چگونه می‌توان با وجود خاموشی GPS، محل افراد را ردیابی کرد

تیمی از محققان دانشگاه نورث ایسترن بوستون به تازگی راهی پیدا کرده‌اند که حتی وقتی قابلیت‌های GPS خاموش است می‌توانند مکان شما را ردیابی کنند. به گفته‌ی نارین، یکی از محققان پروژه، بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که تلفن همراه آن‌ها، با دسترسی به همه‌ی این سنسورها، بعضی اوقات مثل بهترین ابزار جاسوسی عمل می‌کند که می‌توانند تصور کنند.

آیا کسی می‌تواند شما را هنگام رانندگی در شهر یا کشورتان ردیابی کند؟ شاید فکر کنید که با خاموش کردن GPS گوشی هوشمند خود، مانع از ردیابی می‌شوید اما محققان دانشگاه نورث ایسترن بوستون متوجه شده‌‌اند که این قضیه همیشه صادق نیست. ساشانک نارین، محقق فوق‌دکترا در نورث ایسترن می‌گوید:

شاید بسیاری از مردم به این خاطر از این مشکل آگاه نیستند که وقتی در مورد مکان‌یابی و ردیابی صحبت می‌شود، تنها چیزی که فکر می‌کنند به آن ربط  دارد GPS تلفن همراه است.

در یک آزمایش، نارین و تیمش توانستند افرادی که در بوستون، والتامام، ماساچوست و لندن رانندگی می‌کردند را ردیابی کنند. از آنجایی که مکان‌یاب‌های سنتی مانند GPS خاموش بودند بنابراین محققان از سنسورهای دیگر استفاده کردند. نارین افزود:

هدف ما از انجام چنین پروژه‌ای این است که به مردم اطلاع دهیم که آسیب پذیری‌های این چنینی وجود دارد و باید مراقبت آن‌ها باشیم.

گوارا نوبیر، استاد دانشگاه نورث ایسترن که در این تحقیق شرکت داشت و همچنین برنامه امنیت سایبری و بیمه اطلاعات نورث ایسترن را هدایت می‌کند گفت:

یک حوزه کلی وجود دارد که به آن حملات کانال‌های فرعی گفته می‌شود جایی که شما از اطلاعات فرعی برای کشف چیزی استفاده می‌کنید و خود این اتفاق می‌تواند بر امنیت و به خصوص حریم شخصی اثر بگذارد.

بهترین ابزار جاسوسی

ردیابی افراد هنگام خاموشی GPS

محققان با استفاده از گوشی‌های اندرویدی که سیستم عامل گوگل را اجرا می‌کنند و با کمک سنسورهای موجود در گوشی‌های هوشمند که برای ردیابی مکان طراحی نشده بودند ردیابی را انجام دادند. این ابزارها شامل شتاب‌سنج بوده که حرکت سریع گوشی را نشان می‌دهد، سنسور مغناطیس‌سنج که مانند یک قطب‌نمای دیجیتالی کار می‌کند و یک ژیروسکوپ که برای چرخش صفحه به کار می‌رود. این سنسورها مسئول انجام کارهایی مانند تغییر جهت صفحه نمایش از افقی به عمودی هنگام جابه جایی تلفن همراه هستند.

 

محققان برای ردیابی سوژه‌های آزمایش، چیزی که به نظر می‌رسد یک برنامه نور فلش است را دانلود کردند – اما در نهایت متوجه شدند این برنامه داده‌های سنسور را جمع آوری می‌کرد. نارین می‌گوید:

“شما به یک برنامه بر روی گوشی نیاز دارید و آن را نصب می‌کنید اما هنگامی که این کار را انجام دادید تمام فرایندهای دیگر ….[به صورت خودکار] انجام می‌شوند.

در حال حاضر، تکنیک‌هایی که توسط محققان به کار رفته‌اند در بعضی شهرها بهتر عمل می‌کنند. نارین می‌گوید:

در شهری مانند بوستون که دارای پیچ‌های خاص زیاد و جاده های پرپیچ و خم است، شما می‌توانید حداکثر تا 50 درصد با دقت محل کاربری را در پنج نتیجه برتر جستجو حدس بزنید. در مواردی مانند منهتن که بیشتر به شبکه شباهت دارند، ردیابی بسیار سخت‌تر است. توانایی ردیابی با اطلاعات بیشتر تسهیل می‌شود. اگر هر روز یک مسیر را طی کنید، احتمال خیلی زیادی دارد که ما محل زندگی، محل کار و مسیرهایی را که طی کرده‌اید را درست حدس بزنیم. احتمال خیلی زیاد یعنی در مسیرهای تکراری بیش از 90 درصد مکان دقیق حدس زده می‌شود.

محققان از نتایج شگفت زده شدند و پیش‌بینی می‌کنند با گذشت زمان این دقت بیشتر شود. نارین در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود:

 صادقانه بگویم انتظار چنین دقت زیادی را نداشتیم. همانطور که پیچیدگی این سنسورها در گوشی‌های هوشمند بهبود می‌یابد، هرچه آن‌ها دقیق و دقیقتر شوند، بیشتر احتمال دارد به ابزار اولیه برای تجاوز به حریم خصوصی کاربران تبدیل شوند.

گرچه محققان دانشگاه نورث ایسترن از گوشی‌های اندروید استفاده کردند اما نوبیر می‌گوید که این ترفند برای گوشی‌های اپل نیز به کار می‌رود زیرا آن‌ها مجوز های مشابهی برای سنسورها و غیره دارند. یک سخنگوی گوگل در اظهارنظری گفت:

آندروید P، جدیدترین سیستم عامل آن، دسترسی به سنسورهایی مانند شتاب‌سنج و ژیروسکوپ ها را محدود می‌کند. سنسورهای گوشی هوشمند به طور مستقیم داده‌های کاربری کاربر را ارائه نمی‌دهند و این تحقیق نشان می‌دهد که چقدر سخت است که از این سنسورها برای ردیابی موقعیت مکانی استفاده شود.

شرکت اپل نیز طی سخنانی برای حفظ امنیت اطلاعات گفت:

برای محافطت ار خود، کاربران باید اپلیکیشن‌ها را تنها از گوگل و فروشگاه‌های رسمی اپل دانلود کنند. همچنین، اطمینان حاصل کنند که سیستم عامل به روزی دارند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع androidauthority
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها