فلای تودی

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟

قبل از روی کار آمدن آیتونز (iTunes) دنیای موسیقی شکل و شمایل دیگری داشت. در واقع در آن زمان برای خرید یک آهنگ باید به یک مغازه رفته و سی دی یا صفحه فیزیکی موسیقی مورد نظر را تهیه می‌کردید. در حال حاضر آیتونز نه تنها پیدا کردن موسیقی را بسیار آسان کرده بلکه خریدن آن را نیز برایتان ساده و سریع ساخته است. این روزها ما به محتواهای دیجیتالی مثل اپ استور یا گوگل پلی استور عادت داریم و همه این‌ها را مدیون روی کار آمدن آیتونز اپل هستیم چراکه با روی کار آمدن آن ما از دنیای موسیقی آنالوگ وارد دنیای موسیقی دیجیتال امروزی شدیم. با دیجی رو همراه باشید.

1- با روی کار آمدن آیتونز مفهوم آلبوم از بین رفت

قبل از روی کار آمدن آیتونز اپل بیشتر هنرمندان و کمپانی‌های ضبط موسیقی روی انتشار آلبوم متمرکز بودند؛ چراکه این کاری بود که در دهه‌‌های گذشته انجام داده می‌شد. در آن زمان علاقه‌مندان به دنبال کردن موسیقی همچنان به فروشگاه‌های مرتبط می‌رفتند تا سی دی‌های آهنگ هنرمندان مورد نظرشان را خریداری کنند و به عنوان یک مصرف‌کننده اگر دوست نداشتید یک آلبوم کامل را خریداری کنید باید امیدوار می‌بودید تا آهنگ مورد نظرتان به عنوان تک آهنگ منتشر شده تا بتوانید آن را به صورت جداگانه خریداری کنید.

با روی کار آمدن آیتونز برای گوش دادن به یک آهنگ خاص، دیگر نیازی به خریداری یک آلبوم کامل نبود و این یعنی می‌توانستید هر آهنگی که دوست دارید را با پرداخت مبلغ خیلی کمتر به راحتی دریافت کنید. این اتفاق مورد علاقه و توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفت. اما از آنجایی که بسیاری از مردم شروع به خرید آهنگ‌ها به صورت تکی کردند و دیگر توجه زیادی به آلبوم نمی‌شد، صنعت موسیقی مجبور شد تا خود را با این اتفاق وفق دهد و در نهایت انتشار آهنگ‌های تکی بیشتر شده و تمرکز روی ساخت آلبوم و پروژه‌های طولانی‌تر به طبع کمرنگ‌تر شد.

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ 1

2- موسیقی با روی کار آمدن آیتونز بیشتر در دسترس قرار گرفت

آیتونز نه تنها دریافت موسیقی را آسان‌تر کرد، بلکه باعث شد تا موسیقی ارزان‌تر شده و بیشتر در دسترس مردم قرار بگیرد. با روی کار آمدن این پدیده به جای پرداخت 15 دلار و یا حتی بیشتر برای دریافت یک CD شما می‌توانستید هر آهنگی که دوست دارید را با پرداخت مبلغی معادل 0.99 دلار دریافت کرده و اکثر آلبوم‌ها را با 10 دلار خریداری کنید.

در آن زمان حتی اگر در زمینه پرداخت هزینه نیز مشکلی نداشتید، پیدا کردن آلبوم مورد نظرتان بسیار چالش برانگیز و سخت بود. اگر به دنبال آلبوم خاصی می‌گشتید، مخصوصا اگر آن هنرمند کمتر شناخته شده بود باید به مغازه‌های مختلف و خرده‌ فروشی‌ها سر زده تا بتوانید آن را پیدا کنید. از طرف دیگر با روی کار آمدن آیتونز اپل شما می‌توانید هر آهنگی که دوست دارید به آن گوش دهید را تنها با یک سرچ کوچک به سادگی پیدا کنید.

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ 2

3- آهنگ‌هایتان را برای همیشه با آیتونز نگه دارید

قبل از روی کار آمدن آیتونز اپل اگر آهنگ‌های MP3 خود را روی سی دی رایت می‌‌کردید و یا برای دانلود این آهنگ‌ها به سایت‌های غیرقانونی مراجعه می‌کردید، نمی‌توانستید برای همیشه آن‌ها را نگه دارید؛ چراکه صفحه‎‌ها و سی دی‌های فیزیکی ممکن بود گم شوند، بشکنند و یا دزدیده شوند. حتی آهنگ‌های دیجیتال MP3 هم در صورت خراب شدن کامپیوتر از دست می‌رفتند و یا دسترسیتان را به آن‌ها از دست می‌دادید.

با روی کار آمدن آیتونز حالا دیگر آهنگ‌های شما در سرورهای اپل پشتیبان‌گیری می‌شدند و این بدان معنا بود که شما نه تنها روی یک دستگاه به آهنگ‌ها و مدیاهای خود دسترسی داشتید بلکه هر دستگاهی که به اینترنت وصل می‌کردید نیز می‌توانست به آن‌ها دسترسی پیدا کند. در واقع با این اتفاق شما می‌توانستید آهنگ‌های خریداری شده را هرچند بار که نیاز داشتید دانلود کنید.

اگرچه که این روزها ما سرویس‌های ابری نظیر گوگل درایو (Google Drive) و iCloud را بدیهی می‌دانیم اما در سال 2003، انتشار یک بازار موسیقی مبنی بر فضای ابری یک حرکت بزرگ و جسورانه برای اپل تلقی می‌شد و در نهایت هم نتیجه و تغییر و تحول بی‌نظیری به همراه داشت. ممکن است دسترسی به اکانت آیتونز خود را از دست بدهید چراکه هیچ چیز در زندگی 100% قطعی و بی‌نقص نیست اما در بیشتر موارد iTunes همانجایی است که شما می‌توانید با خرید آیتم‌های مورد نظر آن‌ها را برای همیشه نگه دارید.

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ 3

4- با روی کار آمدن آیتونز یک مدل تجاری کاملاً جدید خلق شد

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که با خرید محتوای آنلاین راحت نباشد؛ اما قبل از روی کار آمدن آیتونز اپل خرید یک نسخه ذدیجیتال از هرچیزی برای مردم مثل یک داستان خیالی بود!

آیتونز استور (iTunes Store) یکی از اولین بازارهای محتوای دیجیتال بوده و ورود به آن در حالیکه مردم همچنان در دنیای آنالوگ به سر می‌بردند حرکت بزرگی برای اپل برای ورود به دنیای دیجیتال به حساب می‌آمد. آیتونز استور زمانی وارد دنیا شد که هنوز نتفلیکسی وجود نداشت!

در ابتدا محتوای آیتونز تنها به موزیک ختم می‌شد اما با گذشت زمان محتوای آن گسترده تر شد و بعدها نه تنها به عنوان بازار موزیک شناخته می‌شد بلکه شما می‌توانستید در آن کتاب‌های صوتی، پادکست و سایر موارد را به راحتی پیدا کنید. در سال 2005 فیلم و ویدیو نیز برای خرید در این پلتفرم در دسترس مردم قرار گرفت. همین شد که به سرعت آیتونز از یک مغازه آنلاین آهنگ به یک ابرقدرت محتوای دیجیتال تبدیل شد.

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ 5

5- آیتونز به تولد استریم موزیک منتهی شد

این روزها مردم با دریافت اشتراک از سرویس‌های مختلف به پخش موزیکمی‌پردازند؛ با این حال هنوز هم انتخاب بر سر اپل موزیک یا اسپاتیفای بسیار سخت است. در نهایت فرقی نمی‌کند که کدام پلتفرم را برای پخش موسیقی انتخاب می‌کند شما می‌توانید به مجموعه فوق‌العاده بزرگی از آهنگ‌ها با پرداخت مبلغ بسیار کمی به صورت ماهیانه دسترسی پیدا کنید.

این سرویس‌ها بدون توسعه و تاثیر آیتونز ایجاد نمی‌شدند. آیتونز با ماهیت خود توانست به همگان ثابت کند که اینترنت قادر است تا خدمات پخش و دانلود محتوا را به راحتی برای مردم میسر کند. و از همه مهم‌تر آیتونز اپل ثابت کرد که مردم برای دریافت محتوای دیجیتال حاضر به پرداخت پول واقعی هستند.

این روزها که ما در عصر طلایی موسیقی به سر می‌بریم، دسترسی به موسیقی که دوست دارید به آن گوش دهید از هر زمان دیگری آسان‌تر شده است و حالا می‌توانید هر روز به کشف آهنگ و هنرمندهای جدید در این حوزه بپردازید. اما نباید فراموش کرد که هیچ کدام از این امکانات بدون روی کار آمدن آیتونز امکان پذیر نبود.

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ 6

6- آیتونز به ایجاد اکو سیستم اپل کمک کرد

همه ما می‌دانیم که آیتونز اپل بره منظور پشتیبانی از آیپاد طراحی و ایجاد شد. آیتونز خرید، ذخیره و دانلود موسیقی روی MP3 پلیر اپل را بسیار راحت کرد. اما یک مشکل وجود داشت و آن هم این بود که آیپاد اولیه توانایی اتصال به اینترنت را نداشت. تاریخچه ساخت آیپاد به سال 2001 برمی‌گردد و اولین نسل آیپاد در آن زمان در بازار عرضه شد اما تا سال 2007 آیپادها قابلیت اتصال به اینترنت وای-فای را نداشتند و با انتشار آیپاد لمسی در آن سال اتصال به اینترنت امکان‌پذیر شد.

در غیر این صورت چطور قرار بود آهنگی که از آیتونز خریداری کردید را روی آیپادتان پخش کنید؟ کامپیوترهای خانگی شکاف بینن آیتونز استور و آیپاد را پر کردند. اگرچه که آیتونز با کامپیوترهای ویندوزی سازگار بود اما ساده‌ترین راه برای دریافت موسیقی از iTunes و دریافت آهنگ‌ها از آیتونز به آیپاد از طریق مک امکان‌پذیر بود. این ترکیب فوق‌العاده به شما اجازه می‌داد تا از سیستم مک خود برای جستوجو، خرید و دانلود موسیقی مورد نظر و از آیپاد برای گوش دادن به آن استفاده کنید.

با وجود این‌که اپل در سال 2022 ساخت آیپاد را متوقف کرد اما آیتونز همچنان آغازگر اکوسیستم اپل بود.

آیتونز اپل چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ 7

آیتونز اپل باعث تحولی شگرف در صنعت موسیقی شد

آیتونز اپل نه تنها باعث شد تا آیپاد به موفق‌ترین موزیک پلیر تمامی دوران تبدیل شود بلکه موج جدیدی را در صنعت موسیقی و تکنولوژی به راه انداخت. اگرچه که امروزه تعداد افرادی که از آیتونز استفاده می‌کنند بسیار کم شده است اما بدون وجود آن اپل موزیک و اسپاتیفای نیز وجود نداشتند.

آیتونز به دنیا کمک کردن تا سی‌دیها و صفحه‌های فیزیکی آهنگ را به مجموعه محتوای دیجیتال و مبنی بر ابر امروزی تبدیل شود. همه این‌ها باعث شده تا آیتونز صنعت موسیقی را برای همیشه تغییر دهد.

منبع Makeuseof
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها