آی پینز

چرا زمین به دور خود می‌ چرخد و با چه سرعتی؟

حرکت شبانه روزی زمین در طول 24 ساعت که به صورت چرخش به دور خودش انجام می‌شود، عاملی است که روز و شب را مشخص می‌کند و برای انسان این امکان را فراهم می‌کند تا زندگی خود را بر اساس جدایی این دو، برنامه ریزی کند. در واقع، حقیقت امر این است که تفاوت دمایی که بین روز و شب وجود دارد، باعث شده تا زمین برای سکونت بسیار مناسب و ایده‌آل باشد.

حال این سوال پیش می‌آید که زمین با چه سرعتی به دور خود می‌چرخد؟ سرعت چرخش زمین به دور خود بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده از خط استوا، در حدود 1600 کیلومتر یا 1000 مایل می‌باشد، اما چرا هنگام چرخش، انسان‌های ساکن زمین این چرخش را حس نمی‌کنند؟ دلیل این امر نیز روشن است. چون زمین با یک سرعت ثابت به دور خود می‌چرخد، درک چرخش برای ما انسان‌ها نیز بسیار سخت می‌باشد. هر چند، اگر این چرخش، تغییراتی ناگهانی در سرعت خود داشته باشد، کاملا قابل درک خواهد بود.

علت چرخش زمین به دور خود چیست؟

اساسا، علت چرخش زمین به دور خود این است که هیچ نیروی بیرونی وجود ندارد تا زمین را از چرخش باز دارد.

تمامی این‌ها به زمانی بازمی‌گردد که زمین اولین بار شکل کلی خود را دریافت کرد. منظومه شمسی، اولین بار در حدود 4.6 میلیارد سال پیش شکل گرفت. در آن زمان، هیچ ماده‌ای جز ابری بسیار عظیم از گرد و غبار و گاز هیدروژن نبود. بعد از آن، نیروی بعضی از حادثه‌های فضایی مانند ابرنواختر، باعث فروپاشی درونی گاز می‌شد و در نهایت ابر عظیم گاز و غبار به یک دیسک تخت بزرگ تبدیل شده و می‌چرخد. در همین حین، خورشید نیز مانند یک لامپ بزرگ در وسط منظومه شروع به شکل گرفتن می‌کند.

الگوی کلی منظومه شمسی بر اساس قانون فیزیک “حفظ حرکت زاویه‌ای” شکل گرفته‌است. در حقیقت، با توجه به این قانون، ذرات نسبت به هم نیروی جاذبه وارد می‌کنند و بسیاری از ذرات ریز، حرکت قبلی خود را از دست می‌دهند تا به ذرات دیگر بچسبند. حرکت سریع ذرات در حین نزدیک شدنشان به یکدیگر، نیروی اضافی تولید می‌کند که باعث یک حرکت چرخشی ساده می‌شود.

کم کم، چرخش‌های کوچک‌تر ذرات به چرخش‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شود و سرانجام تراکم گرد و غبار و هیدروژن به حد بسیار بالایی می‌رسد و سیارات را شکل می‌دهد. هنگامی که یک سیاره کوچک به مدار یک سیاره بزرگ‌تر وارد شود، سیاره کوچک‌تر مدار جدید قدرتمند تری پیدا می‌کند و تبدیل به ماه یا قمر سیاره بزرگ‌تر می‌شود.

زمین و ماه

چرا زمین به دور خود می‌ چرخد و با چه سرعتی؟

گاهی اوقات، قمرها از برخورد سیارات به همدیگر ایجاد می‌شوند. به طوری که هنگام برخورد یه تکه از سیاره‌ای جدا می‌شود و در مدار یک سیاره بزرگ گیر می‌کند و همانجا می‌ماند. در واقع، بسیاری از دانشمندان بر این باورند که ماه یا قمر زمین، بر اساس همین تئوری و در برخورد زمین با مریخ ایجاد شده‌است.

به نظر می‌رسد که چرخش زمین به دور خود، یک رابطه متقابل جالب با ماه دارد. همزمان با چرخش زمین، جاذبه ماه بر آب‌ اقیانوس تاثیر می‌گذارد، در حالی که اصطکاک ایجاد شده توسط آب، سرعت چرخش زمین را مقداری کم می‌کند. این امر بدین معنی‌است که همزمان با طی شدن زمان، روزها کوتاه‌تر نمی‌شوند، بلکه طولانی‌تر نیز می‌شوند. البته این تغییر قابل توجه نیست و تنها پس از 100 سال، روزها به مقدار 2 میلی‌ثانیه طولانی‌تر می‌شوند.

سایر سیاره‌های منظومه شمسی

تمامی سیارات در منظومه شمسی مانند زمین به دور خود می‌چرخند، هر چند سرعت چرخش هر سیاره با توجه به فاکتور‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال، یک چرخش کامل سیاره زهره، 243 روز زمینی طول می‌کشد.

جدا از سرعت بسیار پایین سیاره زهره در چرخش به دور خود، این سیاره برخلاف مسیر مدارش، در جهت عقربه‌های ساعت به دور خود می‌چرخد. سیاره اورانوس نیز مانند سیاره زهره برخلاف مدارش چرخش می‌کند. متاسفانه دانشمندان هنوز دلیل چرخش این دو سیاره در خلاف جهت سایر اجزای منظومه را کشف نکرده‌اند، اما برجسته‌ترین نظریه موجود در این مورد این است که در نقاطی از این سیارات توسط یک شی بزرگ نیرو وارد می‌شود و این شی به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند جهت چرخش این سیارات را عوض کند.

منبع Sporde
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
sobhan rahimi
sobhan rahimi
3 سال قبل

سلام این مطالب فقط یه فرضیه ناقصه که باذهن ناقصمون بهش رسیدیم.فقط خدامیدونه ومیتونه این نظام بدون نقص رودرست کنه وبس.آخه اگه اینجوری که شمامیگید باشه زمین خیلی سال قبلترثابت میموند یاازمدارخارج میشد یاباسیاره دیگه برخوردمیکرد یا……!!!فقط یه چیزیو خوب میدونم وتوش شکی ندارم اونم اینه که عقل ما انسانها خیلی کوچیک وناقصه

سمیرا
سمیرا
پاسخ به  sobhan rahimi
1 سال قبل

شما که فقط خدا میدونه را قبول داری ، بهتره سراغ این مسائل نرید. چون همون خدا گویا شما را برای علم نساخته.

سسش
سسش
پاسخ به  sobhan rahimi
1 سال قبل

شما اهل تعطیل هستید؟

علی
علی
پاسخ به  sobhan rahimi
1 سال قبل

پروفسور اون سالها قبل از بین میرفت که تو میگی واسه تو خیلی ساله، توی علم نجوم عمر منو شما و حتی کره زمین مث یه پلک زدن سادست،هرچیزی دلیلی داره،خدارو ما ساختیم

سعید یعد
سعید یعد
پاسخ به  علی
1 ماه قبل

خوب انشتن خدا را که میگی ما ساختیم ‌ منو و شما و این همه حیون و جنور و گیاه و نظم جهان هستی را کی ساخته

محمد
محمد
1 سال قبل

س

علی
علی
1 سال قبل

سلام سبحان عجلہ نکن ،زمین، خورشید وکہکشان ھم روزی از بین خوھند رفت ،وھیچ قدرتی جلو این امرو نمیگیرہ،حیف منو تو نیستیم کہ ببینیم

مهدی
مهدی
1 سال قبل

همه جا می گن یک ابر گرد و غبار شروع به چرخیدن کرد خب چرا چرخید اولین نیروی چرخش چجوری ایجاد شد چرا همه ی سیارات و ستارگان شروع به چرخیدن کردند

www.dashtpalang@gmail.com
www.dashtpalang@gmail.com
پاسخ به  مهدی
3 ماه قبل

سلام

www.dashtpalang@gmail.com
www.dashtpalang@gmail.com
پاسخ به  مهدی
3 ماه قبل

ببینید اول اینکه بیش از 90 درصد حرفایی که این روزا مردم فکر میکنن که هیچ پاسخی براش نیست و پس یعنی یکی وایساده اونجا اینارو درست کرده و از این حرفا با علم میشه بهش پاسخ داد ولی در بعضی جاها مثل این قضیه بیگ بنگ ما فعلا هیچ جوابی در این رابطه که قبل این چی بوده و …. نداریم . در اینجا باز آدمادو دسته میشن بعضیا مثل آدمایی که چند قرن پیش زندگی میکردن و اگر بهشون میگفتی که یه روزی انسان روی ماه قدم خواهد گذاشت شاید اصلا حتی تصورش هم براشون نبوده شاید درگیر میشدن و فقط بدنبال این بودن که بگن فقط خدا اینطوری و اونطوری . ولی دسته دیگه آدما در اینجا مثل استیون هاوکینگ این عقیده رو دارن که من از قبل بیگ بنگ نمیدونم چون دانشم کمه و این که دانش من کمه دلیل بر این نمیشه که یک نفر اونجا وایساده اینارو ساخته. مثل بشری که چند قرن پیش حتی تصور قدم گذاشتن روی ماه رو نداشت چه برسه دانشش ……

