شرکت کرده است.

3. حدود ۱۴.۲٪ ایرانیان مبتلابه چاقی هستند که این ایران را به چهلویکمین کشور چاق در جهان تبدیل می‌کند. آمریکا با ۳۳.۹٪ رتبه‌یششم چاقی را در جهان دارد.

4. تهران، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ایران، جزو یکی از آلوده‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود. تخمین زده می‌شود که هرروزه۲۷ نفر از بیماری‌های مربوط به آلودگی هوا جان خودشان را از دست می‌دهند.

5. پرچم فعلی کشورمان در سال ۱۹۸۰تصویبشده و دارای سه خط افقی سبز و سفید و قرمز است. سبزرنگ اسلام و نماد رشد است، سفید نماد صلح و صداقت و قرمز نماد شجاعت و شهادت است.

6. نزدیک به نیمی از ایران دارای آبوهوای گرم و خشک بوده و سالانه کمتر از ۴ اینچ در این مناطق باران می‌بارد.

7. خلیج فارس۶۰٪ از ذخایر نفت جهان را در خودش جایداده است. ایران بهتنهایی دارای ذخایری بالغبر۱۲۵میلیارد بشکه نفت یا ۱۰٪ از کل ذخایر نفت جهان می‌باشد.

8. کشورمان ۵۰٪ بازار خاویار دریای خزر را کنترل می‌کند.

9. کشورمان یکی از قدیمی‌ترینتمدن‌های بشری است که قدمت آن به ۴هزار سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.

10. حدود ۷۰٪ از جمعیت ایران زیر ۳۰ سال هستند.

11. ایرانیان حدود ۲۵۰۰ سال است که در حال بافت زیباترین فرش‌ها هستند. هنگام بافت فرش آنها از قصد اشتباهاتی را در آن ایجاد می‌کنند، که این برای اعتقادشان به این جمله که «تنها خدا کامل» است می‌باشد. پس از نفت، دومین کالای صادراتی عمده‌ی کشورمان فرش است.

12. پایتخت ایران، تهران، که به معنای «دامنه‌ی گرم»است، حدود ۱۲میلیون نفر جمعیت دارد.

13. فدراسیون بینالمللی فوتبال (فیفا)، در سال ۲۰۰۷ حجاب را ممنوع کرد که این باعث شد تیم فوتبال زنان ایرانی نتوانند در بازی‌های مقدماتی المپیک سال ۲۰۱۲بازی کنند.

14. فرهنگ پارسی به اشعار زیبا، فرش‌های لوکس و باغ های سرسبز معروف است. درواقعکلمه‌ی انگلیسی Paradise از کلمه‌ی فارسی پردیس به معنای «باغ محصورشده» گرفتهشده است.

15. ایران یکی از بالاتریننرخ‌های رشد شهرنشینی در جهان را تجربه کرده است. انتقال از ۲۷٪ به ۶۰٪ بین سالهای۱۹۵۰ و ۲۰۰۲ و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۳۰، ۸۰٪ ایرانیان شهرنشین شوند.

16. ایران یکی از مسیرهای اصلی حملونقل هروئین از جنوب غربی آسیا به اروپا است. در طول۲۵ سال گذشته، ۳۶۰۰ ایرانی براثر مبارزه با قاچاقچیان هروئین کشتهشده‌اند.

۱7. کشورمان یکی از بزرگترینتولیدکننده‌ های خاویار، پسته و زعفران در دنیا است.

18. ایران دارای بیش از یکمیلیونپناهنده‌ی خارجی است، که این میزان بیشتر از هر کشور دیگری روی زمین است. اکثر این پناهندگان از افغانستان و کردستان عراق هستند. درنتیجه‌ی این فرایند، ایران دارای نیروی کار زیادی است که حاضرند با دستمزد کمکارهای یدی انجام بدهند.

19. ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین نرخ اعتیاد به تریاک و مواد مخدر را دارد.

20. در سال ۲۰۰۷، ایران بزرگترین فرش دستباف را برای مسجدی در امارات متحده‌ی عربی تهیه کرد. این فرش هم سایز یک زمین فوتبال است.

21. چوگان از حدود قرن ۶ پیش از میلاد در ایران بازی می‌شده و هدف آن عمدتاًآموزشسوارهنظام‌ها بوده است.

22. ایران بالاترین نرخ جراحی بینی را به ازای هر نفر در جهان دارد و به کشورمان لقب «پایتخت جراحی بینی جهان» دادهشده است!

23. کشورمان هجدهمین کشور بزرگ جهان با مساحتی حدود ۱۶۴۸۱۹۵کیلومترمربع است. ایران فقط کمی از آلاسکا کوچکتر است.

24.فارس‌ها با ۶۱٪ اکثریت جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، آذری‌ها۱۶٪، کردها ۱۰٪، لرها ۶٪، بلوچ‌ها۲٪، عرب‌ها۲٪، ترک‌ها۲٪ و دیگر اقوام هم ۱٪ باقیمانده را تشکیل می‌دهند.

25. اسلام با ۹۸٪ دین غالب ایران است، که ازاینبین۸۹٪ شیعه و ۹٪ سنی هستند. دیگر ادیان مانند زرتشتی، یهودیت، مسیحیت و بهائیت ۲٪ باقیمانده را تشکیل می‌دهند.

26. پرشین کت یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه در جهان است. آنها از مناطق مرتفع ایران که موهای نرم و بلندشان آنها را از سرما محافظت می‌کردهنشأتگرفته‌اند. تاجران ایتالیایی در قرن ۱۷ این نژادها را به اروپا آورده‌اند.

27. در سال ۲۰۱۲، جمعیت کشورمان ۷۸۸۶۸۷۱۱ نفر بوده که این میزان ایران را به ۱۸ هجدهمین کشور پرجمعیت دنیا تبدیل کرده است. البته در سال های اخیرا جمعیت آن بیشتر شده است.

28. در سال ۲۰۰۳، زلزله‌ی بم باعث کشته شدن بیش از ۳۰هزار نفر در کشورمان شد.

دیجی فکت ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع .factretriever
مطالب مرتبط
6 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
Emad
3 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون
ولی خیلی بده که از تاریخ میلادی استفاده کردین!!!!!!!!!!!!!!!!!

amirhossein
3 سال قبل

خسته نباشین خیلی خوب بود ولی تو مورد دو جای سال نوشته شده شال اگه میشه در مورد رکورد های کشور عزیزمون بیشتر مطلب بذارین طاعات عباداتون قبول

amirhosein
3 سال قبل

خسته نباشین خیلی خوب بود ولی تو مورد دو جای سال نوشته شده شال اگه میشه در مورد رکورد های کشور عزیزمون بیشتر مطلب بذارین طاعات عباداتون قبول

ححم
3 سال قبل

آمار ها قدیمی ان