حامد
حامد
پاسخ به  www.dashtpalang@gmail.com
2 ماه قبل

هاوکینگ بیش از توان و صلاحیت علمی خود اظهار نظر کرده چون او عالم مطلق نبوده فقط می‌توانسته بگوید نمی دانم و بس ….اینکه چیزی را انکار کرده ناشی از جهل به موقعیت علمی خودش بوده و آگاه به این جهل نیز نبوده است

محمدمهدی
محمدمهدی
پاسخ به  www.dashtpalang@gmail.com
1 ماه قبل

به نظرم اگر هاوکینگ بعد از اینکه بفهمه که دیگه نمی فهمه، می رفت یکی دو تا از معجزات پیامبران رو می خوند و یا میومد مشهد ایران یکی دو ماه کنار پنجره فولاد بیتوته میکرد و یک معجزه می دید، می فهمید که اونه که نمی فهمه ولی کسایی هستند که می فهمند، چون دارن دقیقا بر خلاف تمام علم فیزیک، شیمی ، زیست ، ریاضی ، و مغناطیس کارهایی رو انجام میدن که هیچکس نمی تونه ادعا کنه که روزی انجامشون خواهد داد! و چون هاوکینگ یک دانشمند بوده قطعا در مواجه با این حقایق و اتفاقات گارد نمیگرفت و قبول میکرد حرف صاحب معجزه رو که بیان کرده، بابا ( کل یوم هو فی شان) ۲۹ الرحمن یعنی : هر که در آسمانها و زمین است همه از او (حوائج خود را) می‌طلبند و او هر روز به شأن و کاری (در تکمیل و افاضه به خلق) می پردازد. او یعنی خدا که مستقل هسته و دائم باید بی زبون وجود و نیز نیروی حرکت این کره زمین و سیارات و… تامین کنه و اِلا هیچ کس و هیچ چیز به غیر از او مستقل نیست و استقلالی از خودش ندارند و همه چیز و همه کس به او وصلند. بابا کره زمین به چی وصله غیر از یک نیروی برتر(خدا) وگرنه بعد از ۴.۶ میلیارد سال قطعا تبدیل شده بود به همون سحابی و روی کهکشان پایینی باریده شده بود!! اگر هاوکینگ شانس می اورد و از این معجزات اطلاع پیدا میکرد قطعا قبول میکرد که همه چیزها عین ربط و وابسه دائم و آن به آن به خدا هستند. هیچی رو نمی خواد باور کنید فقط برید امام زاده های شهرتون ببینید چی و کیا رو با معجزه و افعال خارق العاده و غیر بشری نجات دادند ، اونوقت شاید باور کنید همه چیز، همیشه حسی و علمی و روی قاعده و قانون نیست، بعضی وقت ها هم میشه یه چیزی به خواست خدا روی هیچ قاعده و قانون و علمی رخ بده!
اساتید
مقاومت نکنید ،فقط کافیه سر تسلیم فرود بیارید، باور کنید خیلی راحت خودش کاری میکنه بهش باور کنید و آروم بشید. کاری داشتید بایمیلید. یاعلی مدد

موسی
موسی
1 ماه قبل

بحث خدا و فرشته و شیطان را به الهیات و فلسفه و علوم انسانی بسپرید و بحث ماده و مادیات را به علوم تجربی و فیزیک و بحث دیو و غول و جن را هم به ادبیات و علوم ادبی و هنری بسپارید…و این علوم را با هم قاطی نکنید.

داود
داود
1 ماه قبل

سلام یه سوال داشتم
می گن زمین گرده و هر 24 ساعت یکبار دور خودش با سرعت 1600 کیلومتر در ساعت می چرخه
اگه یه هلی کوپتر بتونه 10 ساعت بالای کره زمین ثابت بمونه آیا می تونه در جایی غیر از جای اولیه به زمین بشینه